Na Měsíci bude LTE. Kontrakt získala Nokia, počítá se i s přechodem na 5G

lunanet 1

NASA oznámila udělení série kontraktů v rámci programu Tipping Point, který cílí na otestování nových přelomových technologií v praxi. Cílem programu je ověřit různé koncepty, které mohou přispět k budování vesmírné ekonomiky a rozvoji lidských letů na Měsíc a později i dál.

Jedním z nejzajímavějších udělených kontraktů je ten pro společnost Nokia. Tato telekomunikační společnost, která nemá nic společného s výrobcem stejnojmenných telefonů HMD Global, postaví na Měsíci 4G infrastrukturu. A ano, počítá se i s upgradem na 5G.

Selfíčka z Měsíce?

Nokia získala kontrakt v hodnotě 14,1 milionů USD, tedy asi 328 milionů Kč. Z toho vyplývá, že zřejmě nepůjde o plošné pokrytí Měsíce, ale pravděpodobně pouze určitou demonstraci v omezené oblasti. Vzhledem k tomu, že Nokia, resp. její vývojové centrum Bell Labs mluví o tom, že jejich síť má zajistit komunikaci mezi rovery, streamování videa ve vysoké kvalitě a podobně, očekává se zřejmě, že by se 4G a později 5G síť měla stát součástí LunaNETu.

Tato síť kombinující vlastnosti internetu a GPS má na Měsíci vzniknout v druhé polovině dvacátých let. Jde o jeden z aspektů programu Artemis, který má do několika let vrátit lidi zpět na Měsíc, a zajistit jejich trvalou přítomnost. LunaNET bude kombinací jakéhosi měsíčního intranetu s běžným internetem. Součástí bude jak specializovaná síť pro komunikaci a navigaci v rámci Měsíce, tak spojení se Zemí.

Tip: Měsíc jako mimozemská základna: vznikne zde základní tábor, orbitální stanice i vlastní internet

Přesný časový rámec, v němž Nokia zodolněnou vesmírnou verzi LTE vybuduje, není znám. Po podepsání smlouvy však bude mít Nokia na splnění závazku maximálně 5 let.

Další zakázka pro SpaceX

„Internet“ od Nokie ale není jediná zajímavá zakázka, kterou NASA 14. října vybrala. Za zmínku stojí také zakázka v hodnotě 1,23 mld. Kč pro SpaceX. Ta má na oběžné dráze Měsíce provést test vesmírného tankování. Kontrakt počítá s tím, že SpaceX přečerpá 10 tun tekutého vodíku a kyslíku mezi nádržemi dvou aktuálně vyvíjených lodí Starship. Další vybrané projekty zahrnují robotické rovery, výzkumné platformy a podobně.

starship hop spacex
Starship zatím dělá jen malé „poskoky“, přesto už vyhrává zakázky od NASA

Smlouvy budou uzavřeny tak, že vyplácení pevně daných prostředků bude probíhat na základě dosažených milníků. NASA navíc požaduje, aby každá z vybraných společností zaplatila ze svého alespoň minimální část nákladů na daný projekt. Jde tak o další krok NASA směrem ke spolupráci se soukromým sektorem formou smluv orientovaných na výsledek, což by mimo jiné mělo zabránit notorickému prodražovaní a prodlužování, které často typické modely spolupráce provází.

 

Autor článku
Tomáš Krompolc
Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku