Cena:

iPhone bez konektoru o sobě dává vědět. Dočkáme se letos?

portless iphone

Už několik let se spekuluje o tom, kdy Apple ve svých telefonech vymění nabíjecí Lightning port za rozšířenější USB-C, avšak zatím jsme se nedočkali. Vytouženou výměnu by mohla urychlit Evropská komise, která chce USB-C prosadit jako jeden společný konektor pro všechny, ovšem je otázkou, jak Apple zareaguje. Nahradí skutečně Lightning USB-C konektorem, nebo jej odstraní bez náhrady?

iPhone zcela bez portů? Letos se zřejmě nedočkáme

O tom, že Apple jednou vypustí z iPhonů všechny fyzické porty, se spekuluje už delší dobu. Předloni k tomu udělal jeden rázný krok, a to když představil nový nabíjecí standard MagSafe kombinující klasické bezdrátové nabíjení Qi s magnetickým prstencem. Tato technologie ovšem slouží pouze k dobíjení, zatímco kabelové spojení zajišťuje datovou a servisní funkci.

iPhone 12 Pro s MagSafe nabíječkou
iPhone 12 Pro s MagSafe nabíječkou

Apple se v této situaci nemůže spoléhat na protokol Bluetooth, neboť ten má značně omezenou šířku pásma. V Cupertinu sice mají vyvinutý vlastní bezdrátový protokol, který umožňuje bezdrátový přenos dat na frekvenci 60,5 GHz, ten je ale určen pro interní použití. S jeho pomocí mohou například zaměstnanci Apple Store bezdrátově obnovovat hodinky Apple Watch 7, které jsou vybaveny patřičným modemem. V tuto chvíli není jasné, jak rychlý tento přenos je, spekuluje se o rychlosti na úrovni USB 2.0, tedy asi 480 Mbps. To by mohlo pro servisní úkony plně dostačovat.

Je tedy možné, že Apple svůj nový bezdrátový protokol s technologií MagSafe zkombinuje, avšak podle analytika Ming-Chi Kua se to v nejbližší době nestane. Apple se bude snažit ponechat si Lightning konektor co nejdéle, neboť mu plynou nemalé příjmy z kompatibilního příslušenství. Proti návrhu Evropské komise má Apple docela silný argument – pokud bude donucen vyměnit Lightning za USB-C, vznikne rázem ohromné množství odpadu ze stávajících nepotřebných kabelů, nabíječek a dalšího příslušenství. Tento argument platí i pro případ hypotetického iPhonu zcela bez portů.iphone 12 nabijeniNepřehlédněte

Apple MagSafe: malá revoluce, která z budoucích iPhonů odstraní poslední fyzický port

Od úplně bezportové budoucnosti rovněž odrazuje nižší účinnost bezdrátového nabíjení. Firmy sice přicházejí s vyššími nabíjecími výkony, ovšem spotřeba je vždy větší než v případě stejně výkonného kabelového nabíjení. Bezdrátové dobití iPhonu například „sežere“ o 47 procent více energie než při dobití kabelem, což pro enviromentálně zaměřenou firmu, jakou je Apple, není úplně dobrá vizitka.

Dokud tedy bude bezdrátové nabíjení ztrátové a legislativa nebude Lightning výslovně zakazovat, zůstane Apple na svém – bude prodávat iPhony s Lightning konektorem a doplňkovým MagSafe nabíjením. Minimálně letošní generace to tak mít bude.

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.