Domů » Bleskovky » iPhone a tmavý režim: výsledek vlivu na výdrž baterie vás překvapí

iPhone a tmavý režim: výsledek vlivu na výdrž baterie vás překvapí

Není pochyb, že tmavý režim či dark mode poslední dobou nabírá na popularitě. Možnost přepnout z bílého pozadí na černé přibylo do systémů Android a iOS v poslední době, přičemž od této designové změny si její tvůrci slibují především úsporu baterie na zařízeních s OLED displeji. Ty totiž pro zobrazení černé nepotřebují podsvícení, tudíž teoreticky šetří energii.

iphone 11 pro recenze 05

Server PhoneBuff se podíval na tmavý režim na iPhone Xs, který podrobil testu. Ten probíhal paralelně na dvou iPhonech, přičemž jeden byl nastaven do tmavého režimu, zatímco druhý byl ve výchozím světlém režimu. Aby ovládání bylo pokud možno maximálně identické, nechali ovládat iPhony skrze robotické paže.

vydrz baterie iphone
Modrou barvou je zaznačena výdrž v tmavém režimu, oranžovou zase výdrž při aktivním světlém režimu

Rozdíl je velmi výrazný

Test spočíval v plnění jednoduchých úkolů, jako je používání aplikace Zprávy, orientace v Google Maps či sledování YouTube videí. Výsledek se tak trochu dal očekávat, nicméně rozdíl mezi světlým a tmavým režimem je skutečně výrazný.

Zatímco iPhonu Xs se světlým režimem baterie došla za zhruba 7 a půl hodiny, tomu s tmavým režimem zbývalo ještě 30 % baterie. Důležité je ještě zmínit, že oba displeje byly nastaveny na svítivost 200 nitů. Tmavý režim má pochopitelně pozitivní vliv na baterii na iPhonech s OLED displeji – iPhone Xr či 11 s nastavením tmavého režimu nebude mít výdrž o mnoho delší.

Srovnání energetické náročnosti tmavého a světlého režimu jsme v minulosti dělali i my, v případě smartphonu OnePlus ale rozdíl nebyl nikterak markantní.

Michael Chrobok

Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

11 komentářů

 1. Noi snad v testu nehraje roli kondice akumulátoru případná odlišná konfigurace zařízení jako taková. U proměnlivého obsahu (video, mapy, apod.) je ten rozdíl opravdu poměrně výrazný, až skutečně neočekávaný.

  • „Zatímco iPhonu Xs se světlým režimem baterie došla za zhruba 7 a půl hodiny, tomu s tmavým režimem zbývalo ještě 30 % baterie.“

   Tak ja na 11tke mam bežne 8-9 hodín s tým že mi ostáva 20% baterky… podobne na tom bude aj XR, takže tu vidno aká bola výdrž u X a XS tragická… škoda že neotestoval Pro Max… tam to musí byť parádne…

  • uni: To, že jsou OLED displeje i spotřebou někde jinde tu tvrdím nejen já už roky. Nepřestávám žasnout, co tě pořád všechno překvapuje. Nicméně předpokládám, že když už je to prokázáno na tvé modle, tak se teď otřese zem, a budeš tento výsledek akceptovat jako pádný argument.

  • Ano, je jinde. Stačí se podívat na OLED TV proti LCD že. Takový Intel v TDP, marketing huh, realita fuj😊

  • uni: Koukám, žes přidal tempo, ono se tu snad někde píše o TV? Nebo on je snad iPhone TV? Zrovna ty bys měl mít o iPhone nastudováno snad uplně všechno :) No nevadí.

  • Téma je OLED displej. Tedy pondělky ti krutě nejdou.

  • uni: Ne zmatenče, téma je výdrž baterie, ne výdrž OLED displeje. Achjo, koukám, že tvoje vnímání je ještě daleko omezenější, než jsem předpokládal. Tady se řeší výdrž baterie při použití bílé a černé na OLED displeji. Ale téma je baterie. Jaká je výdrž baterie u televize (pokud nějakou má? – LOL), která je zapojená do zdi, to teda opravdu nevím. Úkol na zítra pro uniho – zjistit, zda televize v elektru mají baterie.

 2. Super… teď začnou ty AMOLEDový hnusy cpát i do střední třídy… Protože to šetří baterku. Místo kdyby dali aspoň 4000 mAh a nemuselo se to tak řešit. Ideálně nižší rozlišení a pentile mřížka, ať je to hrubý jako struhadlo. A co že část populace trpí na PWM flicker a dělá se jí z AMOLEDů zle, sereme na ně. Protože černá je černá a displej vydrží trochu dýl

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).