Rána pro Apple. Evropská komise chce mít do dvou let na všech zařízeních USB-C

Apple Prefer Lightning Over USB

Dnes se stalo to, co většina očekávala a čeho se Apple obával. Evropská komise vydala legislativní návrh, jehož hlavním cílem je snížit množství elektronického odpadu. Hlavní součástí tohoto návrhu je prosazování jednotného konektoru na všech elektronických zařízeních a není překvapením, že jako jednotné řešení byl zvolen port USB-C. To nepotěší zejména Apple, který u svých iPhonů dlouhodobě používá vlastní port Lightning.

iPhony s USB-C už za dva roky?

Návrh se netýká pouze smartphonů, ale jakýchkoliv elektronických hraček – tabletů, kapesních herních konzolí, fotoaparátů, přenosných reproduktorů či sluchátek. Jednotný má být nejen samotný tvar portu/konektoru, ale rovněž i standard rychlého nabíjení. To může být pro výrobce smartphonů oříšek, neboť prakticky každý z nich má vyvinutou vlastní formu rychlonabíjení, která není kompatibilní s konkurencí.

Jedná se však o důležitý krok ke snížení množství elektronického odpadu, neboť při dodržení nastavených pravidel by mělo být jedno, jakou si ke svému zařízení zakoupíte nabíječku; na veškerou elektroniku by měl stačit jeden adaptér a jeden kabel s USB-C porty na obou koncích.

Charger

Aby dnešní návrh mohl vejít v platnost, musí projít hlasováním v Evropském parlamentu. Dá se však předpokládat jeho široká podpora, neboť v podobné věci hlasoval parlament již loni. Jakmile dojde k přijetí tohoto návrhu, budou mít výrobci dva roky na to, aby se na nová pravidla připravili.

Budou mít iPhony do dvou let na svém těle port USB-C? Anebo se Apple změně portu elegantně vyhne tím, že bude prodávat iPhony bez fyzického konektoru s podporou bezdrátového nabíjení MagSafe? Kuráž na to mít v Cupertinu bezpochyby budou.

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku