Domů » Bleskovky » Donald Trump prodloužil pobyt Huawei na černé listině USA o další rok

Donald Trump prodloužil pobyt Huawei na černé listině USA o další rok

Už je to rok, co se společnost Huawei ocitla na černé listině Spojených států a přišla tak o přístup k americkým technologiím. Od loňského května nesmí s Huawei obchodovat prakticky žádné americké společnosti, pouze ty, které získaly dočasnou licenci od amerického ministerstva obchodu.

trump huawei

Huawei bude muset přežít bez Google služeb další rok

Oficiálním důvodem je obava z narušení národní bezpečnosti USA, avšak mezi řádky se dá vyčíst, že se jedná o důsledek obchodní války mezi Spojenými státy a Čínou. Bohužel za uplynulý rok nenašly obě mocnosti společnou řeč, což nyní vyústilo v prodloužení zákazu o další rok. Americké firmy tak až do 15. května roku 2021 nesmějí obchodovat s čínskými společnostmi Huawei a ZTE, stejně tak nesmí používat jakákoliv telekomunikační zařízení od těchto firem.

Zatím není jasné, jak to bude s udělováním dočasných licencí, ty aktuálně platné totiž vyprší již zítra. Dosud tato oprávnění vydávalo ministerstvo obchodu USA, a to pouze vybraným firmám na tři měsíce; po uplynutí této doby bylo nutné licenci obnovit. Dočasná licence byla udělena například Microsoftu, který může na notebooky Huawei/Honor dodávat operační systém Windows, naopak Google zatím neuspěl. Z tohoto důvodu musí nové telefony Huawei/Honor využívat open source větev systému Android bez služeb Google.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

11 komentářů

  1. a dobře tak stejně za všechno můžou

  2. Nikam jinam, než na černou listinu, Huawei nepatří :)

  3. Rozumné a správné rozhodnutí.

  4. Usa dávajú sankcie každému kto neposlucha ich prikazy, politiku. Neide len o huawei. Aj ďalšie krajiny majú sankcie pokial nenakupuju napr vojenskú techniku od usa ale od rusou… To iste sa moze ľahko stat nam alebo inej krajine. Cenou vyhraziek sa nakupuje americká technika len aby sa USA nerozhodlo dat sankcie …

  5. Takže díky Trumpovi se Číňané urychleně naučí dělat čipy, soft tak, že už nebudou muset jej nakupovat u Američanů. A to se vyplatí.

  6. Přestože, bylo napsáno mnohé, není zde jediný relevantní důkaz, weby se hemží mnoha důkazy o špiclování firem USA ale na tapetě je jen obraz firmy Huawei. Tento president podle vlastních slov nevěří ani vlastním zpravodajským službám, ale v případě čínské firmy věří čemukoliv. Jednoznačně se jedná o politickou hru na pozadí obchodní války, navíc s podtextem koronaviru. Toto je pravdivý obrázek podivného globálního systému kapitalismu. Není divu, že v těchto podmínkách ztratila firma podporu i vlastní vlády, protože “ košile je bližší než kabát“. Rozpad společenských hodnot zdárně pokračuje a nás obyčejné spotřebitele nic dobrého nečeká.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).