Domů » Bleskovky » Další rána pro Huawei a ZTE. Jejich technologie se nesmí objevit ve švédských 5G sítích

Další rána pro Huawei a ZTE. Jejich technologie se nesmí objevit ve švédských 5G sítích

Čínské telekomunikační společnosti nadále ztrácejí vliv v evropských zemích v oblasti 5G technologií. Švédská vláda totiž tento týden rozhodla o zákazu používání 5G technologií od Huawei a ZTE, čímž se zařadila po bok například Velké Británie. Švédské úřady přistoupily k opatření na základě doporučení od Švédských ozbrojených sil a Švédské bezpečnostní služby, která spadá pod tamní ministerstvo spravedlnosti.

„V nových instalacích a nových implementacích v příslušných frekvenčních pásmech se nesmí objevit produkty od dodavatelů Huawei nebo ZTE,“ uvedl Švédský úřad pro poštu a telekomunikaci. Budou-li chtít Švédové ve zmíněných frekvenčních pásmech využít již existující infrastruktury, musí z nich vyřadit všechny produkty od Huawei či ZTE, a to nejpozději do 1. ledna 2025.

Nespravedlivé rozhodnutí, tvrdí Huawei

Společnost Huawei ve vyjádření pro zpravodajskou agenturu Reuters uvedla, že pro tvrzení o bezpečností hrozbě neexistují žádné faktické důvody. Vyloučení ze švédského trhu považuje čínský výrobce za nespravedlivé, nepřijatelné a založené na neopodstatněných domněnkách.

Tip: Na Měsíci bude LTE. Kontrakt získala Nokia, počítá se i s přechodem na 5G

Pro čínskou společnost jde v oblasti 5G technologií o ztrátu dalšího evropského trhu. Už v červenci k podobnému rozhodnutí dospěla také britská vláda, která nařídila odstranění produktů od Huawei ze svých 5G sítí nejpozději do roku 2027.

Marek Bartík

Redaktor serveru SMARTmania.cz a brněnský student. Vedle toho velký fanoušek videoher, jehož nepřestává udivovat jejich překotný vývoj. Svět kolem nás plyne takovou rychlostí, že se za ním mnohdy nestačíme otáčet, čímž se pro nás stává nepostižitelným.

10 komentářů

 1. Nokia i Ericsson mají v Číně velké divize, které zaměstnávají spoustu lidí. Oba vyrábějí část svého vybavení v Číně. Takže ve skutečnosti se na 5G nikdy úplně nedostanou od „Made in China“. Až někdo otevře směrovač Ericsson k nahlédnutí tak se bude divit …

  Tržby společnosti Huawei se v prvních třech čtvrtletích meziročně zvýšily o 9,9% na 671,3 miliard juanů
  23.10.2020
  [odkaz]

  • Vubec nejde o to, kde se HW vyrobi ale ze na Huawei je lehce ovladatelny a hlavne financovany cinskou vladou…

   • žádnej důkaz nikdy nikdo neviděl ale díky Snowdenovi každej na beton ví, že vláda USA sleduje každého (vyprávět by mohla „spojenecká“ Angela Merkel, která měla napíchnutej telefon přímo vládou USA :)

    Druhák každému je známo, že největší trh 5G stanic na světě je v Číně. Mezi Evropou a Čínou došlo dříve k některým (možná neformálním) dohodám, že Čína jim oběma poskytne určité podíly na trhu výměnou za přístup společností Huawei & ZTE k přístupu do Evropy. Dá se tedy očekávat, že ikdyž je konkurence dobrá, že Ericssonu a Nokii nastanou v Číně problémy…

    [odkaz]

   • že ti nikdo neukázal důkaz neznamená že neexistuje na to seš možná malej pán
    je rozdíl když si koupíš třeba zrovna ten telefon kterej máš, ale aby komanč ovládal klíčovou infrastrukturu státu na to mám rozdílný názor od p. prezidenta a to jakým způsobem Huawei zhromažďuje data a za slevu na novinky přídá papír že se nesmíš o tom výrobku zmiňovat negativně je známo
    čest práci

   • každej kdo si dobrovolně kupuje chytrej mobilní telefon si musí uvědomit, že si také dobrovolně pořizuje sledovací zařízení s emerickým softwarem. Existuje zcela reálná možnost, že hardware Huawei neumožňuje NSA zadní vrátka, proto možná ta blokace, pomlouvání a v neposlední řadě i odstřižení od pokročilého výrobce čipů jako je TSMC. To znamená pokus o prakticky hardwarové znemožnění stavění stanic od Huawei… nicméně zatím to vypadá, že se snaží zastavit co nejde… Huawei v poslední době co se týče základových stanic nepoužívá americký hardware a zároveň se snaží získat svůj pokročilý výrobní proces pro výrobu čipů … vypadá to, že minimálně čas si koupili :)

    TSMC údajně pomohlo společnosti Huawei nashromáždit 2 miliony čipů !!!!!!!!!!!!!!!!!! 5G základnových stanic, což je dost pro použití v příštím roce
    23.10.2020
    [odkaz]

    China has opened 690,000 5G base stations
    22.10.2020
    [odkaz]

   • Tak to buď v klidu, ty jsi totiž skvělý příklad manipulace Googlu a Facebooku. Ty tě už mají dávno přečteného. Co vidíš na metodách amíků tak skvělého? To že se neštítí použít jakýkoliv prostředek k dosažení svých cílů? Ty a tobě podobní jste neskutečně najivní.

 2. hosi s droidem nebo eplem zkuste si parkrat povidat v telefonu o atentatu na americkeho presidenta a uvidime za jak dlouho vas navstivi nasi spojenci.

  • Podobne srandicky uz zkouselo hodne lidi a na nas (ani jine) nikdo dodnes se zatahem neprisel. Kde jsme udelali chybu?

   • Jednoduchá odpověd je že to počítač vyhodnotil jako vtip nebo jako nulovou hrozbu.Tot vše.

   • Mně se někdo naboural do všech účtů, včetně icloudu. A to jsem si dovolil kritizovat asi trefně něco co se někomu nehodilo do krámu. Tak se uklidni. Copak si myslíš, že ti pošlou pìsemně oznámení?

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).