Domů » Bleskovky » Huawei jedná o licencování 5G technologií americké konkurenci. Překazit to může vláda

Huawei jedná o licencování 5G technologií americké konkurenci. Překazit to může vláda

Když v polovině září CEO Huawei Ren Zhengfei v jednom rozhovoru zmínil, že by Huawei mohl současnou krizi vyřešit prodejem svých 5G technologií, nebylo vůbec jisté, nakolik je tato úvaha reálná.

Nyní však viceprezident Huawei Vincent Pang potvrdil, že o možném licencování důležitých technologií skutečně jednají. Zájemci jsou dle očekávání američtí operátoři.

A co na to vláda?

Jednání jsou podle Panga zatím v začátcích, začala prý před několika týdny. Zájem má několik amerických firem, které ale z pochopitelných důvodů odmítl jmenovat. Diskutuje se prý jak možnost jednorázového nákupu technologií, což byl původní plán CEO Huawei, tak jakési „předplatné“ umožňující kontinuální přístup k veškerým patentům a technologiím Huawei.


CEO Huawei při účasti na Mezinárodním ekonomickém fóru v Petrohradě (Zdroj: HuaweiPress)

Velkou neznámou je v tuto chvíli i cena, jisté však je, že by nebyla nízká. Pang otevřeně varuje, že jednorázový nákup by byl velmi drahý. Vysoké náklady spatřuje především v následném vývoji pořízených technologiích. Huawei podle něj od roku 2009 za vývoj v této oblasti utratil miliardy dolarů. Jako pravděpodobnější se tak asi jeví dlouhodobá kooperace, díky níž by američtí operátoři mohli kontinuálně přebírat novinky z produkce čínského partnera.

Tip: 5G sítě klepou na dveře: vše, co potřebujete vědět

Možná transakce se jeví jako ideální řešení pro obě strany. Huawei by nepřišel o zisk ze západních trhů, západním vládám by ale odpadly starosti o bezpečnost 5G technologií. Součástí licencovaných dat totiž má být kompletní přístup ke zdrojovým kódům, technickým výkresům a dalším informacím, které vylučují možnost čínských „zadních vrátek“.

Problém však je, že na podobný obchod se zřejmě vztahuje současný (aktuálně odložený) zákaz amerických firem spolupracovat s Huawei. Celé akci by tak musela zřejmě dát zelenou americká vláda. Z technického hlediska by tomu sice nemuselo nic bránit, je však třeba zvážit také politický aspekt věci. Američané by tímto krokem přišli o poměrně velkou páku na Čínu při vyjednávání obchodních dohod.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.
avatar
600
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Janek
Anonym
Janek

Vypadá to jako logický krok, vstřícné gesto, ale je to jen
velice riskantní pokus. To co létá prochází firmám z USA, viz zadní vrátka Intelu, Meltdown, Spectre a pod , bude u sebemenší chyby v projektu Huawei považováno za vážné porušení bezpečnosti s následnou mediální štvanicí a tlakem na partnery, aby ihned ukončili jednání. Firma pravděpodobně neví s kým má tu čest.

tomas
Anonym
tomas

Cinania Niesu hlupi. Majú to urcite prespekulovane aby na tom nestratily… A este mi niekto napr lukas a mentalek nech tvrdi ze cela tato fraska je koli bezpečnosti..

jAN
Anonym
jAN

At jim ty pantenty ukradnou, jak to dela Cina po desetileti, teda jestli ty pantenty nejsou nesmysly jak casto u nich byva.