Další hřebík do rakve? Trump odříznul Huawei od dodávek mobilních čipů

trump twitch

V tomto týdnu došlo k prodloužení pobytu Huawei na černé listině Spojených států, což znamená, že minimálně další rok nebudou moci s čínským gigantem obchodovat americké firmy. Aby toho nebylo málo, Donald Trump se postaral i o zpřísnění podmínek v dodávkách čipsetů pro Huawei, které jsou podle amerického ministerstva obchodu přímým produktem určitých amerických technologií a softwaru.

Žádné čipy vyrobené s pomocí amerických technologií

Huawei ve svých zařízeních používá vlastní čipsety Kirin, které navrhuje její dceřiná společnost HiSilicon. Ta však není schopná čipy vyrábět vlastními silami, a proto se spoléhá na své partnery, zejména tchajwanskou firmu TSMC. Jelikož však TSMC využívá k produkci mobilních čipů americké výrobní technologie, musí se podvolit novým pravidlům – aby mohla dodávat čipy pro Huawei, musí k této činnosti získat od ministerstva obchodu licenci.

Toto pravidlo má platit i pro všechny ostatní výrobní závody po celém světě. Současná produkce čipů ještě smí být odeslána do Huawei bez jakýchkoliv omezení, musí však být expedována do 120 dní.

trump huawei

Jelikož byl tento krok od amerického ministerstva obchodu již delší dobu očekáván, podařilo se Huawei přesunout část výroby čipů do čínských továren SMIC. Ty jsou však schopné (zřejmě bez amerického vybavení) vyrábět čipy 14nm procesem, zatímco TSMC bude v letošním roce přecházet na nejmodernější 5nm proces.

Rozdíl mezi těmito technologiemi je enormní; zatímco 5nm procesem lze dostat na plochu 1 mm čtverečního 171,3 milionů tranzistorů, u 14nm procesu je to pouze 44 milionů. Huawei tak u SMIC nechává vyrábět pouze čipsety pro telefony střední třídy (například Kirin 710A), do příštích vlajkových modelů řady Mate 40 však chce použít 5nm čipy vyrobené v TSMC.

Poslední výjimky platí pouze do letošního srpna

Spojené státy neomezují byznys Huawei jen v oblasti mobilních telefonů, ale i z hlediska síťového vybavení. Američtí operátoři mají zakázáno ve svých sítích využívat vybavení Huawei, které je kvůli údajným vazbám na čínskou vládu považováno za hrozbu pro americkou bezpečnost.

huawei logo 5G
Zdroj obrázku: Huawei

Stávající infrastruktura vystavěná na produktech Huawei může být nadále v provozu, avšak pouze na základě dočasných licencí, které byly dosud udělovány na dobu tří měsíců. Americké ministerstvo obchodu včera vydalo nové výjimky s platností do 13. srpna s varováním, že se patrně jedná o poslední kolo; po tomto datu má platit definitivní zákaz.

Čína chystá odvetu

Huawei s ohledem na nová nařízení analyzuje se svými právníky všechny možné dopady a zvažuje odvety – restrikce by mohly dopadnout na společnosti Apple, Cisco či Qualcomm, které ke své činnosti potřebují čínské továrny. Čína také může omezit objednávky letadel Boeing.

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku