Domů » Bleskovky » Jeden musí z kola ven. OxygenOS a ColorOS se slučují do jednoho systému

Jeden musí z kola ven. OxygenOS a ColorOS se slučují do jednoho systému

Přestože značky Oppo i OnePlus spadají pod čínský konglomerát BBK Electronics, působily donedávna jako dvě samostatné entity, které si maximálně vzájemně vypůjčovaly vybrané technologie. Na začátku loňského roku však začalo výraznější sbližování; nejprve došlo ke sloučení vývojových center, před dvěma týdny pak byla oznámena další fáze slučování, jejíž součástí je i povýšení zakladatele OnePlus Pete Laua na pozici produktového manažera obou značek.

pete lau

Jakých činností se má druhá vlna slučování týkat, oznámeno nebylo, v tiskové zprávě byly pouze vyzdvihnuty výhody týkající se rychlejších a stabilnějších aktualizací softwaru. To je jedna z odlišností mezi telefony obou značek – smartphony OnePlus pohání systém OxygenOS (v Číně HydrogenOS), telefony Oppo běží na platformě ColorOS. Tento stav ale už dlouho platit nebude.

OxygenOS a ColorOS se slučují do jednoho systému

Společnosti OnePlus před nedávnem unikl manuál pro zaměstnance, který obsahoval odpovědi na některé otázky týkající se slučování s Oppo. Hned v úvodu tohoto materiálu bylo překvapivě zakázáno vyjadřovat se k otázkám souvisejícím s operačními systémy OxygenOS a ColorOS. Bylo zjevné, že v oblasti softwaru nás čeká nějaká rošáda, což se tento týden potvrdilo.

Firma OnePlus na svém diskusním fóru oznámila, že systémy OxygenOS a ColorOS čeká sloučení, minimálně v oblasti základního kódu. Uživatelé by si prý neměli všimnout žádných změn, ty budou patrně v počáteční fázi probíhat na pozadí. OnePlus zřejmě využije velkou část OxygenOS, neboť si podle zveřejněného příspěvku uvědomuje, že se jedná o jednu z nejoblíbenějších nadstaveb Androidu vůbec. OxygenOS na telefonech OnePlus zůstane i nadále, pouze má být postaven na silnější a stabilnější platformě, ať už to znamená cokoliv.

OnePlus Nord CE 17

Delší podpora pro budoucí i stávající telefony

Jak bude „nový“ OxygenOS vypadat, se dozvíme už letos na podzim s vydáním Androidu 12. Starší telefony OnePlus se mohou na nový zážitek těšit rovněž, neboť se k nim dostane formou aktualizace. A co je nejdůležitější, vybrané smartphony OnePlus se mohou též radovat z prodloužené softwarové podpory:

 • Vlajkové modely budou nově dostávat 3 roky systémových aktualizací a 4 roky bezpečnostních updatů; tato praxe bude zaváděna od modelu OnePlus 8 a jeho nástupců (včetně řad T a R)
 • Telefony střední třídy z rodiny Nord dostanou 2 roky systémových aktualizací a 3 roky bezpečnostních updatů; týká se to modelů Nord a Nord CE
 • Základní modely z rodiny Nord N dostanou pouze jednu velkou systémovou aktualizaci a 3 roky bezpečnostních záplat; týká se to modelů N10, N100 a N200

Za prodloužení podpory OnePlus chválíme, byť u low-endových modelů si ji dovedeme představit ještě delší.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

6 komentářů

 1. Nyderrach92

  Tohle někdo používá?

  • Jistě, milióny lidí. Obě nástavby si vedou dobře. Za mě, rozhodně OxygenOS.
   Doporučuji omrknout speed testy
   Na YouTube.
   Např. Oneplus 8 pro vs iPhone 11 pro.
   (Nebo nejnovější modely).
   Nebo něco čistě mezi androidama.

  • Používám přes rok Oppo 10x Zooom a obrovská spokojenost, ani nevidím jedinou konkurenci s 5x optický zoom a bez průstřelu či notche.

  • Jistěže, já už léta, když jsem si ze zajímavosti koupili OnePlus 3 a přišel jsem na to, že je to skvělý systém, jak hardwarově, tak především softwarově, tehdy navíc za skvělé peníze! Takže chce to být více v obraze, pane!

 2. Já jsem fanoušek OnePlus. Osobně telefon jsem nikdy nevlastnil, ale několik krát jsem myslel že jej koupím. Jako já nevím jestli je tohle dobrá cesta, aby to jenom OnePlus neuškodilo. Jako ano už dlouhou dobu spolupracovali, ale jestli to není blbě to celé spojit.

  • Taky jsem byl kdysi fanoušek, ale pak začali makat i jiní výrobci a když vidím, kolik OnePlus stojí a co nabízí, tak mě to už vůbec neoslovuje…

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).