Domů » Bleskovky » Huawei vrací úder s 5G. Žádá „výpalné“ po Applu i Samsungu

Huawei vrací úder s 5G. Žádá „výpalné“ po Applu i Samsungu

Čínský Huawei je za poslední roky firmou, do které si každý rád kopne. S klesajícími zisky se Číňané museli začít poohlížet, čím by vzniklé díry v zisku zalepili. Naštěstí pro ně se ukázalo, že jeden z hlavních problémů může být i řešením. Sítě páté generace postavené technologickým obrem jsou sice v mnohých zemích nežádoucí, jejich patenty ale nikoli.

Huawei Mate 40 Pro recenze
Huawei Mate 40 Pro

Huawei vlastní největší sbírku patentů na sítě páté generace a jeho zástupci jich začínají naplno využívat. Podle všeho již kontaktovali Apple a Samsung s návrhem licencování za „rozumnou“ cenu. Aktivitu firmy potvrdil také její hlavní právník Song Liuping. Ten také zmínil, že se ostatním společnostem snaží Huawei vyjít vstříc a nabídnout lepší cenu než jeho konkurenti.

Nepřehlédněte – Huawei jedná o licencování 5G technologií americké konkurenci. Překazit to může vláda

Částka za každý prodaný telefon by měla činit 2,5 dolaru (cca 55 korun), což je znatelně méně než 7,5 dolaru (cca 200 korun), které si žádá Qualcomm a kvůli jehož výši se s ním Apple soudil. Podle spekulací by Huawei nicméně nemusel vybírat „výpalné“ dlouho – Apple údajně pracuje na vlastním 5G modemu, který spatří světlo světa nejdříve v roce 2023.

Michael Chrobok

Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

19 komentářů

 1. Neslýchané, firma, která celá léta porušovala licence a kradla, co se dalo, teď chce výpalné za její patenty. Doufám, za Apple nevyměkne a vydírání nepodlehne.

  • Tak ano, ono se bude muset zjistit, kolik Hnůj-au-vej platí za těch zbylých 85% patentů a komu?

  • Ten blábol o krádežích a porušování licencí asi nemyslíte vážně. Nejde o žádné „výpalné“ za patenty, jak se snažíte užíváním mafiánského slovníku očernit světového leadera v tomto typu technologií, ale o docela normální licenční poplatky. Bohužel do světa technologií nepřípustným způsobem zasáhla politika a ke škodě nás, uživatelů, se US vláda snaží politickým vydíráním donutit řadu zemí, aby upřednostnily předražené e nekvalitní US technologie, navíc prokazatelně opakovaně použité k fízlování.

  • Plně souhlasím s Huawei,protože Apple už léta okrádá všechny své zákazníky.Huawei je velice seriozní firmy.

 2. Neuvěřitelný co si ty asijský opice dovolí.

  • Predstav si, co si ti cerveni dovoluju. Chcu, aby sme dodrziavali nase vlastne pravidla. Skandal!

  • Až je budou dodržovat oni, pak můžou něco chtít., špinaví vypouštěči virů.

  • Proč někomu hned pane Ondro nadáváte? Nebyla to jejich chyba, že Západ nereagoval na jejich kopírování. Naopak si mnul ruce, že mu Číňané za pár šupů vyrábí vše na co si jen vzpomene. A nyní, když chce aby se dodržovali pravidla hry (které jsme si tu vy vymysleli) tak je to špatně?

  • Asd: To není žádná pravda a strašně mě překvapuje, kolik lidí má potřebu rehabilitovat chování Číny. Ten důvod, proč Západ nic nedělal je ten, že na Čínu prostě nikdo nemůže. Tam totiž žádné právo neplatí, může si tam kdo chce co chce (teda pokud je to v souladu s propagandou a politikou vlády). Proto je to sprosté a arogantní (no prostě Čína).

  • opice seš ty. nebejt Číny tak tady v Evropě ještě jezdíme na oslech. drtivá většina vynálezů od uhlí přes ocel, střelnej prach, dlaekohled, kompas atd pochází z Číny. Kradli jsme my od nich první vždycky.

  • david: co to tu kecáš ty srá*či, nebejt evropskej investorů tak ty zm*rdi pořád jezdí v povozech nebo v rikše.

  • Číňani vynalezli uhlí. Wau 😅🤣😂

  • Podle vašeho komentáře jste evidentně mdlého rozumu.

 3. Davide, vlezte té plagiátorské pakáži do zádele.

 4. MapeMepe: Vy trapnej pokrytče, dnes a denně používát možná stovky, možná tišíce těch vašich nenáviděných předražených a „nekvalitních“ US patentů ale budete tu plácat o tom jaký je čínský Huawei chudáček. Příště než se zase ztrapníte, trochu se vzdělejte o tom kolik a jakých patentů a odkud, používáte. Fakt ostuda.

 5. to se zase sešlo chytrých lidí v komentářích, každý chytrý jak rádio a přitom ví velký kulový :D

 6. Čína vynalezla leda p r d. Co neukradne, nemá.

 7. Menty Roman Ondra = nenávist zloba sprostá slova bez argumentu
  Vaše příspěvky ukazují kvalitu Vašeho intelektu a Číne akorát děláte užitečných …..

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).