Domů » Bleskovky » Další hřebík do rakve? Trump odříznul Huawei od dodávek mobilních čipů

Další hřebík do rakve? Trump odříznul Huawei od dodávek mobilních čipů

V tomto týdnu došlo k prodloužení pobytu Huawei na černé listině Spojených států, což znamená, že minimálně další rok nebudou moci s čínským gigantem obchodovat americké firmy. Aby toho nebylo málo, Donald Trump se postaral i o zpřísnění podmínek v dodávkách čipsetů pro Huawei, které jsou podle amerického ministerstva obchodu přímým produktem určitých amerických technologií a softwaru.

Žádné čipy vyrobené s pomocí amerických technologií

Huawei ve svých zařízeních používá vlastní čipsety Kirin, které navrhuje její dceřiná společnost HiSilicon. Ta však není schopná čipy vyrábět vlastními silami, a proto se spoléhá na své partnery, zejména tchajwanskou firmu TSMC. Jelikož však TSMC využívá k produkci mobilních čipů americké výrobní technologie, musí se podvolit novým pravidlům – aby mohla dodávat čipy pro Huawei, musí k této činnosti získat od ministerstva obchodu licenci.

Toto pravidlo má platit i pro všechny ostatní výrobní závody po celém světě. Současná produkce čipů ještě smí být odeslána do Huawei bez jakýchkoliv omezení, musí však být expedována do 120 dní.

trump huawei

Jelikož byl tento krok od amerického ministerstva obchodu již delší dobu očekáván, podařilo se Huawei přesunout část výroby čipů do čínských továren SMIC. Ty jsou však schopné (zřejmě bez amerického vybavení) vyrábět čipy 14nm procesem, zatímco TSMC bude v letošním roce přecházet na nejmodernější 5nm proces.

Rozdíl mezi těmito technologiemi je enormní; zatímco 5nm procesem lze dostat na plochu 1 mm čtverečního 171,3 milionů tranzistorů, u 14nm procesu je to pouze 44 milionů. Huawei tak u SMIC nechává vyrábět pouze čipsety pro telefony střední třídy (například Kirin 710A), do příštích vlajkových modelů řady Mate 40 však chce použít 5nm čipy vyrobené v TSMC.

Poslední výjimky platí pouze do letošního srpna

Spojené státy neomezují byznys Huawei jen v oblasti mobilních telefonů, ale i z hlediska síťového vybavení. Američtí operátoři mají zakázáno ve svých sítích využívat vybavení Huawei, které je kvůli údajným vazbám na čínskou vládu považováno za hrozbu pro americkou bezpečnost.

huawei logo 5G
Zdroj obrázku: Huawei

Stávající infrastruktura vystavěná na produktech Huawei může být nadále v provozu, avšak pouze na základě dočasných licencí, které byly dosud udělovány na dobu tří měsíců. Americké ministerstvo obchodu včera vydalo nové výjimky s platností do 13. srpna s varováním, že se patrně jedná o poslední kolo; po tomto datu má platit definitivní zákaz.

Čína chystá odvetu

Huawei s ohledem na nová nařízení analyzuje se svými právníky všechny možné dopady a zvažuje odvety – restrikce by mohly dopadnout na společnosti Apple, Cisco či Qualcomm, které ke své činnosti potřebují čínské továrny. Čína také může omezit objednávky letadel Boeing.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

79 komentářů

 1. Tak to asi prijde nejaka vylepsena verze rymy, kdyz to Trump ted nepochopil.

 2. Klasicky namyšlení Amíci, pokud neni po jejich nastupuje vydírání. Moc jim přeju, aby jim to čína 3x tolik vrátila.

  • přesně, jakmile nejsou Amíci v něčem první, tak je všechno špatně.

  • Huawei nikdy v ničem první nebylo

  • A právě proto je Trump zariznul. Nebýt toho, tak je letos Huawei jedničkou na trhu.

  • To jsou jen kdyby, výsledek je takový, že Huawei žádnou jedničkou není. A „kdyby“ – to na trh případně do ekonomie vůbec nepatří. Jinak to, že Čína chystá odvetu, to mě samozřejmě nepřekvapuje. Tohle k drzým komunistům patří, místo toho, aby se chytili za rypák a hledali chybu v sobě, co udělali špatně, a proč tak dopadli, tak budou ještě vyhrožovat. A už jen proto je dobře, že je Trump zařízl. Komunisti se za posledních 100 let vůbec nezměnili, je to pořád to samý, tohle nemá v 21. století co dělat.

  • Ja se nechci Huaweie nejak zastavat ale „A „kdyby“ – to na trh případně do ekonomie vůbec nepatří.“ takovehle umele zasahnuti do firmy ve volnem trhu taky uplne do „ekonomie“ nepatri.

  • lukass71: Jaký volný trh? Čína není žádný volný trh, chová se protekcionisticky vůči všemu, co jde zvenčí. To k totalitám taky patří, styl „nám do ničeho nekecejte, nic sem nevozte, ale my vám budem vozit co chceme, tak to koukejte akceptovat“. Jestli někdo křiví volné obchodování, tak je to právě Čína. Tam se nic nedostane, ale nás tu po tunách zaplavuje smetí z Aliexpresu (a to jen například) a dalších, jehož expanzi tamní vláda podporuje a dotuje. Takže zaříznout Čínu je naprosto v pořádku, volný trh má být přístupný všem, kteří jsou schopni respektovat pravidla, pokud chci cpát svoje zboží do světa, ale cokoliv, co jde do mojí země zakážu, jednoznačně dochází ke křivení trhu, a taková země na něm nemá absolutně co dělat. A nebavíme se ani tak o clech, ale spíš třeba i o fyzických represí, kde vás za používání třeba Google můžou v lepším případě zavřít.

  • Tak ja myslim samozrejme trh v globalnim meritku. V Cine samotne mas samozrejme pravdu.

  • Čína nedělá přeci vůbec nic jiného, než že uměle zasahuje do volného trhu nedělá. Ať už jde o krádeže, o devalavaci měny, o nevpouštění některých firem na svůj trh, například Googlu. Nebo masivní subvence pro Čínské firmy. A jen jim to někdo konečně vrátí, což je naprosto kegitimní, už tady fňukáš, jak je těm chudinkám rudým neprávem ubližováno.

  • A co dělá onen Trumph?

  • Tak samozřejmě, že nejsou první. To máš to samé, jako kdyby běžec běžel a tlačil se na první místo a někdo by mu začal házet klacky pod nohy, nebo jej jinak brzil. Těžko by měl šanci doběhnout první. Tady je kdyby na místě. Hlavní důvod, proč není Huawei letos světovou jedničkou je fakt, že Trump udělal co udelal.

  • xzeit: Huawei neni svetovou jednickou protoze cinani proste neumi SW a to se neda jen tak zkopirovat jako HW

  • PetrCBR: Nesmysl a hned dvakrát. Zkopírovat se samozřejmě dá. SW na Huawei je na velmi dobré úrovní, toto je ale dost věc názoru. Huawei není světovou jedničkou, protože je zařízl Trump od google služeb…logicky půjdou prodeje dolů…

  • xzeit: Kdyby byl Huawei v oblasti SW na velmi dobré úrovni, nebyli by závislí na americkém operačním systému, bez kterého jsou ze dne na den z kola ven a za více než rok nebyli schopni zprovoznit svůj vlastní operační systém. V oblasti HW je to stejné. Čistě vlastní technologie nemají žádné a nespadá tam ani Kirin.

  • Jo tak, takže to platí také o Samsungu, Sony, LG a dalších. Tak to jo, to pak nikdo vlastně nemá svůj SW.

  • xzeit: Operační systém má Google a Apple. Samsung má svůj Tizen, který toho zatím příliš neumí. Nadstavba software je, nicméně nemá s operačním systémem společného téměř nic.

  • Jenže pokud vím, tak Samsung, LG ani Sony nikomu v minulosti nekradli patenty, knowhow a další. Museli pracně a za svoje peníze vyvíjet, takže i proto někteří skončili tam, kde jsou teď. A když už byl náznak – šlo to k soudu. Pamatujeme si všichni snad na kauzu, kdy Apple obvinil Samsung, že kopíruje vzhled jeho zařízení, a šlo to k soudu. A to taková banalita, ani nešlo o technologie. Tohle se Číně nikdy stát nemůže, protože jednoduše na ně prostě nikdo nedosáhne. A ono to má svůj historický vývoj – nejdřív to začalo kopírováním bot a oblečení (Nike, Adidas a další), pak si začali troufat na elektroniku, a tak dále. Třeba prostředí Huawei je kopírkou iOS (a z počátku se tomu tvrzení ani nebránili) – jenže Apple je nemůže zažalovat, nemá absolutně šanci se domoci svých práv, nemá šanci domoci se peněz, které mu za vývoj svého vzhledu náleží. Takže tohle je jediný krok, který je možný udělat – a za mě je jednoznačně správný. SW Huawei (a nejen Huawei) je hnůj, a ještě dlouhou dobu bude. Protože jak píše Tomáš – tohle se prostě nedá zbastlit přes noc, fyzicky dneska zkopírovat komponenty není žádný problém, ale software potřebuje léta vývoje. I proto je třeba tak těžké vstoupit na trh mobilních OS (a ono vlastně i desktopových).

  • Léta se soudil Aplle a Samsung, Léta!!!!

  • Vis,kdyby jses alespon ucil cizi jazyky. Ale mas pindy o necem,o cem nemas ani paru. Jen kecy ceskeho mainstreamu. Ne ze jako huawei drzi na 5G vetsinu patentu a technologii. Ale cca od roku 2014 podavaji celosvetove nejvic funkcnich patentu v oblasti elektroniky a telekomunikacnich vecech. A od roku 2015 uz je neprekonal ani ten tvuj samsung,ani lg nebo apple. 40% vsech 4G siti celosvetove je dodano hw a sw od huawei. Fakt,ty mas takovy kecy. Svetak z obyvaku
   [odkaz]

  • To víš že ne😂 [odkaz]

  • SW Huawei je na velmi dobre urovni ? To si delas srandu, nebo jsi uz fakt totalne zaslepeny ?

  • PetrCBR: Ne, to ty jsi totálně mimo. Absolutně bez zkušeností s jejich, asi myslíš prostředí, chod systému atp. Mám s čím srovnávat, Například s Galaxy S10+ a jeho SW. Jinak za sebe mohu říct, ze rok a něco s Huawei mate 10 pro bez zekání, bez restartů atp. Plynulost příkladná.

  • Jenže právě hledání problémů v Trumpovi je ten zásadní omyl. Čína si za svoje postavení může jen a jen sama, za to nemůže nikdo jiný. A ta příměra s běžcem není správná – tenhle běžec se sice tlačil zdánlivě na první místo, ale nikdo mu pod nohy nezačal házet klacky. To správné přirovnání by bylo, že mu třeba praskl sval, nebo si zlomil nohu – jeho vlastní vina, politovánihodné, ale je to tak. Snad si Čína nemohla myslet, že kopírování patentů a kradení knowhow jim bude procházet donekonečna.

  • Určitě:D:D. Nějaké sankce bez důkazů, jen samé řečí, kecy atd. Největší píčna jsou patenty. Pokud vymyslím něco, co je něčemu v něčem podobné a přidám tomu nějakou hodnotu, je to jenom dobře. Lidstvo by takto mělo spolupracovat.
   Pomalu aby byl problém používat modrou barvu, když si ji někdo nechá patentovat:D. Vlastnictví myšlenky je fakt číčovina.

  • xzeit: Tak to, že budeš vulgární je jediné, co s tím můžeš udělat. A jak bez důkazů? Navíc, i kdyby to byly sankce bez důkazů, je to naprosto v pořádku právě proto, co jsem už napsal. Kopírování a kradení patentů a knowhow v pořádku není, dopustit se toho jakákoliv jiná demokratická země nebo firma, tak už dávno je u soudu, dávno jsou tu sankce apod. Navíc, to nechci bejt osobní, ale pokud to tobě v pořádku přijde, dost to vypovídá. Podívej se, jak skončily firmy typu LG, Sony a další. Zničila je konkurence z Číny jen proto, že ta konkurence může prodávat svoje šmejdy za tak levno. A ta konkurence z Číny prodává tak levno, protože neměla prakticky žádné náklady na vývoj (které často bývají ty největší) (levná pracovní síla je věc druhá). Vem si, že jsi pekař, vynalezneš unikátní styl pečení rohlíků. Pak přijde soused, tohle knowhow ti ukradne a bude prodávat rohlíky stejnou technologií, ještě levnější (protože kouknout ti přes plot nic nestálo), až zkrachuješ. To asi neni v pořádku. Tohle je to samý. Proto tu máme autorská práva, duševní vlastnictví a patenty, aby nemohly vychytralé vyžírky parazitovat na inovátorech. Pokud by Huawei musel platit (a to by bylo naprosto správné) za použití cizích patentů, nebyl by vůbec tam, kde je teď.

  • Menty: Ty jsi chytrý jak rádio. Všchno víš, všechno znáš a ještě píšeš nesmysly. Hlavně teda co se nějakých šmejdů z Číny týče, úplně mimo. Huawei, Xiaomi a už také další vyrábějí mobilní telefony vysoké kvality, jako Samsung apod. Buď jsi žádný nikdy neměl v ruce, nebo jsi technicky úplně mimo. Připadá ti, že vlajkové modely čínských výrobců jsou levné?

   Ale s tím pekařem, to odpovídá realitě. Tak to prostě je. Dělají to tak všichni….a pokud se to stane, tak ten pekař, který s těmi rohlíky začal, bude muset změnit recepturu anebo jít s cenou dolů. Však je to konkurence, tak ať se snaží. Konkurence, na tom to je tady prostě založeno. Kapitalismus. Ještě mi řekni, co třeba ten Huawei ukradl za patenty :-)

  • xzeit: Je mi z tebe upřímně špatně. Protože to, že někdo někomu ukradne knowhow v pořádku v žádném případě není, jak tohle může ještě ve 21. století někdo napsat. I když vzhledem k tvým rudým názorům mě to vůbec nepřekvapuje. Patenty a duševní vlastnictví se dají krást stejně, jako věci, co jsou fyzické, a právě proto je nutnost tyto věci chránit o to víc. Chápu, že průměrným lidem, kteří vlastně nejsou v životě nic výjimeční (a tam asi zřejmě spadáš i ty, když ti tohle přijde v pořádku), nic navíc neumí, by se líbilo, kdyby mohli parazitovat na těch, kteří něco umí, jsou chytří, něco vymysleli. Ale naštěstí to takto v současnosti nefunguje. Když někdo něco vymyslí, měl by za to dostat zaplaceno uplně stejně, jako když někdo upeče chleba novým způsobem apod. Monopol je odměna za to, že byl člověk ochoten nést riziko a investovat, odepřít si, aby v budoucnu měl více. Je to stejné, jako když je někdo hudební skladatel – má na svoje díla a myšlenky práva, aby nemohli průměrní vandráci z kdejaké díry jeho díla a skladby hrát a vydělávat na tom peníze. S knowhow ohledně rohlíků, elektroniky a dalších to funguje uplně stejně. A konkurence není kradení patentů xzeite, to opravdu není :D

  • Menty: To máš to samé i s Youtubery, taky napodobují jeden druhého :-).
   Ještě jednou, patentování si čehokoliv je blbost. To co vymyslí někdo dnes, může vymyslet někdo jiný za nějakou delší dobu a může to být dost podobné a přitom tu myšlenku toho prvního nikdy neviděl. Udělal se z toho špatný byznys.
   A brzdí to samozřejmě vývoj.

