Domů » Bleskovky » Huawei AppGallery v ČR roste. Přibývají bankovní aplikace i lokální služby

Huawei AppGallery v ČR roste. Přibývají bankovní aplikace i lokální služby

Ilustrační obrázek

Huawei je kvůli restrikcím ze strany Spojených států amerických odkázán sám na sebe. Nemůže používat GMS (Google Mobile Services) a ze hry tak jsou všechny aplikace a nástroje, na které jsme v našich končinách zvyklí. V posledních dnech přišla navíc informace, že Huawei nebude moci spolupracovat s tchaj-anskou společností TSMC na produkci mobilních čipsetů.

Huawei AppGallery 2
Huawei AppGallery na modelu Mate Xs (autor fotografie: Jiří Hrma)

I přes tyto nelehké překáže se Huawei snaží situaci řešit; výsledkem je například AppGallery – obdoba obchodu s aplikacemi Google Play. Právě softwarové vybavení v čele s aplikacemi je dnes zásadní parametr při výběru smartphonu. Bez dostupnosti důležitých aplikací má uživatel celkem omezené možnosti, případně musí sahat po neoficiálních postupech.

AppGallery se pomalu plní, Google Play (zatím) nenahradí

Huawei P40 Pro, Mate Xs, Mate 30 Pro a mnoho dalších modelů jsou již odkázáni na život s AppGallery. V České republice je po telefonech tohoto výrobce stále poptávka. Bohužel nemáme konkrétní čísla prodejů, ale dostali jsme informace o počtu stažení aplikací v AppGallery. Jen za první kvartál roku 2020 bylo v České republice staženo zhruba 320 tisíc aplikací a celosvětově se pak počet stažení dostal k hranici 22 milionů (bez Číny).

Samotný nárůst počtu stažení se dostal na hranici 300 % a Huawei věří v další zvyšování návštěvníků jeho obchodu s aplikacemi. I díky tomu je přímo v AppGallery možnost přidání přání na aplikace do „wish listu“, který české zastoupení bude projednávat s lokálními i zahraničními vývojáři aplikací. V tento moment je v AppGallery zhruba 110 lokálních aplikací a podle slov Huawei se toto číslo v blízké budoucnosti zdvojnásobí. Celosvětově se v tomto alternativním obchodě nachází něco málo přes milion aplikací, her a nástrojů.

Přibývají české bankovní aplikace. Možná přijde i Huawei Pay

Z těch českých stojí za zmínku aplikace mobilních operátorů včetně online sledování jejich internetových televizí. V době psaní článku byla v AppGallery dostupná pouze aplikace Komerční banky (1000+ stažení), přihlašovací nástroj ČSOB SmartKey a Richee (3000+ instalací), nicméně s dalšími bankami už probíhají námluvy a brzy by se nabídka měla dále rozšířit.

Během letošního roku se také můžeme těšit na spuštění Huawei Pay v Evropě a není vyloučeno, že se dočkáme i v České republice. Zatím není specifikováno, zda bude princip stejný jako v případě Google Pay, nebo bude technologie vázána na jednotlivé banky. Každopádně všechno se dozvíme v horizontu několika měsíců.

Matebooky míří na český trh

Huawei se na online konferenci pochlubil také novými modely smartphonů, které spadají do nejnižší kategorie. Modely Y5P a Y6P jsou už dostupné u vybraných partnerů a budou bez Google služeb. Vyloučeno není ani uvedení nejvybavenějšího vlajkového modelu Huawei P40 Pro+.

Huawei P40 Pro 1
Huawei P40 Pro+ nabízí 10× optický zoom. Technika je schovaná v důmyslném periskopu se systémem zrcadel (zdroj: Huawei)

Mezi další chystané novinky se řadí zejména zástupci notebooků řady Matebook. Matebook D ve verzi 14 a 15 palců bude mít pod svou kapotou procesory od AMD, zatímco Matebook 13 a X Pro vsadí na Intel nejnovější generace.

David Skopal

Redaktor SMARTmania.cz a externí copywriter žijící v Brně. Nadšenec do technologií, smartphonů a gadgetů. Fanoušek OnePlus. Mám rád vaření a dobré jídlo. Ve volném čase hraju badminton a chodím plavat.
Subscribe
Upozornit na
guest
22 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments