Domů » Bleskovky » První zločin ve vesmíru: NASA vyšetřuje astronautku kvůli bankovnímu podvodu

První zločin ve vesmíru: NASA vyšetřuje astronautku kvůli bankovnímu podvodu

Vesmírná agentura NASA podle listu The New York Times nyní prozkoumává první údajný zločin spáchaný přímo ve vesmíru. Americká astronautka Anne McClainová prý z mezinárodní stanice neoprávněně zasahovala do bankovního účtu své odloučené manželky. Anne připouští, že z Mezinárodní vesmírné stanice k účtu skutečně přistupovala. Popírá však, že by se dopustila jakéhokoli protiprávního jednání. Její odloučená manželka Summer Wordenová ji však obvinila z neoprávněného vniknutí.

anne mcclain astronautka
Americká astronautka Anne McClainová (zdroj fotografie: Wikipedia.org)

Prý jen chtěla zkontrolovat stav účtu

Wordenová tvrdí, že se McClainová dopustila dokonce krádeže identity. S žádným z jiných účtů Wordenové však McClainová nemanipulovala. Astronautka se nyní vyjádřila skrze právníka, že se chtěla pouze ujistit, že je rodina dostatečně finančně zajištěna. Prý jen chtěla zkontrolovat, zda mají dostatek hotovosti na zaplacení účtů a péči o syna paní Wordenové, kterého před rozchodem vychovávali společně.

Mezinárodní vesmírná stanice

Právník McClain Rusty Hardin řekl: „Paní McClainová tvrdě popírá, že by udělala něco nevhodného.“ Dodal také, že astronautka „zcela spolupracuje“ s vyšetřovacími orgány. Astronautka McClainová se na Zemi vrátila po šesti měsících, které strávila na palubě ISS. Mimo gravitaci Země tak strávila celkem 204 dní. Účastnila se na stanici několika misí, přičemž některé z nich byly přímo ve volném prostoru vesmíru.

Jaká je budoucnost vesmírných zákonů?

Jelikož se jedná o zcela první případ kriminálního jednání mimo Zemi, bylo nutné se dohodnout, jaké zákony budou na Mezinárodní vesmírné stanici platit. Vesmírné agentury Spojených Států, Kanady, Japonska, Evropy a Ruska se tak dohodly, že pokud dojde na stanici ke spáchání trestného činu, budou na pachatele platit zákony té země, ze které pochází.

Server BBC uvedl, že i přesto, že je Evropa brána v potaz jako jeden celek, bylo by v případě zájmu jednotlivých zemí možné na vesmírné zločince aplikovat jejich vlastní právní normy.

Lukáš Kobylík

Student vysoké školy, fanoušek i kritik Microsoftu a Applu. Nadšenec do moderních, ale i retro technologií. Ve volném čase hudebník, co rád drnká na kytaru nebo si po dni vychutná dobrou muziku z vinylu.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).