  • xzeit: To si myslíš jenom ty. Zákony a zájem chránit vynálezce mluví naprosto opačně. A Youtubery nesleduji, ale pokud se někdo z nich cítí na to, že vymyslel něco, co po něm ostatní opakují a kopírují a nedostává za to co, to by měl, není nic jednoduššího, než se obrátit na soud.
   Jinak já nevím, ve kterém roce žiješ, já žiju v roce 2020. Někdy možná v 15. století, kdy neexistoval internet by to mohlo být problematické, v dnešní době jsou patentové úřady a úřady průmyslového vlastnictví – pokud mam pocit, že jsem něco vynalezl, neni nic jednoduššího, než tam zajít (možná se dají patenty hledat i online) a dozvědět se, zda jsem první nebo ne. To fakt nejsou argumenty pro to, aby se mohly patenty drze krást a kopírovat. Neudělal se z toho špatný byznys – ale spravedlivý byznys. Takhle to bylo za komárů, že všechno muselo bejt všech.
   A to s tim vývojem je taky lež, je to přesně opačně. Když mají vynálezci a autoři dostatečnou ochranou, investují svůj čas a peníze do toho, aby věc dotáhli, aby společnost někam posunuli. Kdo by byl tak hloupý, aby se snažil něco vynalézat, když z toho nebude nic mít, protože to bude moct každý lempl a vandrák zkopírovat. Nikdo, kdo má všech pět pohromadě. A taky – pokud vím, že tudy to nejde, motivuje mě to volit jinou cestu – to je právě ten vývoj.

  • Menty: Není právě, proč si jako myslíš, že jen autor (vynálezce) je schopen svou myšlenku rozvinou lépe, než dalších X lidí, kteří by se k té myšlence dostali? Samozřejmě že ten jedinec může dosáhnout lepších výsledků, to nepopírám, ale pokud se sejde a přemýšlí více lidí (brainstorming), může být ten upgrade úplně někde jinde a zároveň to nebrání rozšiřování myšlenky samotného jedince, pak má aspoň větší motivaci něco lépe rozvinout, pokud si myslí, že je lepší, než ostatní. Takže nepiš nesmysly.

  • „Ještě jednou, patentování si čehokoliv je blbost. To co vymyslí někdo dnes, může vymyslet někdo jiný za nějakou delší dobu a může to být dost podobné a přitom tu myšlenku toho prvního nikdy neviděl. “

   Jedna vec je, v jakem stavu jsou dnesni patentove zakony (at uz v USA ci UK/EU), coz souhlasim, idealni neni. Ale ze by patenty jako celkove byly blbost, to se na me nezlob, ale fakt meles hlouposti.
   A vyvoj to samozrejme nebrzdi. Naopak, pokud nekdo ma treba nejakou novou technologii a patentuji si ji, tak ji konkurence nemuze jen tak vzit a aplikovat na svoje vyrobky a snazit se jej prodat za mensi cenu, ale bude nucena vymyslet svou a casto tak technologii lepsi. Samozrejme musi byt meze do jake miry si muzes neco patentovat, ale bez tehle zakony bysme se nikam nepohnuli.
   Proc by pak spolecnosti hnali miliardy do vyvoje, kdyz proste jen muzou vzit to, co dela ten druhy, a prodat to levnejc.

  • Samozřejmě že to vývoj brzdí :-) A samozřejmě že také chápu, vlastnictví nápadů a myšlenek….no a jak jsi napsal, vymyslet svou technologii ale lepší, to by přece mohli i kdyby to bylo všechno free a zrovna patent jim v tom může bránit, protože jsou věci, které se řeší docela těžko, nebo je k lepšímu vývoji potřebuješ použít.

  • Samozřejmě že to vývoj nebrzdí. Kdyby byly patenty „free“, jak tu píšeš, tak by nikdo, kdo není uplný hlupák nic nevyvíjel, protože by z toho nic neměl. Vývoj vynálezů je práce jako každá jiná, nevidím důvod, proč by za ní člověk neměl dostat zaplaceno. Nějak si neumím představit, že bych jen z dobré vůle něco ze svého času a peněz (ani jednoho často není málo) vyvinul, aby nějaký jiný „dobrák“ tu věc mohl rozvíjet. Být to po tvém, jsme ještě na stromech. Však se stačí podívat – čím více jsou autorská práva a vynálezy chráněny, tím jde doba daleko víc dopředu.
   Ano, možná někde v utopickém komunismu, kde všichni mají všechno a kde hlavně neexistují peníze by taková myšlenka třeba fungovat mohla, ale buďme realisté, to se naštěstí nikde na světě neděje. A pak je zas otázka, když tam všichni všechno mají a nejsou peníze, proč vlastně něco vyvíjet.

  • Menty: právě to bude asi tvůj problém, protože vynálezci a vědci dělají svou práci právě proto, že je to baví. Asi máš špatnou práci, která tě nebaví, tak si najdi něco, co tě baví. Taky jsem chvíli dělal něco, co mě moc nebavilo a to je velká brzda v osobním rozvoji. Ty si snad myslíš, že když ti řeknu, že ti dám milion, když vynálezneš nový typ displeje, tak ho vynalezneš? Asi ne, když na to nemáš, když tě to nebaví atp. Ten technologický pokrok je dán také něčím jiným, než tady píšeš. Počet lidí na zemi se za posledních 100 let znasobil, před 150 lety jsi ještě jezdil na koni. Ještě se vrátím k tomu, že všichni všechno mají… Proč vyvíjet? Aby všichni měli ještě lepší to všechno. To není žádná brzda vývoje. Lidi co vyvíjejí, tak je to vyvíjejí baví. Z vlastní zkusenosti, jsem vlastně taky vynálezce.

