Domů » Články » iOS 10: Největší update v historii jablečného mobilního systému

iOS 10: Největší update v historii jablečného mobilního systému

Apple v rámci své úvodní přednášky konference WWDC představil novinky v systému iOS 10, který přijde letos na podzim a podle Apple se má jednat o největší update iOS v jeho historii. Apple rozdělil představování novinek do deseti oblastí, pojďme se podívat na ty nejzajímavější z nich.

Uživatelská zkušenost

Apple změnil vzhled zamykací obrazovky a přidal na ni nové notifikace, které jsou díky technologii 3D touch interaktivní. Zamykací obrazovka se navíc objeví přímo po vyzdvihnutí iPhonu např. ze stolu, aniž by bylo nutné stisknout jakékoliv tlačítko. Interaktivní jsou také widgety v notifikačním centru, které například dokáží přímo spustit video. 

Přímo ze zamykací obrazovky je také možné dostat se rychle do aplikace fotoaparátu, a to tažením doprava.

Otevřená Siri

Apple se pochlubil, že jeho hlasová asistentka vyřídí 2 miliardy požadavků týdně. S iOS 10 se stane ještě inteligentnější, zejména díky tomu, že se otevře vývojářům aplikací třetích stran. Ti budou moci se Siri počítat ve svých aplikacích, takže bude možné skrze Siri například poslat zprávu přes WhatsApp, objednat dopravu přes Uber apod.

2016iphone-lyft-pr-printjt-1

Rychlé psaní

Siri také bude inteligentně navrhovat text při psaní a to jak na základě vlastního učení vašich zvyků, tak na základě aktuální situace – dokáže do textu přidat místo, na kterém se nacházíte, informace o kontaktu apod. Kromě toho Siri dokáže z textu „vyzobat“ důležité informace a pracovat s nimi, například přidat schůzku s určitým časem do vašeho kalendáře. Psaní na klávesnici nově nebude vyžadovat přepínání jazyků, vše se bude dít automaticky.

type

Fotky

Přepracovaná bude také fotogalerie, která má uživateli nabídnout jednodušší cestu, jak se dostat ke svým fotografiím, například na základě lokace, podle rozpoznaných obličejů nebo na základě objektů a scenerií. Rozpoznávání obličejů a objektů má probíhat přímo na vašem iPhonu, nikoliv na serverech Apple.

2016iphone-lockup-photos-pr-printjt-1

Součástí aplikace bude i sekce nazvaná vzpomínky, která umí sdružovat fotografie z důležitých událostí na základě lokace, lidí na fotografiích apod. Tyto jednotlivé vzpomínky bude možné navíc editovat.

2016iphone-photos-pr-printjt-1

Mapy

Nový design dostaly i jablečné Mapy, které nabídnou rychlejší přístup k detailům jednotlivých objektů, aniž by narušovaly samotný pohled na mapu. K návrhům se bude nově přistupovat tažením zespodu displeje. Výsledky vyhledávání bude možné filtrovat, v mapě se budou živě objevovat informace o dopravní situaci a také časy příjezdů do vyhledávaných bodů poblíž vaší trasy (například restaurací).

maps

Tato funkce bude součástí dynamického pohledu při navigaci, který s předstihem například upozorní na zácpu před vámi, abyste na poslední chvíli mohli změnit trasu.

maps2

Apple navíc svoje mapy otevře vývojářům, takže přímo z mapové aplikace bude možné objednat taxi, případně najít restauraci s volným stolem na základě služby OpenTable.

Apple Music

Velkého přepracování se dočkala služba Apple Music, která dostává zbrusu nový design a strukturu pro snadnější ovládání, pětice záložek na spodní straně nicméně zůstává stejná. Novou součástí Apple Music je zobrazování textů písní či rychlý přístup do složky se staženou hudbou pro offline použití.

imusc

Telefon

Inovace přišly i do telefonní aplikace, která nabídne například textový přepis zpráv v hlasové schránce. Díky Tencent Security váš iPhone nově upozorní, zda neznámé číslo, které vám právě volá, není spam.

Snímek obrazovky (117)

Apple také otevřel API telefonní aplikace, takže se do ní budou moci integrovat VOIP aplikace třetích stran, jako WhatsApp, Skype apod. Ikonky komunikátorů třetích stran budou přímou součástí karty kontaktu.

iMessage

Patrně nejvíce novinek přichází do aplikace iMessage, byť spoustu z nich známe z konkurenčních „kecálků“. iMessage se například naučí nově zobrazovat bohaté odkazy, přičemž přímo v nich uvidíte náhledové obrázky, či dokonce videa. V aplikaci také bude radost pracovat se smajlíky. Budou až třikrát větší a Apple dokonce přidal funkci, která umožní na jedno kliknutí přeměnit vybraná slova v právě napsané zprávě na adekvátní emotikonu. Dynamicky také bude možné zvolit velikost fontu v bublině.

mes

Další novinkou budou neviditelné zprávy, které se zobrazí rozmazaně a jejich obsah se objeví až po přejetí prstem. Tato funkce se týká nejen textových zpráv, ale i obrázků. Zprávy bude také možné psát ručně, případně je doplnit efektem v pozadí.

2016iphone-lockup-apps-pr-printjt-1

Tím však výčet novinek nekončí, Apple do iMessage vpustí aplikace, takže bude možné přímo v aplikaci např. pracovat s obrázky, posílat peníze, objednávat jídlo apod. Na iPadu bude možné iMessage používat ve režimu dvou aplikací vedle sebe a konečně – stejně jako na WhatsAppu budou zprávy zasílané přes iMessage koncově šifrované. Bohužel příchod aplikace iMessage pro Android se nepotvrdil, aplikace bude omezená zatím pouze na jablečná zařízení.

2016iphone-lockup-messagesdtv-pr-printjt-1News

Apple také změnil design aplikace News pro čtení zpráv, obsah se lépe třídí podle toho, co uživatele zajímá a nově je možné využívat u novin a časopisů předplatného. Předplacené magazíny navíc dostanou schopnost notifikovat o důležitých aktuálních událostech. Bohužel aplikace není dostupná v české mutaci iOS.

Odstraňování systémových aplikací

Tuto novinku sice Apple na své keynote nezmínil, nicméně různí uživatelé, kteří si stáhli vývojářskou verzi iOS 10 potvrzují, že ze systému lze odstranit vybrané systémové aplikace jako Podcasty, Mapy, Kompas, Tipy, Kalkulačku, Apple Watch, Hlasové poznámky, Kontakty, Akcie, Počasí, iCloud, Kalendář, Mail, Hudba a Poznámky. Vybrané aplikace se objevily ve speciální sekci App Store, odkud je možné je znova stáhnout.

iphone-apps

Dostupnost

Vývojáři budou moci ochutnat iOS 10 již dnes, jako veřejná beta bude systém vypuštěn do éteru v červenci. Komerční vypuštění se odehraje na podzim a bude poskytováno jako update zdarma.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
36 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments