Domů » Bleskovky » Huawei vysvětluje, jak funguje záznam 7 680fps videí u Mate 30 Pro

Huawei vysvětluje, jak funguje záznam 7 680fps videí u Mate 30 Pro

Super zpomalená videa do světa smartphonů přinesla jako první společnost Sony se smartphonem Xperia XZ Premium na začátku roku 2017. Tento telefon díky snímači Exmor RS s vestavěnou pamětí zvládl pořizovat krátké záznamy se snímkovací frekvencí 960 fps, což bylo donedávna maximum, které konkurence pouze dohnala.

0,12s video zabere 2 GB RAM

Teprve před nedávnem byl představen smartphone Huawei Mate 30 Pro a stanovil u super zpomalených videí ve smartphonech nový rekord – 7 680 fps. Jak toho výrobce dosáhnul? Na to odpověděl jeden ze zástupců společnosti Bruce Lee.

Huawei Mate 30 Pro je schopný ve snímkovací frekvenci 7 680 fps natáčet pouze 0,12 sekund, což pak při přehrávání klasickou frekvencí 30 fps dává dohromady 32 vteřin záznamu. Telefon za tento krátký okamžik pořídí celkem 945 snímků v HD rozlišení, čímž značně zatíží prakticky všechny součásti čipsetu – procesor, grafický čip, obrazový procesor a neurální jednotku.

Hardwarové parametry Huawei Mate 30 Pro
Systém: Android 10
Rozměry: 158,1 x 73,1 x 8,8 mm, Hmotnost: 198 gramů
Čipset: Kirin 990 (5G), octa-core, 2x 2,86 GHz Cortex-A76, 2x 2,36 GHz Cortex-A76, 4x 1,95 GHz Cortex-A55
RAM: 8 GB, Interní paměť: 256 GB, Pam. karta:
Displej: OLED, 6,53", Full HD+, 1176 × 2400 px
Hlavní fotoaparát:
Druhý fotoaparát:
Třetí fotoaparát: , Přední kamera: 32 Mpx, f/2.0, 4K video
Bluetooth: 5.0, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac/ad (2,4 a 5 GHz), NFC:
, GPS:
, Konektor: USB-C
Baterie: 4500 mAh Li-Pol, Rychlé nabíjení:
, Bezdrátové nabíjení:

Telefon přitom nezaznamená pouze zmíněných 0,12 vteřin, ale rovnou celou jednu vteřinu, ze které pak umělá inteligence vybere vhodný moment pro zpomalení. Celý tento proces za krátkou chvíli využije 2 GB RAM.

Zástupce Huawei nesdělil, zda má fotočip vlastní vestavěnou paměť, nebo se celý proces stíhá ukládat do RAM, odkud se pak výsledek přelije do vlastní paměti telefonu.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

12 komentářů

 1. Jestli maji jako zastupce spolecnosti Bruce Lee, tak se nedivim, ze se jim skoro podarilo probojovat na pozici jednicky a zastavit je musela az intervence USA…=)

 2. V dnešní době by vlajkové modely neměli mít ani v možnostech, natáčet videa pouze v HD kvalitě!!! Ať už 960sn/sec, 7689, nebo půl mega sn/sec.. Je to k ničemu! Takže nepoužitelná věc a pouhý marketing!

  • Aha. No tak to možná tak za dalších několik let…. asi je to datově náročné…

 3. Kdyby raději řešili kvalitu videa a ne takový kraviny, který každý jednou vyzkouší a dál si ani nevzpomenou. Už mám asi čtvrtý telefon, co má zpomalené video a ještě jsem to nezkoušel.

  • Ale to máš vždycky něco, co nepoužijes. Někdo třeba nepoužije IrDA. Já jej používám několikrát do týdne. Atd.

  • xzeit: asi bylo spíše namysli to, jako kdyby ti do IrDA přidávali nějaký suprčupr fíčuru na ovládání vysavače, ale samotná funkčnost IrDA stála za pikaču..
   Vyzkoušíš si to, ale 99% času budeš používat to nedoladěné IrDA, kde tě absolutně nezajímá ovládání vysavače

 4. Tak to je mi jasné, ale neříkej mi, že dnešní telefony by nezvládly 120 fps ve FullHD? Což už je hezky a efektně zpomalené video, které ve své době zvládla krabička gopro 4.. Nebo 240fps by taky s dnešními výkony neměl být problém.. To by ve FullHD bohatě stačilo na hezké, zpomalené videa.. Ale 7680 HD? K ničemu! Nebo by mohli vydat aktualizaci na 15320 sn/sec ve VGA rozlišení ne? To by byla perda jaxviňa! Není to vhodné ani do hospody na pomachrovaní, protože potřebuješ hodně světla! Chápeš kam tím mířím, ne?

 5. Interpolace, tradiční huhlawej.

 6. Jak jako interpolace?

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).