TOPlist

Huawei P30 Lite je králem střední třídy. Otestovali jsme jeho fotoaparát

Huawei P30 Lite test fotoaparátu

Kvalita fotografií je dnes jedním z faktorů, které hrají rozhodující roli při výběru nového smartphonu. Ne každý chce ale za nový model dávat přes dvacet tisíc korun. Naštěstí už kvalitní optiku najdeme i u telefonů střední třídy. Dobrým příkladem je například Huawei P30 Lite, který již prošel naším redakčním testem a vedl si v něm velmi dobře. Za cenu pohybující se okolo osmi tisíc korun dostanete telefon, který nejen že dobře vypadá, ale zároveň má dostatečný výkon. Jak je na tom ale s focením? Na to se podrobně zaměříme v dnešním článku; fotografování s Huawei P30 Lite si vyzkoušíme v nejrůznějších scénách a podmínkách.

Huawei P30 Lite
Huawei P30 Lite nabídne nejen poutavý design, ale také slušnou výbavu za přijatelnou cenu

Huawei P30 Lite: specifikace fotoaparátu

Huawei P30 Lite se snaží zaujmout veřejnost zejména svým 48Mpx snímačem z dílny Sony, který nabízí velikost 1/2 palce, světelnost f/1.8 a fázové ostření. Škoda, že se zde nenachází optická stabilizace obrazu, ta by jistě pomohla při různých scénách a při nahrávání videa. Ale přívětivá cena vyvažuje tento nedostatek. Při prvním spuštění jsou fotografie zachyceny při rozlišení 12 Mpx, ale plných 48 Mpx můžete nastavit ručně. O tom však až dále.

Huawei P30 Lite
Huawei P30 Lite má na svých zádech 3 fotoaparáty

Na zádech P30 Lite najdete ještě další dvě čočky fotoaparátu. Jedna poskytuje širokoúhlý záběr a druhá slouží pouze pro hloubku ostrosti. První zmíněná je velmi užitečná a nabízí rozlišení 8 Mpx, 120° záběr fotoaparátu a světelnost f/2.4. Poslední 2Mpx snímač je spíše do počtu, a kromě údajného zlepšení v oblasti portrétů vám při focení žádné další benefity nenabídne.

Huawei P30 Lite
Přední fotoaparát je ukryt v kapkovitém výřezu

Video je mírným zklamání i na střední třídu. Telefon zvládá nahrávat maximálně ve Full HD rozlišení, na 4k si musíme nechat zajít chuť. Naštěstí je Full HD záznam možné pořizovat při 60 snímcích za vteřinu. Potěší přítomnost kvalitní přední selfie kamery v rozlišení 24 Mpx, která cílí zřejmě na mladší uživatele a potěšila mne velmi dobrými detaily, dynamickým rozsahem i věrností barev.

Aplikace fotoaparátu

Pokud máte rádi vychytávky, pak si Huawei P30 Lite zamilujete. Pokud vyznáváte minimalismus, poohlédněte se někde jinde. Možností, tlačítek, efektů a hračiček je zde tolik, že je jich možná až moc. Překvapilo mě umístění funkce HDR daleko na pravé straně v nabídce režimů. Tohle by mělo být dostupné přímo v panelu nebo nejlépe ovládáno automaticky.

Většinu funkcí člověk opravdu ani nevyužije, malování světlem nebo některý z dalších režimů jsou spíše do počtu a kromě prvního vyzkoušení při pořízení telefonu to asi zůstane v zapomnění. Musím ale uznat, že si pak aspoň nemusíte stahovat další aplikace, kterých je v systému už tak dost. Velmi se mi líbí možnost rychle aktivovat noční režim, ke kterému se ještě dostanu.

Fotíme s Huawei P30 Lite

Jak je zvykem v našem seriálu FotoDuel, i zde budeme fotit na automatický režim při poměru stran 4:3 a bez použití umělé inteligence. Jako rozlišení jsme zvolili 12 Mpx, protože při plných 48 megapixelech není dynamický rozsah tak dobrý a nemůžete využít všechny funkcionality. Foceno bylo v ruce bez použití stativu. V článku jsou zmenšené fotografie pro náhled, na konci je vložen odkaz na prohlédnutí a stáhnutí snímků v plném rozlišení.

Huawei P30 Lite & dobré světelné podmínky

Hned na první pohled je vidět, že kvalitní fotoaparáty dorazily i do střední třídy. Fotografie mají dostatek detailů, dynamický rozsah je na slušné úrovni, vyvážení bílé i kontrast jsou také vynikající. Byl jsem sám dost překvapen, když jsem fotky poprvé prohlížel na počítači. Není to ani tak tím, že fotky by byly naprosto perfektní. To nejsou. Spíš pocit, že se dívám na výsledky z telefonu pod 10 tisíc, mě dost překvapil. Fotky mají občas živější barvy, což je ale zatím moje jediná výtka.

Tip: všechny snímky v plném rozlišení si můžete prohlédnout/stáhnout zde

K výsledkům za dobrých světelných podmínek nemůžu říct nic špatného. Fotky mají stále dostatek detailů a ani po přiblížení nebo ořezu vás kvalita nezklame. Rozhodně se jedná o nadprůměr. Ve své třídě samozřejmě, porovnání s mnohem dražšími konkurenty nepřichází v úvahu. Je ale vidět, že Huawei dokáže stvořit dobrý foťák i bez Leicy a za přiměřenou cenu.

Schopnost přiblížení (zoom)

To, co dokáže Huawei v oblasti zoomu je neskutečné. Ostatně v našem FotoDuelu to vždy dokazuje. Lite verze letošní řady P30 je na svoji třídu velmi dobrá, ale už to není nadprůměr. Je ale pochopitelné, že Huawei nedá do P30 Lite stejné schopnosti digitálního zoomu jako do svých vlajkových lodí. Pro uživatele by to ale bylo přínosné. Zaujala mě však kvalita nočního přiblížení, které je na velmi dobré úrovni.

Spíše než přiblížení ve fotoaparátu bych doporučil ořez fotek. Díky vysokému rozlišení se za denního světla dají pořídit velmi kvalitní snímky a ani výřezy z nich nebudou nijak zlé. Když jsme u toho rozlišení, tak si dovolím tvrdit, že rozdíl mezi 12 a 48 megapixely člověk nepozná. Výřezy níže jsou z 12Mpx snímků, jeden z nich je však z 48Mpx snímku. Dolů do komentářů si zkuste tipnout, který to je. Už dlouho se mi nestalo, aby mě telefon při své ceně takto překvapil. Tohle se prostě povedlo.

Opravdu milé překvapení si pro nás nachystal Huawei ve střední třídě. Barvy jsou sice opět trochu živější než realita, ale jinak jim není moc co vytknout. První noční snímek je při použití automatiky, druhý pak při nočním režimu. Opět se odvážím tvrdit, že na poměry třídy se jedná o nadprůměr.

Funkce HDR

Při všem následujících snímcích byla zapnuta funkce HDR v nabídce režimů fotoaparátu. Opět jsem až na výjimky mile překvapen. Strom se sluncem v pozadí a kostel se světlou oblohou jsou jediné dvě fotky, kde se Huawei snažil marně. Jinak se jedná o vskutku povedený výsledek. Osobně nejvíc obdivuji kruh oblohy obklopený stromy. Na P30 Lite čekala složitá kompozice, se kterou si ale poradil bravurně.

K dynamickému rozsahu patří i noční scény, kde se většinou projeví neduhy a slabiny fotoaparátů v telefonech. I zde je už poznat rozdíl mezi špičkou a střední třídou. Přímé protisvětlo nedělá P30 Lite moc dobře a pere se s ním. Ale statečně a na automatický režim se jedná o dobrý výsledek. To je samozřejmě myšleno v rámci třídy. Vyfotit něco použitelného zpoza osvíceného stromu jsem u telefonu za takovou cenu nečekal. Bravo.

Portrétní režim

Na portrét jsem tentokrát využil sochu v parku, která snad poslouží stejně jako živý objekt. Detekce hran i efekt postupného rozmazání v závislosti na vzdálenosti od objektu jsou velmi dobře vyváženy a výsledek tak působí příjemně. Škoda přepáleného pozadí, které jako jediné trochu kazí dojem z jinak povedeného portrétu.

IMG 20190618 074633
Huawei P30 Lite

Makro fotografie

Ani zde se nic výrazného nemění, fotky jsou stále na velmi dobré úrovni a pochválit musím také přirozený bokeh efekt, který má na svědomí poměrně velký fotočip. Když přiblížíte snímek červenožluté květiny, uvidíte dokonce hmyz, a to poměrně detailně. Barevně je vše v pořádku až na úplně poslední květ, ten je až moc živý a hodilo by se trochu ubrat sytosti. Ostření je v tomto případě rychlé a spolehlivé. Za mě opět pochvala.

Tip: všechny snímky v plném rozlišení si můžete prohlédnout/stáhnout zde

Níže je snímek, který byl pořízen při plném rozlišení (8 000 × 6 000 px). Zatím jsem jen chválil. Musím ale zmínit svůj postřeh s používáním plného rozlišení. Makro fotografie při 48 Mpx nešly často zaostřit a někdy jsem ručně musel přepnout na 12 Mpx rozlišení. Telefonu navíc zpracování fotek trvalo výrazně déle a pokud připočteme velikost zhruba 16 MB a horší dynamický rozsah, nechal bych vše při 12 Mpx a neřešil bych maximální počet megapixelů.

IMG 20190618 074832
Huawei P30 Lite

Širokoúhlý fotoaparát

Poslední dobou přibývá širokoúhlých fotoaparátů a tento trend se mi líbí víc než teleobjektivy. Huawei se proto snaží dostat tuto výsadu dražších telefonů do střední třídy. Tady už se muselo šetřit trochu více a širokoúhlé snímky tak nabízí nižší rozlišení, o poznání horší dynamický rozsah a všiml jsem si velkého rozdílu v barevném podání. To je na širokoúhlém fotoaparátu mnohem teplejší než na standardním. Je to opravdu výrazné a reálnost snímků tak není nejlepší.

Jinak ale dáváme palec nahoru za implementaci tohoto užitečného objektivu. Většina lidí fotografie sdílí na sociálních sítí, které i sebelepší snímky zkomprimuje k nepoznání. A s tímto telefonem bych se na sociální sítě nebál dát fotky z dovolené nebo výletu. Je to efektní a zaujme to.

Dynamický rozsah a barvy jsou u širokoúhlého fotoaparátu problémové. Sice ne vždy, ale občas se stane, že fotku buď na ty sociální sítě nedáte, nebo ji budete muset vyfotit z jiného úhlu, nebo použít přímo HDR z nabídky režimů. Stále to nic nemění na tom, že je to super vychytávka a ve městech nebo na výletech se bude rozhodně hodit. Naštěstí je valná většina snímků velmi povedená a poslouží správně.

Kvůli horší světelnosti širokoúhlého fotoaparátu šla kvalita výsledků v noci rapidně dolů. Není to asi žádným velkým překvapením, někde se musí šetřit. Na druhou stranu musím zmínit, že ani dražší telefony s širokoúhlým fotoaparátem nefotí v noci nijak špičkově. Je ale škoda, že na P30 Lite nejde při širokoúhlém fotoaparátu použít noční režim, který by výsledek značně vylepšil.

Huawei P30 Lite a focení selfie

Přední fotoaparát mě osobně překvapil zejména ostrostí a i po přiblížení není problém rozeznat jednotlivé detaily tváře. Pro mladou generaci, která chce pořizovat hodně fotek sebe samých se tak jedná o ideální volbu. Dostatečné rozlišení, dynamický rozsah i kontrast zajistí příjemné výsledky nejen pro sdílení na sociálních sítích.

IMG 20190619 092456
Huawei P30 Lite

Režim Panorama

Panorama je hojně využívanou vychytávkou dnešních telefonů a nejvíce se hodí při výletech. Spojování jednotlivých snímků k sobě jde Huawei P30 Lite opravdu dobře a až na pár výjimek nemáte šanci poznat spoje. Občas ale dělá problém protisvětlo, které může výsledek nepříjemně ovlivnit.

IMG 20190619 103449
Huawei P30 Lite

Noční snímky

Někdy to muselo přijít a Huawei se nepodařilo udržet skvělé skóre po celou dobu testu. Snímky jsou opět velmi dobré, ale už jsou tak nějak ve své třídě. Zkrátka zhruba takové výsledky čekáte od střední třídy. Detailů není nijak moc, objevuje se digitální šum a barevně nejčastěji nesedí oblohy. Snímky nejsou špatné, jen to nadšení z předchozích kategorií dostalo studenou sprchu. Tohle je lehký nadprůměr, ale nic hvězdného.

 

Digitálního šumu je čím dál tím víc a ani software a různá vylepšení nepomohou. Optická stabilizace obrazu by se bezesporu hodila, ale vzhledem k ceně toto rozhodnutí chápu. Barevně taky nic moc, kontrast ani detaily nejsou na vysoké úrovni a celkově se P30 Lite řadí spíše k průměru.

Skryté eso v rukávu: Super Noční režim

Jenže Huawei P30 Lite má eso v rukávu. Tím esem není nic jiného než Super Noční režim, který je inspirován vlajkovými modely řady P30. Funguje opravdu na stejné bázi, stačí nechat telefon po spoušti pár vteřin pokud možno bez pohybů a o zbytek se postará umělá inteligence. Výsledky samozřejmě nejsou na úrovni špičky, ale ve své třídě opět vyčnívají nad ostatní a rázem se tak model P30 Lite stává jedním z nejlépe fotících telefonů v noci. Výrazně lepší je barevné podání i dynamický rozsah.

Tip: všechny snímky v plném rozlišení si můžete prohlédnout/stáhnout zde

Nečekejte zázraky typu „rozsvícení tmy“ jako v případě vlajkového modelu P30 Pro. Je zde také o něco více patrný digitální šum a detaily nejsou tak prokreslené. Celkově ale snímky snímky působí dobře a vzhledem k ceně telefon podává velmi slušné výsledky.

Huawei P30 Lite: povedená optika s řadou vylepšení

Už v naší recenzi Huawei P30 Lite jsme nešetřili chválou, a telefon nás nezklamal ani při podrobném testu fotoaparátu. V cenové třídě okolo osmi tisíc korun telefon překvapí nadprůměrnou kvalita fotografií za téměř jakýchkoli okolností. Vyzdvihnout musím zejména vynikající detaily, dynamický rozsah a většinou také věrné podání barev.

Huawei P30 Lite
Huawei P30 Lite má na svoji cenu velmi dobrý fotoaparát

Osobně bych dával přednost jednodušší aplikaci fotoaparátu a uvítal bych možnost nočního režimu při širokoúhlých snímcích, což umí například Honor 20 Pro. Na vysoké rozlišení nemá cenu pokukovat, scéna musí být perfektní, abyste mohli použít 48 Mpx, jinak si naprosto bez problémů vystačíte s 12Mpx snímky. I přes všechny zápory, které jsem uvedl, převažují výhody nad nevýhodami a dle mého názoru se jedná o žhavého kandidáta na krále střední třídy s výborným poměrem ceny & výkonu, který navíc doplňuje vydařený fotoaparát.

Autor článku David Skopal
David Skopal
Redaktor SMARTmania.cz a externí copywriter žijící v Brně. Nadšenec do technologií, smartphonů a gadgetů. Fanoušek OnePlus. Mám rád vaření a dobré jídlo. Ve volném čase hraju badminton a chodím plavat.

Kapitoly článku