  • xzeit je nejen zapaleny komunista, ale take vynalezce :-D

  • Nevím, co tady furt někdo motá nějaký komunismus. Jsi jak nějaký uchyl, asi sám budeš, když o tom furt píšeš.

  • xzeit: Ty uz mi prijdes, ze ses tak nejak vsechno, ale vlastne nejspis vubec nic, teda krome neskutence idealisty. Uz jako student kreativniho, tj take ‚vyvijejiciho‘ odvetvi, ti muzu rict, ze pokud by za tohle lidi nedostavali zaplaceno, tak se na to vykaslou. Vytvaret neco noveho fakt neni nic jednoducheho a stoji to hodne usili.

   „Ten technologický pokrok je dán také něčím jiným, než tady píšeš. Počet lidí na zemi se za posledních 100 let znasobil, před 150 lety jsi ještě jezdil na koni. Ještě se vrátím k tomu, že všichni všechno mají“
   A proc myslis, ze to bylo tak rychle najednou? Protoze lide dostavali mnohem vetsi svobody, stat uz nemel slovo ve svem, zacaly vznikat spolecnosti, ktere si proste zaplatily za jakykoliv napad, ktery by jim urychlil vyrobu apod. S tim pak i patenty, ktere nutily konkurenci k podporeni vyvoje jeste vice.

  • Lukass71: sorry ale jako absolvent kreativního a vyvíjejícího technického oboru se tě zeptám,baví tě tvoje práce? Proč bys neměl dostat zaplaceno? 😂 To s těmi patenty nema co do činění, jedna věc je patent a druhá věc je realizace. Skutečnost je taková, že patent té realizaci může bránit. Je spousta patentů, na které roky nikdo nesahl. O vytváření něčeho nového mi nemusíš nic psát, mám za sebou BP a DP kde jsem nové věci tvořil a samozřejmě to stojí úsilí, ale pokud tě to baví, tak je to jako sport a cokoliv jiného. Někdo hraje fotbal a živí ho to. A je to fyzicky náročné, stojí to hodně úsilí. Ale dělá to a spoustu lidí z třetí a nižší ligy v Česku to fakt nedělá pro peníze. Stejně je to například s učiteli na VŠ. Už jen u nás na katedře jde jasně vidět, že je to baví. A prachy tam bůh ví jaké nejsou, mohli by jít z fleku do jakékoliv firmy zaměřené na daný obor a meli tam 2x až 3x víc. Jo aha, také před 1000 let meli lidé málo svobody. Aha. Uvědom si, že člověk je tady jen pár tisíc let, nebo desítek stovek. Prostě od stvoření.

  • „sorry ale jako absolvent kreativního a vyvíjejícího technického oboru se tě zeptám,baví tě tvoje práce? Proč bys neměl dostat zaplaceno? 😂 To s těmi patenty nema co do činění, jedna věc je patent a druhá věc je realizace.“

   Ale samozrejme, ze ma. Proc bych mel vyvijet/vytvaret neco noveho, kdyz bych proste mohl vzit existujici produkt, udelat minimum prace a dostat za to zaplaceno.

   “ Je spousta patentů, na které roky nikdo nesahl. “

   Ale vsak jsem taky psal, ze soucasne zakony proste idealni nejsou, ale je dulezite, ze tu jsou nejake.

  • ,,Ale vsak jsem taky psal, ze soucasne zakony proste idealni nejsou, ale je dulezite, ze tu jsou nejake.“

   OK.

   Ale samozrejme, ze ma. Proc bych mel vyvijet/vytvaret neco noveho, kdyz bych proste mohl vzit existujici produkt, udelat minimum prace a dostat za to zaplaceno.

   Jenomže ty bys mohl vzít existující produkt a předělat jej, využít některé principy atd. Proč by tě to nemělo bavit? Toto nebude bavit asi člověka, co to POUZE zkopíruje, ale pokud přidáš něco nového už k nějakému existujícímu systému, tak je to dobré.

  • A co přesně to vůbec studuješ, pokud to není příliš tajné?

  • Architekturu.

   „Toto nebude bavit asi člověka, co to POUZE zkopíruje, ale pokud přidáš něco nového už k nějakému existujícímu systému, tak je to dobré.“

   Vsak ja s tebou souhlasim, ale do jake miry pridas neco noveho, abys pouze ‚nerecykloval‘ cizi praci na to uz tu jsou prave zakony jako ty patentove. Jak rikam, idealni nejsou, ale pro kohokoliv, co vytvari nove veci – at uz je to design, obraz, hudba, technologie apod., je dulezite, ze tu jsou. Potazmo pak i pro spolecnosti tyhle vytvory financne podporujici a ve vysledku i pro uzivatele.

  • A nějaké konkrétní zaměření té architektury? To je jako strojařina, ta má taky specifické obory. Strojařina samo o sobě je velice široký pojem.

  • xzeitONLINE
   A nějaké konkrétní zaměření té architektury? To je jako strojařina, ta má taky specifické obory. Strojařina samo o sobě je velice široký pojem.

   Ne neni to jako strojarina :D Architektura se studuje obecne. Maximalne pak mas treba interier design apod., ale na to mas uz zase jiny titul.

  • Architektura obecně? Jo tak to už je na stavebních universitách jako obor. Takže tak nějak jo? [odkaz]

  • xzeit: Jako ony jsou i primo dedikovane fakulty, ale uz se nedeli dal na obory. Ty jsou pak zpravidla mnohem kvalitnejsi nez jako obor na stavebce.
   Ja ale studuju ve Skotsku, takze tam je to zase uplne jinak. V mem pripade je to pod fakultou inzenyrstvi

  • A to s tou BP a DP, to je to samé, co jsem psal výše, tomuhle blábolu snad sám nevěříš. Pokud jsi vůbec nějakou BP a DP psal (o čemž spíš pochybuju, leda to bylo někde v Moskvě na vysoké bolševické), tak předpokládám, že když k tomu takto přistupuješ, tak si celé VŠ studium „bádal“ jako sport, tudíž taky předpokládám, žes za své studium nic nedostal, a titulu se vzdal, případně nepřišel ke státnicím. Lidé studují a píší bakalářky a diplomky ne proto, že by to byl pro ně sport, ale protože za to mají slíbenou jasnou odměnu v podobě titulu. Být bakalářky a diplomky jen tak, nikdo by je nepsal. Což bys samozřejmě věděl, kdybys někdy nějakou napsal. A tahat do patentů bakalářky, to už je vrchol zoufalství. Vlastnictví, ať už duševní nebo fyzické je základní lidské právo, které u nás zajištuje i Listina základních práv a svobod. Tím, že tu toto právo zpochybňuješ (a tvoje vyjádření, že patentovat si myšlenku je nesmysl může být zpochybnění) se dostáváš až dost na hranu.

  • Menty: Tak z toho co jsi napsal je celkem jasné, že absolutně nevíš, o čem je řeč. Bereš titul jako peníze? To už je fakt moc:D:D. Titul je v podstatě něco jako uznání, že jsi školu prošel s pílí a získal jsi nějaké schopnosti a nové informace, které můžeš zužitkovat. Student vysoké školy je v podstatě ve svém oboru odborník (resp. má k tomuto směru našlápnuto, pokud jej bude dále rozvíjet). Odměna v podobě titulu je pak spíš něco jako vítězství MS ve fotbale. Nejspíš ten pocit z titulu a absolvování VŠ neznáš, tak proto píšeš tyhle nesmysly.

   Kromě toho jsem měl na mysli práci na BP a DP – pokud tě baví.

   Vytrhuješ věci z kontextu a úplně měníš jejich smysl.
   Studium na VŠ je sice hodně úzce orientované, ale i tak narazíš za celých 5 ročníků na předměty, které tě příliš nebaví – právě proto se to, aspoň teda na VŠB-TUO FS ve tuším (už je to dávno) 4. semestru láme a vybíráš si obor, který je pro tebe zajímavý. Protože strojírenství obecně, to je široký pojem.

   A právě proto, že jsem BP a DP napsal a vím že mě to bavilo, protože navíc jsem si mohl vybrat své téma, tak to co jsi napsal znamená zase že absolutně nevíš o čem je řeč.

   A samozřejmě ano, existují lidé, kteří si ten titul v Plzni koupili, kteří dělají VŠ a závěrečné práce a nebaví je to…..

  • xzeit: No nevim, jestli tyhle nesmysly píšeš už jen ze zoufalství, ale: „protože vynálezci a vědci dělají svou práci právě proto, že je to baví. Asi máš špatnou práci, která tě nebaví, tak si najdi něco, co tě baví. Taky jsem chvíli dělal něco, co mě moc nebavilo“ – TO je co? :D
   Jakože vynálezci dělají to, co je baví, takže nemají nárok na to, aby za to dostali zaplaceno, a já bych si měl najít práci, která mě bude bavit, abych za ní nedostal taky zaplaceno?, protože mě bude bavit? :D A ty tedy taky děláš práci, která tě baví, takže předpokládám, že svým příměrem s vynálezci za ní nemusíš vlastně dostat zaplaceno.
   Jinak ten zbytek, to je jak z nějaký knihy utopického bolševika, nikdo nebude dělat nic zadarmo, jen aby měl dobrý pocit, že posunul společnost. Nikdo. Pokud ty chodíš do práce, za kterou nedostáváš zaplaceno, ale děláš jí jen proto, že tě baví, tak to jsi opravdu samaritán a to tě cením. Ale tak to není předpokládám. Takže nevím, kde bereš v sobě tu nebetyčnou drzost tu ostatní poučovat o tom, že by za svojí práci neměli dostat zaplaceno. To by se přesně vyžírkám líbilo, mít všechno zadarmo.

  • Menty: ty jsi to moc nepochopil, co? Kdo říká, že bude někdo dělat zadarmo? Momentálně v tomto systému peníze člověk potřebuje. Ale čistě teoreticky, kdybychom se dostali někdy tak daleko, že pro velkou část lidí nebude práce, protože se do nějaké takové doby jednou dostaneme, jak to budeš řešit? Lidi by se mohli třeba střídat, nedělalo by se 5 dní a 8h ale mnohem méně atd. V každém případě tě ale ujišťuji, že vědec, technik atd. který by zrovna byl doma, by ve svém volném čase pracoval na technologiích protože ho to prostě baví. Peníze by samozřejmě měl. Dneska občas musíš vzít práci, kterou bys normálně nedělal, kdybys mohl sedět doma a mít za to peníze.

  • xzeit: Komunisty nechápu no, to máš pravdu. Teď už se ze svých bolševismů snažíš jen vykecat, ale mě upřímně opravdu nezajímá, jestli někdo musí pracovat v práci, kterou nechce dělat nebo co, to vůbec neni téma (ač mistrně se to snažíš maskovat) Téma bylo, že by vynálezci a vědci by neměli za svoje myšlenky nic dostávat, protože patentovat si myšlenku je nesmysl, jelikož danou věc nemůže nikdo další rozvíjet. A to je názor ryzího komunisty. Jen přemýšlím, jak neúspěšný a závistivý vlastně musíš být, abys mohl něco takového říct. Protože takovou věc může tvrdit jen ten, který prostě je hloupý a nezručný na to, aby sám něco vymyslel, tak prostě potřebuje ostatní, aby mu to vymysleli – a samozřejmě nejlépe zadarmo.

  • Menty: Zase samé tvé špatné pochodové myšlenky vůči něčí osobě. Ten co něco vymyslí a má to nějaký smysl v reálném využití určitě umí ty své myšlenky realizovat a vydělat na tom….patentovat si myšlenku je částečně nesmysl už jen z toho důvodu, že nezávisle na něm může danou věc vymyslet někdo jiný a klidně i dříve. Mělo by k tomuto být přistupováno úplně jinak. Stačí si přečíst článek, co jsem sem postoval.

  • xzeit: Ne, špatné jsou očividně tvoje myšlenkové pochody, když jsi stále nepochopil, že současný stav věci je takový, že myšlenky si lze patentovat a lze autorsky chránit. To, že se to tobě jako rudochovi nelíbí, to je tvůj problém (ono vás bude asi na světě i víc), ale nic to nemění na podstatě, že ten stav je momentálně takový, a že jakékoliv jednání, proti tomuto stavu je trestné. Bohužel je trestné jen v demokratické společnosti, tam kde někdo kopíruje patenty a knowhow (což je trestné, jelikož tyto věci LZE chránit), kde na něj není možno dosáhnout – to je taky realita, a proti tomu je nutno bojovat. Takže sankce vůči režimu, který toto toleruje, jsou naprosto v pořádku.

  • [odkaz]

   Co mi k tomu řekneš? Psal jsi, že Samsung nikdy, tak proč platí? :-)

   A furt ten tvůj komunismus :D nevím, co to tady furt vytahuješ, já nejsem žádný komunista :-)

  • xzeit: Já fakt už nevim, prostě si musíš to svoje rudý bahno z Číny obhájit za každou cenu. A nepsal jsem „nikdy“, tak laskavě nelži. Přímo zrovna ohledně téhle kauzy jsem v tomto vláknu psal, takže opět jen tvoje další neznalost problému.
   Jak jsem psal – v každé demokratické společnosti skončí porušení patentů u soudu – i tomto případě Samsungu se to stalo (však o tom výše i píšu). A opět jen snaha zavést to mimo téma – téma je to, že sankce za to, že někdo patenty porušuje v zemi, kde není postižitelný, jsou v pořádku. Nemusíš nám sem sdílet odkazy na ostatní firmy, které po právu u soudu skončily. Stačí když pochopíš, že rudé bahno u soudu neskončí, tudíž jsou sankce nutné. Asi už bych to dál nerozváděl, téma je vyčerpáno.

  • „Jenže pokud vím, tak Samsung, LG ani Sony nikomu v minulosti nekradli patenty, knowhow a další.“

   to slovíčko nikdy tam ani nemuselo být, vyplývá to z toho, co jsi napsal.

   Právě to je jeden z případů, že jde o úplný nesmysl. Tak jaké ty patenty porušil Huawei nebo co? A pak to s tou „podobou“ iOS a prostředí Huawei. Další sranda, které se musím zasmát. Fakt přivlastňovat si vzhled něčeho, to už je moc :-) I kdyby se Huawei inspiroval, kdyby se jakákoliv jiná firma inspirovala vzhledem :D. Tak si představ že si každý bude dávat patenty na vzhledy něčeho až bude tolik vzhledů něčeho zabráno, že ať uděláš jakýkoliv, tak bude podobný nějakému z nich a budeš za to souzen :-). Je to prostě blbost, stejně jako technologie atp…..nesmysl. Omezování.

  • V tom pripade je vse v poradku. Cina je natolik vyspela, ze americkou technologii SW a HW nepotrebuje. Pak tedy nema smysl obouvat se do Trumpa.

   Huawei si prece dokaze vse okopirovat/ukradnout sam. Vlastni technologie a inovace = 0.

  • wtf: Tak samozřejmě, o HW se fakt nebojím, tam je Huawei úplně v klidu. Ale starosti mi dělají Google služby….prostě já google v mobilu chci. Pro mě bohužel Huawei skončil…..tedy pokud nebude mít někdy google služby. To je vlastně to o čem se bavíme, všechno fakt zkopírovat prostě nejde. Myslíš si, že Huawei bude mít někdy kopii Google služeb? Za mě je to zbytečné, máme tady iOS, a Android s Googlem. Nevím jestli má smysl řešit něco dalšího, když Android s Googlem jsou prostě TOP a těžko je v tomto někdo nějak někdy dostihne.

  • V HW v klidu nejsou. Vlastniho nemaji vubec nic. Porad frci na licencich. Ty je potreba zarazit a Huawei odstrihnout uplne od vseho mimo Cinu. Tam at si potom soudruzi delaji a spicluji co chteji.

  • No jasně, ty tak víš, co tam mají, nebo nemají :D

  • Menty: velmi casto s tebou nesouhlasim, ale v tomto bych se pod to podepsal

  • Vykradani technologii porovnavat s Youtubery… to chce solidni matros.

   Patentovat si cokoliv je blbost…. sorry, ale toto jsou nazory cisteho komunisty. Takhle vzdy mluvili a mluvi i aktualne.

   Muzou si za to sami a Trumpovi za tohle obrovsky palec nahoru. Komunisty je potreba zlikvidovat na vsech frontach.

  • wtf: Ses tady zase anonyme dobře vyblil, tak můžeš jít dál.

  • Už ho nechte, je rudej až to bolí. Nechte ho žít si v té jeho bublině.. Naštěstí existují na světě zákony a lidé, kteří patentové právo ctí, a lidi jako on o nich nerozhodují, a tak je to správně.

  • Zase někdo nepochopil, co jsem měl na mysli. Bohužel. Obecně je strašná spousta… Ale víš co. Jako chápu, že tady chodí dost teoretiků, kteří nikdy nic nenevrhovali, a technicky nejsou moc zdatní. Tady je dobrý článek, už se mi to nechtělo sepisovat pro pár exotů, kteří jsou úplně mimo.
   [odkaz]

  • Ano. My všichni jsme tupí a ty jsi letadlo :D neboj. Patentové zákony ve vyspělých zemích nezaniknou, a můžeš se třeba stavět na hlavu. Pokud se ti to nelíbí, máš možnost se přesunout třeba do té úžasné Číny, kde budeš moct dělat plagiáty, jak se ti zlíbí. I se všemi ostatními kobliháři. Ty teoretiku :D

  • Nejde o to,jestli zaniknou, nebo ne. Jde o ty důvody….bohužel vidím, že existuje spousta jedinců, včetně tebe, kteří o tomto tématu nemají ani tušení. To je pak těžko se s někým bavit. Samozřejmě ty patenty patentované být mohou, ale celý ten systém využití atp. může být trochu přepracován, aby nedocházelo k brzdění vývoje…..a teoretik nejsem, jsem praktik a technik….

  • Jednička se sotva čtvrtinovým ziskem Applu. Na tom, kolik levných čínských šlupek Huawei prodá, nezáleží vůbec nikomu, kromě pár ubožáčků v diskuzi.

  • _qam_: „přesně, jakmile nejsou Amíci v něčem první, tak je všechno špatně.“ „Huawei nikdy v ničem první nebylo“ Jak to souvisí?

  • Jimmy: Tak v koronaviru vyhravaji na plne care treba :D

  • To je ale zrovna čínská technologie. A přitom jim k tomu stačil jen prasečí životní styl s absencí hygieny.

  • Hlavně jak to zvládli, alespoň umějí poslouchat.

 3. Trump je hlupak ruinujuci svetovu ekonomiku. Cina zakaze predaj jablcok a opat na to doplatia vsetci, ktori si investuju alebo sporia.

  Si tu nikto neuvedomuje, ze idot trump nieco povie a druhy den skoncia tisice ludi bez prace.

  Jeho vyhlaseniami a cinmi kleslo svetove bohatstvo o stovky miliard eur a doplacaju na to vsetci. Nebyt korony, tak sa do 6 mesiacov dostaneme do krizy a to len kvoli nemu.

  • Neobhajujem cinu, len hodnotim trumpa. Cina ma toho tiez dost za usami, ale ked sa tupi politici miesaju do ekonomiky, tak to nikdy nedopadlo dobre.

   A navyse ked sa do toho miesa hlupak, ktory ludom vedome klame o vyske svojho majetku, len aby vyzeral uspesnejsie ako je v skutocnosti. Zachvilku bude jeho ego vacsie ako zemegula. Vacsinou politici majetok zatajuju, kedze dost nakradli, tento o sebe rozprava, ze vlastni 4x viac ako realne. Mizerny podnikatel a este mizernejsi ekonom, ktory vsetko zdedil.

 4. To je mi sranda … Cina uz roky omezuje zahranicni firmy na svem uzemi (viz treba Google) kvuli sve politice, ale jak to udela nekdo jiny v zahranici s Cinskou firmou, tak je zle …

 5. Fakt je ze Apple uz tiez presuva vyrobu z Ciny cize protiopatrenia moc nepomozu. To uz skor zarezat Boeing objednavky.

  Ale fakt je, okrem Applu ma kto este odomknutie tvarou, ale nue iba podla foto ale so skenovanim?A co sa fotaku tyka su Huawei telefony na spicke a pravidelne pred Applom. A co sa vybavy tyka detto. OS neriesimto je podla chuti. Apple auper, Android super.

  Podla mna sa tu ale iba ukazuje, ze Cina sice nie je uplne ok, ludske prava atd. ale US tiez nehraju ferovo a sleduju iba svoje zaujmy z pozicie sily. To sa mi nepaci. Podla mna US spicluje mozno este viac ako Cina…

  • Nic nepresouva. Nechavaji si akoraz delat sluchatka ve vietnamu. A i to prosili oficialnim dopisem zainteresovane partnery aby meli pochopeni,protoze vietnam neumi ani rychlost a ani kvalitu. Pokud by chteli za stavajici situace presunout vyrobu,bylo by to na roky a vysledek nejisty.

 6. A jak tady chytráci píši o Číně, Samsung je také čínská firma? 😂 [odkaz]

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).