iPhony si svoji cenu drží, Samsungy nikoliv, ukázal americký průzkum

iPhone 13 green

Je známo, že zařízení značky Apple si velice dlouho udržují svoji hodnotu, a i po letech používání je prodáte za poměrně vysoké částky. Smartphony s Androidem jsou na tom pro prodávajícího o poznání hůř – propad jejich hodnoty může už pár měsíců po pořízení dosáhnout desítek procent. Názorně to ukazuje průzkum amerického internetového bazaru SellCell, který se specializuje na telefony.

sell 4

Galaxy S22 ztratil po dvou měsících téměř polovinu hodnoty

Do průzkumu byly zařazeny kompletní řady smartphonů Samsung Galaxy S22, iPhone 13 a Google Pixel 6 ve všech paměťových variantách. Jejich hodnota byla sledována po dobu dvou měsíců od uvedení na trh, přičemž se bral v potaz i stav – zda vypadají jako nové, nebo jsou „pouze“ v dobrém stavu.

sell 1

Pokud se podíváme na základní modely všech tří řad (tedy Galaxy S22, iPhone 13 a Pixel 6) se základní kapacitou úložiště 128GB, tak nejrychleji ztratil na hodnotě model od Samsungu. Ihned po představení se prodával za 799 dolarů, avšak po pouhém měsíci byla jeho průměrná bazarová cena o 46,8 procent nižší. Samsung v USA navíc při uvádění nových produktů nabízí nejrůznější slevové akce a výměnné programy, které jsou ve srovnání s těmi v Česku o poznání štědřejší. A to se také negativně projeví na případné prodejní ceně.

sell 5 sell 6

Podobně si vedl i Pixel 6 s pořizovací cenou 599 dolarů, jehož hodnota po měsíci poklesla o 43,1 procent. Naopak iPhone 13 mini s cenou 699 dolarů ztratil za stejné období pouze 18,7 procent svojí hodnoty. Po dvou měsících sledování se prakticky nic nezměnilo: Galaxy S22 zůstal „na svém“, zatímco Pixel a iPhone si dokonce mírně polepšily a jejich hodnota na bazarovém trhu nepatrně narostla.

sell 2image 5

Pokles hodnoty smartphonů ve stavu „jako nový“

Absolutním „propadákem“ v měření se stal Galaxy S22+ se 128GB interní pamětí, jehož hodnota po dvou měsících poklesla o 53,8 procent. Nejlépe si naopak vedl iPhone 13 Pro Max s 256GB úložištěm, který si svoji hodnotu udržel prakticky celou – v bazarech se po dvou měsících od představení prodával pouze o 3,8 procenta levněji než u Applu.

sell 3 image 6

Pokles hodnoty smartphonů ve stavu „dobrý“

Krom dlouhé softwarové podpory a statutu prémiovosti může za malý pokles hodnoty iPhonů pravděpodobně i jejich zářijové uvedení na trh – jablečné telefony se obvykle začínají prodávat na přelomu září a října, tedy v předvánoční sezoně, kdy je o ně obrovský zájem, čili bazaroví prodejci nemají moc důvodů snižovat jejich cenu. Nutno také dodat, že data jsou vztažena na americký trh, takže na jiných odbytištích může být situace odlišná.

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku