Domů » Bleskovky » Velká změna v kauze USA vs. Huawei: vybrané firmy mohou číňanům dodávat technologie

Velká změna v kauze USA vs. Huawei: vybrané firmy mohou číňanům dodávat technologie

Společnost Huawei se od května letošního roku nachází na černé listině Spojených států, což znamená, že s ní nemohou obchodovat prakticky žádné americké společnosti. Výjimku mají pouze ty firmy, které získaly speciální licenci s platností 3 měsíce, americké ministerstvo obchodu ale tyto licence přestalo vydávat. Do fronty se v minulých týdnech zařadilo více než 130 žádostí, udělena však nebyla ani jediná. Nyní se ale zřejmě začíná blýskat na lepší časy.

Americké firmy dostávají zelenou k obchodování s Huawei

Americká média informují o tom, že v tomto týdnu došlo ve Washingtonu k setkání vysoce postavených amerických a čínských úředníků, na jehož základě se Trumpova administrativa chystá dát některým subjektům zelenou; bohužel zatím není jasné, o jaké firmy se jedná. Zda se jedná o první krůček ke vzájemné dohodě, nebo pouze jednorázové gesto dobré vůle, není v tuto chvíli jisté.

Huawei logo

Druhá vlna vydávání dočasných licencí totiž končí 19. listopadu a podle náměstka amerického ministerstva zahraničí pro kybernetickou politiku se může jednat o vlnu poslední. S každým dalším jednáním mezi USA a Čínou ale může dojít k nečekaným zvratům.

Zákaz americké vlády značně zkomplikoval čínskému gigantovi činnost, a to nejen v oblasti smartphonů, na kterých Huawei nemůže používat služby Google, ale hlavně v budování sítí 5G.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Vindis
Anonym
Vindis
Offline

Bych se nedivil, kdyby mezi povolené firmy byl i Google. Američané pořád tvrdí, že ten zákaz je jen kvůli bezpečnosti před špehováním. To by mě jako zajímalo v čem to riziko spočívá u mobilu s Androidem. Tady je větší riziko před špehováním spíše ze strany Google ;)

uni
Uživatel
uni
Offline

Tak jasně, ale chceš být špehován spíše někým, kdo s tebou sdílí hodnoty nebo s někým, kdo je použije proti tobě? ;)

Martin
Anonym
Martin
Offline

Uni, prosím, uveď pár příkladů, kdy se toto dělo, jelikož Huawei dodává pátěřní sítě po celém světě již několik let. Teď mi prosím napiš, kdy se jasně prokázalo, že špehují :-) Určitě máš celý seznam, stačí mi tak 5 případů. Děkuji

Martin123
Uživatel
Martin123
Offline

Uni rád lže nic víc nemá žádné důkazy že by to bylo tak jak on říká, on rád hejtuje ale to je vše co umí jeho mozek.

_qam_
Uživatel
_qam_
Online

Martin: Jak kdy? Naše služby mají důkazy, že k tomu došlo, proto vydaly na Huawei embargo. Co tu čekáte za důkazy, když je všem jasné, že nejsou veřejné? Důkaz, že si nějaký Číňánek 15.5.2019 v 8:35 prohlédl SMSky na Huawei, který patří nějaké blondýně v ČR?

Vindis
Anonym
Vindis
Offline

_qam_: A čem je jako problém napsat důkazy v obecné rovině? Nechci aby bezpečnostní agentury napsaly elaborát jak k tomu došly. Tady je jasné, že postupy podléhají utajení. Stačí napsat pouze to, co nepodléhá utajení. Třeba to, že u zařízení X s firmwarem Y byl zjištěn backdoor, který odesílá data na určené místo (ostatně to byl také prvotní impuls celé té kauzy, kdy nejdříve tvrdily, že Huawei mají backdoory, ale nikdo to nedokázal potvrdit). Co je na této větě tajného? Novináři dostanou tuto obecnou informaci a objednají si na to soukromou bezpečnostní firmu, která jejich tvrzení může ověřit vlastními sílami.… Číst vice »

Vindis
Anonym
Vindis
Offline

A aby bylo jasno. Nehájím Čínu nebo Huawei. Jediné co chci, aby se z pohledu bezpečnosti měřilo všem stejným metrem. A ne se jednostranně zaměřovat jen na jednu firmu nebo stát. Protože takto se mi celá ta kauza jeví. Samozřejmě nejsem proti, aby se zkoumala bezpečnost Huawei, ale musí se to dělat obecně. Tedy ověřovat bezpečnost i u Nokie, Ericssonu, Cisco a dalších co mají zájem o síťovou infrastrukturu.

M.K.
Anonym
M.K.
Offline

Ale nač chceš důkazy? USA zkrátka bere Huawei jako riziko, riziko se nedokazuje, riziko je. Nemusí to nijak a nikomu zdůvodňovat. Je to jako když hrozí náledí, to ti taky nikdo nebude dokazovat.
Mimochodem Huawei ukradl v USA Tmobilu robotickou ruku, kterou se testují telefony a odesílání dat Huaweiem ze sídla Africké unie do Číny je taky dostatečně známé. A to volání o stejném metru je směšné, to požaduj především po Číně.

Vindis
Anonym
Vindis
Offline

I riziko se musí zdůvodňovat. Že bude možná náledí se přece nebude tvrdit jen tak. Musí k tomu být důvod. V tomto případě je důkazem to, že se snižuje teplota kolem nuly a bude mlžit. Pokud to někdo bude tvrdit v létě, tak to máme brát jako fakt? To ostatní je irelevantní, kdy si kdekdo bere ty zprávy jako nějaká jasná fakta, aniž by měl chuť zjišťovat podrobnosti. Viz níže. Pokud někdo doloží jasné a přesvědčivé důkazy, že je Huawei nebezpečný, pak tomu budu věřit a přestanu výrobky Huawei kupovat. Nejsem zase tak blbý, abych se jim poddal. Jenže doposud… Číst vice »

Petr Klečka
Anonym
Petr Klečka
Offline

Dá se předpokládat, že se jedná o další připravovaný ekonomický podraz ze strany USA vůči čínské firmě Huawei. Americká administrativa již jednou slibovala, že aplikace Googlu budou moci být instalovány u nejnovějšího smartphonu Huawei Mate 30, aby v okamžiku, kdy se blížil termín představení těchto nových telefonů a bylo jasné, že čínská firma vzhledem k nedostatku času již nebude moci reagovat, tak svůj slib odvolala. Jak říká jedno rčení, podvede-li tě někdo, jeho hanba, podvede-li tě podruhé, tvoje hanba. Američanům se nedá věřit a firma Huawei nemůže ve svém vývoji spoléhat na spolupráci s americkými firmami.

Refael
Anonym
Refael
Offline

Co třeba tohle :

[odkaz]

[odkaz]

Vindis
Anonym
Vindis
Offline

Africká unie: To si žije vlastním životem, že to kdekdo považuje jasný fakt. V prvotní zprávě se nijak nepsalo, že za tím stojí Huawei. Že je do toho zapleten Huawei se přišlo až později, a to jen z jakéhosi dokumentu o tom, že mezi dodavateli figuruje Huawei. Jinak samotná zpráva je stejně nic neříkají a nijak nenasvědčuje o tom, že jde o jasnou špionáž. Nikdo totiž dodnes nedodal přesvědčivé důkazy o tom, jaká data se posílala. Šlo o dokumenty, nahrávky, citlivá data o lidech, nebo jen o neškodná telemetrická data? Když věděli, že se něco posílá, to je jako nenapadlo… Číst vice »

Zennek
Anonym
Zennek
Offline

Vindis.S nimi nemá cenu polemizovat.Každý tady dělá jako neskutečně důležitý špion, nebo vědec.Hlupáci.Mně je úplně jedno kdo mě údajně špehuje.Co asi vyzvědí?S kým jdu na pivo?Že už budu měnit zimní kola?Kdo mě sere v politice? Kašli na ně.Pěkný den. Zd.

Darek
Anonym
Darek
Offline

První článek…píše se o cinanech ne o Huawei.Druhy článek… Radiožurnálu to prý řekli dva bývalí zaměstnanci.Jen si dejte co lidé o sobě sdělují třeba do životopisů…