OnePlus se spojuje s Oppo. Jak to bude s platformou OxygenOS?

OnePlus 8 OxygenOS

Společnost OnePlus v minulém týdnu oznámila výraznější sblížení s firmou Oppo, byť detaily tohoto sblížení nám prozatím zůstaly utajeny. Na internet se nicméně dostaly interní materiály, které některé oblasti tohoto spojení objasňují.

Telefony OnePlus i nadále poběží na platformě OxygenOS

Začněme nejprve u spoluzakladatele a současného ředitele OnePlus. Pete Lau se nově stal produktovým ředitelem společnosti Oppo, přičemž z tohoto křesla bude dohlížet na produktové strategie obou značek. Ty by i přes společné zázemí měly působit i nadále samostatně, takže koncový uživatel by neměl pocítit žádné změny; na trzích, kde aktuálně operují obě značky, seženete i „po sloučení“ telefony Oppo i OnePlus. Proces slučování je teprve na začátku, firma očekává, že hotovo bude na konci letošního roku.

Poměrně zajímavé jsou debaty okolo operačních systémů. Zaměstnanci OnePlus/Oppo mají podle uniklého dokumentu zakázáno vyjadřovat se k otázkám týkajících se operačních systémů OxygenOS a ColorOS. V této oblasti zatím nebyly oznámeny žádné změny, byť na některé patrně dojde; v manuálu je doporučené sledovat oficiální zdroje.

Malé objasnění do této situace vnesl sám ředitel OnePlus Pete Lau, který potvrdil, že na smartphonech prodávaných mimo Čínu i nadále poběží systém OxygenOS. Otázkou však je, jak dlouho bude tento příslib platit; v Číně již například došlo k výměně původní platformy HydrogenOS za systém ColorOS známý ze smartphonů Oppo.

Když bylo sloučení OnePlus a Oppo oznámeno, vyzdvihovaly obě firmy především přínos v oblasti softwaru, který by mohl být pružněji aktualizován. Chtělo by to ale zapracovat i na délce podpory; máme potvrzené, že nedávno představený OnePlus Nord N200 dostane stejně jako jeho předchůdce pouze jednu velkou systémovou aktualizaci na Android 12, další verze systému se jej týkat nebudou.

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku