Domů » Články » iOS 10: Největší update v historii jablečného mobilního systému

iOS 10: Největší update v historii jablečného mobilního systému

Apple v rámci své úvodní přednášky konference WWDC představil novinky v systému iOS 10, který přijde letos na podzim a podle Apple se má jednat o největší update iOS v jeho historii. Apple rozdělil představování novinek do deseti oblastí, pojďme se podívat na ty nejzajímavější z nich.

Uživatelská zkušenost

Apple změnil vzhled zamykací obrazovky a přidal na ni nové notifikace, které jsou díky technologii 3D touch interaktivní. Zamykací obrazovka se navíc objeví přímo po vyzdvihnutí iPhonu např. ze stolu, aniž by bylo nutné stisknout jakékoliv tlačítko. Interaktivní jsou také widgety v notifikačním centru, které například dokáží přímo spustit video. 

Přímo ze zamykací obrazovky je také možné dostat se rychle do aplikace fotoaparátu, a to tažením doprava.

Otevřená Siri

Apple se pochlubil, že jeho hlasová asistentka vyřídí 2 miliardy požadavků týdně. S iOS 10 se stane ještě inteligentnější, zejména díky tomu, že se otevře vývojářům aplikací třetích stran. Ti budou moci se Siri počítat ve svých aplikacích, takže bude možné skrze Siri například poslat zprávu přes WhatsApp, objednat dopravu přes Uber apod.

2016iphone-lyft-pr-printjt-1

Rychlé psaní

Siri také bude inteligentně navrhovat text při psaní a to jak na základě vlastního učení vašich zvyků, tak na základě aktuální situace – dokáže do textu přidat místo, na kterém se nacházíte, informace o kontaktu apod. Kromě toho Siri dokáže z textu „vyzobat“ důležité informace a pracovat s nimi, například přidat schůzku s určitým časem do vašeho kalendáře. Psaní na klávesnici nově nebude vyžadovat přepínání jazyků, vše se bude dít automaticky.

type

Fotky

Přepracovaná bude také fotogalerie, která má uživateli nabídnout jednodušší cestu, jak se dostat ke svým fotografiím, například na základě lokace, podle rozpoznaných obličejů nebo na základě objektů a scenerií. Rozpoznávání obličejů a objektů má probíhat přímo na vašem iPhonu, nikoliv na serverech Apple.

2016iphone-lockup-photos-pr-printjt-1

Součástí aplikace bude i sekce nazvaná vzpomínky, která umí sdružovat fotografie z důležitých událostí na základě lokace, lidí na fotografiích apod. Tyto jednotlivé vzpomínky bude možné navíc editovat.

2016iphone-photos-pr-printjt-1

Mapy

Nový design dostaly i jablečné Mapy, které nabídnou rychlejší přístup k detailům jednotlivých objektů, aniž by narušovaly samotný pohled na mapu. K návrhům se bude nově přistupovat tažením zespodu displeje. Výsledky vyhledávání bude možné filtrovat, v mapě se budou živě objevovat informace o dopravní situaci a také časy příjezdů do vyhledávaných bodů poblíž vaší trasy (například restaurací).

maps

Tato funkce bude součástí dynamického pohledu při navigaci, který s předstihem například upozorní na zácpu před vámi, abyste na poslední chvíli mohli změnit trasu.

maps2

Apple navíc svoje mapy otevře vývojářům, takže přímo z mapové aplikace bude možné objednat taxi, případně najít restauraci s volným stolem na základě služby OpenTable.

Apple Music

Velkého přepracování se dočkala služba Apple Music, která dostává zbrusu nový design a strukturu pro snadnější ovládání, pětice záložek na spodní straně nicméně zůstává stejná. Novou součástí Apple Music je zobrazování textů písní či rychlý přístup do složky se staženou hudbou pro offline použití.

imusc

Telefon

Inovace přišly i do telefonní aplikace, která nabídne například textový přepis zpráv v hlasové schránce. Díky Tencent Security váš iPhone nově upozorní, zda neznámé číslo, které vám právě volá, není spam.

Snímek obrazovky (117)

Apple také otevřel API telefonní aplikace, takže se do ní budou moci integrovat VOIP aplikace třetích stran, jako WhatsApp, Skype apod. Ikonky komunikátorů třetích stran budou přímou součástí karty kontaktu.

iMessage

Patrně nejvíce novinek přichází do aplikace iMessage, byť spoustu z nich známe z konkurenčních „kecálků“. iMessage se například naučí nově zobrazovat bohaté odkazy, přičemž přímo v nich uvidíte náhledové obrázky, či dokonce videa. V aplikaci také bude radost pracovat se smajlíky. Budou až třikrát větší a Apple dokonce přidal funkci, která umožní na jedno kliknutí přeměnit vybraná slova v právě napsané zprávě na adekvátní emotikonu. Dynamicky také bude možné zvolit velikost fontu v bublině.

mes

Další novinkou budou neviditelné zprávy, které se zobrazí rozmazaně a jejich obsah se objeví až po přejetí prstem. Tato funkce se týká nejen textových zpráv, ale i obrázků. Zprávy bude také možné psát ručně, případně je doplnit efektem v pozadí.

2016iphone-lockup-apps-pr-printjt-1

Tím však výčet novinek nekončí, Apple do iMessage vpustí aplikace, takže bude možné přímo v aplikaci např. pracovat s obrázky, posílat peníze, objednávat jídlo apod. Na iPadu bude možné iMessage používat ve režimu dvou aplikací vedle sebe a konečně – stejně jako na WhatsAppu budou zprávy zasílané přes iMessage koncově šifrované. Bohužel příchod aplikace iMessage pro Android se nepotvrdil, aplikace bude omezená zatím pouze na jablečná zařízení.

2016iphone-lockup-messagesdtv-pr-printjt-1News

Apple také změnil design aplikace News pro čtení zpráv, obsah se lépe třídí podle toho, co uživatele zajímá a nově je možné využívat u novin a časopisů předplatného. Předplacené magazíny navíc dostanou schopnost notifikovat o důležitých aktuálních událostech. Bohužel aplikace není dostupná v české mutaci iOS.

Odstraňování systémových aplikací

Tuto novinku sice Apple na své keynote nezmínil, nicméně různí uživatelé, kteří si stáhli vývojářskou verzi iOS 10 potvrzují, že ze systému lze odstranit vybrané systémové aplikace jako Podcasty, Mapy, Kompas, Tipy, Kalkulačku, Apple Watch, Hlasové poznámky, Kontakty, Akcie, Počasí, iCloud, Kalendář, Mail, Hudba a Poznámky. Vybrané aplikace se objevily ve speciální sekci App Store, odkud je možné je znova stáhnout.

iphone-apps

Dostupnost

Vývojáři budou moci ochutnat iOS 10 již dnes, jako veřejná beta bude systém vypuštěn do éteru v červenci. Komerční vypuštění se odehraje na podzim a bude poskytováno jako update zdarma.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

36 komentářů

 1. Johny (neregistrovaný)

  Takže jsou zpátky kulatý rohy… no potěš pr*el. Jsem zvědav na ty msgs, jestli to bude jako dynamická pozadí, tak taky. Zatim mi to přijde spíš takové rozporuplné. Apple dokáže dělat věci ergonomicky brilantně, intuitivní, funkční, takže nechci dělat závěry, ale co se designu týče, přijde mi to krok nazpět zatím.

  • uměli dělat……
   Kdysi když měl dotykáč pár základních funkcí, uměl Apple se svým iOS a Microsoft s WP7 suprový intuitivní design, ale teď je to horší. Mobil toho musí umět hodně a to vyžaduje složitější ovládání.
   iOS jsou stále stejné omalovánky. Móda se prý opakuje, takže se vracejí zakulacené rohy jako v roce 2001…. :-), hmmm paráda. No nic, já stále zůstávám u svých oblíbených čtverečků a obdélníčků……

   • Johny (neregistrovaný)

    ale prd, iPhone 6S je důkaz že to umí furt skvěle

   • Věř mi, že je to o zvyku. Když vezmu do ruky ségřin iPhone (každou chvíli něco chce nastavit nebo opravit), tak mi chvilku trvá než něco najdu. To nemluvím o tom, pro mě, nesmyslném ovládání. Stejně tak působí Windows mobil na Applisty, čtu to každou chvíli v nějakých komentářích a nedivím se.
    Viz oficiální Mesenger (facebook), který je teď nově ve Windows Storu, je to konverze aplikace z iOS se vším všudy (včetně způsobu ovládání) a je to děsný.

   • Johny (neregistrovaný)

    RadekLaz: měl jsem tolik telefonů, že nevěřim a s dovolením dám na svojí zkušenost :D Stěžovat si na to, že je špatný Facebook Messenger mi přijde trochu mimo, protože to by si asi člověk měl stěžovat na Facebook a ne na iOS, ale budiž. I tak by mi zajímalo, co je na něm tak hrozného ;-)

 2. Já už se díky nadpisu zalekl co se neděje, jak je update opravdu velký a on je spíše megalomanský ten nadpis, než update na jablečné desítky ????

  • Taky bych řekl. Málokdy se koukám na novinky v jiných OS než Windows, ale tenhle nadpis mi nedal. No alespoň jsem zjistil, že iOS stále nechci kvůli designu. A vypadá to, že podpora Siri je u nás stejně skvělá jako u Cortana…. a taky to vypadá, že Apple doplňuje stále „nové“ funkce….

   • Siri je v CZ zablokovaná? Mě na iPadu jede, nic jsem pro to nemusel udělat.

  • Yegor (neregistrovaný)

   Prostě něco, o čem si omyl zvaný Win10mobile, nebo jak se teď ta ubohá sranda jmenuje, může nechat jen zdát :-D

   • Teď nevím co tím myslíš. O čem si může ten omyl nechat jen zdát?
    Omlouvám se zda jsem někoho urazil svým názorem. Naposledy jsem měl iPhone 4, takže je možné, že se ten systém posunul dál, nevím. Nechci komentovat funkčnost iOS protože o ní moc už nevím, ale komentuji design a k tomu nepotřebuji mít mobil v ruce, stačí náhledy systému.

   • Filip Šimoník (neregistrovaný)

    Radku, Yegor jistě myslel to, jak nyní Apple přidává to, co W10M umí na dlaždicích už od WP7 (kterej byl a je krutě nedodělanej) :)
    A samozřejmě myslí také tu integraci, která na WP7 fungovala perfektně v roce 2011, než to FB zařízl :(

   • Johny (neregistrovaný)

    Žádná integrace jako měl WP7 se nekoná a „umí na dlaždicích“ je vážně dobrej vtip :DDDD

   • Filip Šimoník (neregistrovaný)

    Johny: Integrace jako ve WP7 se nekoná? Tak to je pak fail Applu, ne MS. „Ikonky komunikátorů třetích stran budou přímou součástí karty kontaktu.“ – tedy to, co ve zprávách dělal WP na L800 v roce 2011. Zde se dalo jedním tlačítkem přepnout mezi sms a chatem (FB messengerem). Stejně tak na kartě kontaktu si člověk vybral, zda napíše kontaktu sms, do chatu, na FB zeď. L950 (respektive W10M) nabízí výběr mezi voláním na tel.číslo či skype. Takže jak je to s tou integrací?
    (Neberu Vám radost z Vašeho příspěvku, který Vás jistě pobavil, když vidím toho smajlíka, ale informační a argumentační hodnotu má 0.)

    Takže WP/W10M to na dlaždicích neumí? Neumí jít ze zamčené obrazovky na foťák? Nezobrazuje na zamčené obrazovce informace, které uživatel chce? (ať už nativně přes GS či přes apps 3. stran). Apple to teď s „velkou slávou“ představuje a je to dobrý krok. Ale co je smyslem toho? Aby uživatel měl okamžitě přehled, co se děje a nemusel kvůli tomu otvírat 3 různé aplikace. A přeci přesně tyhle informace mi dávají aktivní dlaždice, aniž bych musel spouštět aplikace.

   • Johny (neregistrovaný)

    Vykání si s klidem odpust, když se chceš vést debatu v týhle rovině. Lumii 800 jsem měl a mícháš kontakty a zprávy. Navíc fb byl přímo integrovaný do zpráv, tedy že jsi SMS měl ve stejném vlákně jako FB – to u iOS není. Pokud bereš jako zásadní změnu, že ke kontaktu se ti připíše i kontakt ze skypu, no bomba… tak pro tebe mam novinu, iOS jde v téhle radikální změně dál a budeš tam moci mít i Viber, Whatsapp a kteroukoliv aplikaci která využije iOS api na to… Integrace se nekoná, protože podle všeho bude VOIP call provozován přes danou službu, nikoliv přes system samotný. Tedy spustí se ti Viber nebo se ti spustí Skype. To je úplně něco jiného než jak fungoval VOIP call a integrace u Windows 7. Takže tu nulu si vepchej.

    iPhone umí už dnes všechno tohle taky, vůbec nechápeš v čem ty změny jsou. Na co já jsem narážel, že live tiles nikdy pořádně nefungovaly a nebyly využívány developery. Stejně tak nevím, že by live tiles byly na zamykací obrazovce, ale budiž ;-) Prostě vyjadřuješ se k tomu systému úplně mimo, protože nevíš, jak dnes funguje a stejně jako Lerion bereš změny v prvcích jako že ty prvky tam přichází nově. Omyl, jen se přesouvají, případně se upravuje jejich správa v rámci 3D touch nebo se rozšiřuje jejich funkce na zamykací obrazovce a propojení v rámci systému. Když chceš o něčem mluvit, nejdřív si o tom něco zjisti.

 3. shepii (neregistrovaný)

  U mě spíše zklamání. Jediné, co využiju, bude splitscreen v Safari.

 4. lerion (neregistrovaný)

  Asi by vylo vhodne, kdyby redakce volila nadpisy podle vlastni hlavy a ne podle toho, co napise Apple. Nebo vam to vazne pripada jako nejvetsi update? Kdyz do par aplikaci pridali par novych funkci? Navic casto funkci, ktere jiz u konkurence funguji? Kdyz se podivate na Android nebo Windows Mobile, takove updaty tam jsou kazdou chvili. U Androidu Google pridava hromady funkci s kazdou verzi a u WM jsou vypousteny s kazdym cca tretim releasem Insider Preview.

  Jako fajn, system se vyvyji, dostava nove funkce, to je ok. Ale proc se tom pise tak megalomansky?

  • Johny (neregistrovaný)

   Ale prosimtě, tak mi to laskavě srovnej s těma ostatníma, tyhle updaty. Nevim o tom, že by ostatní rozvíjeli 3D Touch apod. To zas píše někdo, kdo o tom systemu nic neví a vidí „Notifikace“, „Fotky“, tak si myslí, že to ostatní přece dávno maj, ale vůbec nechápe v čem ty změny jsou oproti stávajícímu stavu, že?

   Nějvětší update to je určitě co do velikosti kterou to bude zabírat v zařízení :DDD

  • Ale no tak, pohádky jsou fajn, ale dnešní děti opravdu nezbaští vše:-)
   Napr. dost majoritní update Androidu 6.0 proti 5.1 (sakra posun v číslování co:?-) ) v praxi nepřinesl vůbec nic:-)
   Přístupy musí hloupě podporovat aplikace, adaptivní úložiště je ptákovina a výrobci to i blokují. Ten Android, ten letí kupředu, sotva to výrobci stíhájí:-) Počkat, oni to vlastně….

  • Tak ten nadpis je přehnaný ale odpusťte to slovo…sakra jak se jen…jo bulvár to je ono, cílem je co největší počet zobrazení,(u tištěného bulváru prodany náklad) a z toho plynoucí zisk z reklamy vydavatelství, díky němuž sm funguje a my ji můžeme číst, javto prechszim a nemám potrebunto komentovat a kritizovat, proč taky, nikdo mě přece nenutí to číst

   • Je číslovka 10 nejvyšší? Je. Takže je to největší update v historii, co ti nesedí, problém s matematikou?:)

 5. To rozmazávání je super, bylo by fajn, kdyby se to chytlo jako std., kvůli spoilerům. Snad se to např. fb brzo naučí.

 6. vazeny microsoft, takto sa to robi. naucte sa robit marketing. organizovat 4 roky po sebe konferenciu, vydavat 4 roky „aktualizacie“ OS, ktore nic neriesia, resp. riesia kozmetiku, ktora sa da aktualizovat priebezne. ziadne blbe zmeny v jadre, ziadne restarty platformy, ziadne cakanie na nove zariadenia lebo novy OS pojde len na nich.

  zratajme si, kolkokrat si za to iste obdobie MS pohneval vyvojarov, zakaznikov, dodavatelov HW a vsetkych ostatnych. Prvy restart z WP7 na WP8, cakanie na zariadenia, druhy restart z WP8 na WP8.1, zaciatok pouzivania zaklinadla UWP, ktore vlastne nikto nepotrebuje. potom odkupenie Nokie, cakanie na zariadenia, potom W10, cakanie… potom par mesiacov po uvedeni zariadeni s W10 oznamenie o zarezani HW a odpredaj Nokie… pritom stacilo od cias WP8 len prepisovat cisla verzii OS a mat stabilnu tretiu platformu.

  • Jo tohle píšu často, mit Ms, marketing dvou nejvýznamějšich hráčů mob. trhu tedy Apple&Samsung kteri mimochodem na poli HW úzce spolupracujicich a na druhém zas padají žaloby ohledně kopírování a patentů, je redmondsky gigant, v téhle oblasti, zcela jinde.
   Oni však do marketingu žádné horentni sumy nedávají, třeba chtějí hrát fér,cale taková je dnes doba a když budou chtít více uspět, nic jiného jim bohužel nezbyde.

   • Johny (neregistrovaný)

    MS chce hrát fér? :D Tak to je ještě lepší fór než že live tiles fungují :DDD

  • pat (neregistrovaný)

   Tazko aplikovat taketo hlupe rady.

   Windows sa nerozbehol na zaciatku, bodka. Netusim ako maju aplikovat tvoju logiku noveho systemu na vsetkych zariadeniach ked mali portfolio od 520 po 1520.

   Proste sa nechytil treti os, bb, microsoft hocico.
   To su rady typu.

   Spravte jeden highend telefon s vlastnym os a zarucene budete uspesni ako apple

   • hlupe rady? povedz mi, co bolo zle na WP8, ze potreboval v podstate rok po uvedeni restart platformy? z hladiska vyvojara, mozem povedat ze na WP8 SDK sa da v pohode fungovat doteraz, aspon pokryjes aj uzivatelov co ani nevedia pustit update OS. Jedine co na nom bolo treba vylepsit, bola praca so subormi, kedze WP8 vie ukladat subory iba do sandboxu, z SD karty vie iba citat a nie ukladat. A tiez posielanie suborov ako priloh cez API, to je fail ze to nejde. Inak to SDK nemalo problem a OS ako taky nemal taky nedostatok, ktory by sa nedal riesit normalnym updatovanim OS.

    Miesto toho, aby MS zamakal na vlastnych apps (vseobecne sa vie, ze Skype je najhorsi na WP, ostatne apps detto), tak furt vymysla s architekturou, pletie rozne platformy pre akesi imaginarne UWP. Pre koho? aku appku si kedy pouzil rovnako na mobile, tablete a PC? alebo nebodaj na xboxe? ja ziadnu. aj ked mam napr. onedrive na kazdom zariadeni, na kazdom ho pouzivam inak. nepotrebujem univerzalne rozhranie, pretoze ocakavam inu pracu na pc a inu na mobile.

    UWP je hlupost, uzivatelia PC nadavaju na „moderne“ rozhranie od W8, na W10 to neni lepsie. Desktopovy OS sa nikdy nemal prisposobovat mobilnemu, miesto toho mali ist 2 silne ale odlisne OS – desktopovy pre x86 a x64, a mobilny pre ARM mobily a tablety. MS sa proste chcel odlisit od konkurencie a slapol vedla. Mna skor zaraza, ze ked uz vedel ze je vedla, tak to tlaci vo W10 este do vacsej integracie, ale na ukor kontinuity a spatnej kompatibility.

   • Johny (neregistrovaný)

    UWP není blbost, jen dneska zatím pro to neni všechno pripraveno. Až mobilní telefon bude mít výkon takový, že strčí do kapsy většinu notebooků, tak uvidíš že to smysl má. Dnes už máš na takové úrovni některé tablety (Wacom Companion). Jestli bylo třeba dnes restartovat znovu WP? Nemyslím si, to považuji za čistě marketingový trik a přípravu na budoucnost, aby bylo vidět, že se ohledně Windows něco děje, že MS nespí. Jestli to udělali správně, to je úplně jiná otázka na úplně jinou debat.

   • Souhlasím s Johnym a posunu to ještě opačným směrem. Je hodně lidí, včetně mě, kteří používají pro práci patlací plnohodnotný tablet/notebook (tím myslím Core a ne Atom) a k tomu jsou třeba i patlací aplikace, jako UWP umožňující oba režimy práce. Uvědom si, že myš a klávesnice nejsou jediné ovládací prvky.
    Už dokonce i nedávno zmiňovaný Total Commander je možné upravit a ovládat pohodlně dotykem. :-))

   • pat (neregistrovaný)

    Vsak som to napisal.
    Wp sa absolutne nerozbehol, tj nemozu aplikovat tvoju logiku.

    Hovori sa nemenit co funguje. Chapes? Wp nefungoval cize nemozu aplikovat tu logiku nemenit co funguje.

    Ake app pouzivam ?

    Galeria, hudba, edge, perfect tube, translator, feed viewer, pocasie, mapy

   • pat (neregistrovaný)

    A absolutne nesuhlasim co pises o univerzalnom dizajne.

    Nieje mobilny ale univerzalny, cize aj mobily sa museli znacne prisposobit a uz nemaju taky jednoduchy interface ako za cias wp8.

    Uz sme to tu s johnum parkrat riesili.
    Nevidim ani jedno negativum preco by v buducnosti nemohla existovat univerzalna platforma pre vsetky zariadenia ktora by sa prisposobila danemu zariadeniu.

    Ten isty photoshop pre telefony, tablety, pc ktory by sa prisposobil na mieru danemu zariadeniu.
    Tvoje pohlady su spiatocnicke konzervativne.
    To by ms pochovalo v buducnosti

 7. SARETH (neregistrovaný)

  Tie úrovni sú tak na úrovni 9.3 -> 9.4. Čakal som viac.

  • qqq (neregistrovaný)

   Nechapes jablecny svet, tyhle zmeny jsou nejvetsi revoluce v dejinach od uvedeni prvniho iphonu:) Coz na tom ze pro vetsinu novinek stacilo vydat aktualizaci prislusnych aplikaci.

   • Johny (neregistrovaný)

    Pro otevření API systémových aplikací 3rd party a provázanost v rámci celého systému stačí vydat aktualizaci přislušné aplikace? X__X Zas si měl potřebu po ránu ze sebe udělat pi*omce, co? :D

   • qqq (neregistrovaný)

    Johny: Nauc se cist, trubko. Psal jsem temer vsechny novinky Nekdo se dotkl tve modly?:D

   • Johny (neregistrovaný)

    qqq: jo a kterou tu většinu myslíš? Notifikace nejsou aplikace, fotky, siri, mapy, zprávy, hudba, telefon je změna integrace v systemu, tak mi řekni kde je ta tvoje většina? A pokud si přečteš hned první komentář, je odemě a je kritickej, jen s tim rozdílem, že neobsahuje kraviny.

 8. Jakub (neregistrovaný)

  Ahh.. ten iOS začíná být pěknej zmatek. Swipe nahoru a doleva hudba, swipe nahoru a doprava widgety… Nová Music aplikace má sice texty, ale tyhle proaktivní hlouposti opravdu nepotřebuji.. stačí mi ten zmatek ve Spotify nebo ve startu Windows 10, ale tam to jde alespoň vypnout. Nepotřebuju radit, co by se mi mohlo líbit na základě důvěrných informací o sobě.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).