Domů » Články » Geocaching v praxi: O čem tahle dobrodružná hra vlastně je? (dojmy uživatele)

Geocaching v praxi: O čem tahle dobrodružná hra vlastně je? (dojmy uživatele)

-Geocaching je hodně oblíbená a obecně docela známá hra. Její oblíbenost pravděpodobně plyne z toho, že ji může provozovat kdokoliv, kdykoliv a kdekoliv. Pro její provozování je potřeba vlastnit jedinou hmatatelnou věc – nějaké lokalizační zařízení. Vlastně dvě, ještě je potřeba propiska. Tímto zařízením může být papírová mapa s buzolou nebo mnohem moderněji – nějaká GPS navigace vhodná na chození (ta z auta moc neposlouží). Někdo používá mobilní telefon (dneska má GPS většina z nich) a někdo zase turistickou navigaci. Pak je potřeba mít svojí vlastní chuť chodit. A nakonec se hodí něco s připojením na internet, třeba počítač v internetové kavárně. S tím si člověk vystačí na několik let každodenní zábavy.

Základem geocachingu je krabička, navíc ještě cizí krabička. Říká se jí cache, nebo již česky keš (český přepis výslovnosti slova cache). Může to být krabička od filmu, krabička na potraviny z hypermarketu nebo krabička od dojedených vitamínů. Uvnitř této krabičky je nějaký papír, na který lze psát, zpravidla ve formě sešitku nebo prosté roličky. Dohromady to může vypadat jakkoliv, může to být malé, může to být velké.

Článek původně vyšel na autorově blogu Carnero.cc, kde naleznete spoustu dalších zajímavých článků a návodů.

Tuto cache někdo schová na libovolné místo na světě a na server geocaching.com (Čechům usnadní práci také web geocaching.cz, který s tímto spolupracuje) napíše zeměpisné souřadnice krabičky a také nějaké povídání. Povídání se zpravidla týká místa, kam cache schoval. Může jít například o historii, popis současnosti nebo toho, co z toho místa návštěvník uvidí. To povídání je samo o sobě nezajímavé, váže se právě k tomu místu a proto je potřeba tam jít. Jelikož krabičky schovávají lidé stejně „postižení“, týká se místo většinou věci, která je samotné zajímá. Může to být pěkný výhled na krajinu nebo město, zajímavý strom, skála, tramvajová zastávka, starý hřbitov, prázdné pole kde kdysi stál významný kostel, zkrátka cokoliv.

Samotná cache je schovaná tak, aby ji dokázal objevit pouze ten, kdo ji hledá. Ale nikdo jiný. Ke krabičce se nesmí dostat především mudlové, což jsou lidé, kteří s geocachingem nejsou seznámeni a nehrají jej. Důvod je jasný, mohli by krabičku odnést, rozbít, vyhodit a bylo by po srandě. Krabička tak bývá schovaná pod kamenem, zahrabaná v písku, strčená do trubky zábradlí a podobně.

- --
Cache mají různý tvar a hledání často může být velkým dobrodružstvím

Na scénu přicházejí ostatní hráči. Ti si na serveru najdou cache, které jsou ve vhodném místě – například kolem bydliště. Přečtou si povídání, a pokud jim to připadá zajímavé, jdou krabičku najít. Do navigace se zadají souřadnice místa, kde krabička leží a hurá ven. Navigace člověka dovede skoro až ke krabičce. I když je nutné počítat s malou odchylkou, protože jak všichni víme, GPS má přesnost v řádu několika metrů až několika desítek metrů, podle navigace a podle podmínek (otevřená krajina, město, údolí…). Kvůli snaze krabičku ochránit není ani na první pohled viditelná. Zbývá tedy trochu hledat a v okolí ji najít. Většinou to není nijak složité a po chvíli cviku už člověk tuší, kde by mohla být schovaná. Navíc na webu je zpravidla malá nápověda, kde hledat (například „v zábradlí“).

Po nalezení krabičky je vhodné použít zmíněnou propisku (nebo tužku, nebo cokoliv co píše) a na papír vložený do krabičky napsat svou přezdívku (shodná s tou na serveru) a také čas nalezení cache. Pak papír vrátit do a krabičku opět schovat na stejné místo, kde byla nalezena. Případně ji také zamaskovat (například listím, pískem, kamenem). To proto, aby mudlové opět nevěděli, že tam je a samozřejmě by vás při tom neměl nikdo vidět. Je tedy potřeba být trochu opatrný a dávat si pozor, kdo je kolem. Vhodné chvíle k nalezení a vrácení cache je přesně ten moment, kdy kolem nejsou žádní lidé nebo si hráče nevšímají. Nakonec zbývá vzpomenout na povídání a jednoduše získané informace spojit s místem, kde právě člověk stojí. Rozhlédnout se, posedět, užít si ho a nebo třeba prozkoumat okolí.

Dojít na místo, najít krabičku, podepsat se, vrátit krabičku a jít domu… to nezní moc zábavně, že? Snad nikdo, komu jsem tuhle hru vysvětloval, nechápal, co že mě na tom může bavit. Ale když člověk vyrazí, záhy to pochopí. Stejně jako různé prostředky zvolené k nalezení, jsou i různé prostředky použity ke schování cache. Krabičky tak lze najít například v centru města, ale i v hlubokých lesích. Některé jsou daleko, jiné blízko. Jsou malé i velké, jsou snadno dostupné i hodně složité. Na serveru je u každé cache napsané, jak je náročný terén kde je krabička schovaná i to, jak snadné/složité je ji najít. Podle aktuální nálady je možné zvolit cache, které jsou na autobusové zastávce cestou domu nebo cache, za kterou se bude hráč hodiny trmácet a další hodiny ji bude (možná marně) hledat. Je možné jít s kamarády do města nebo bloumat celé hodiny úplně sám opuštěnou přírodou. Geocaching je tedy hra přesně taková, jakou ji hráč chce mít.

- -

Mě osobně geocaching baví hlavně ze tří důvodů. Prvním důvodem je chození na čerstvém vzduchu (v Praze relativní pojem). Vyvětrám si hlavu od práce, užiji si slunce nebo déšť a projdu se. Druhým důvodem je poznání. Lidi mají opravdu dobré nápady, jak krabičku schovat a často je dávají na místa, kolem kterých chodím a přesto o nich vůbec nevím. Platí zde tedy, že víc očí víc vidí a dohromady všichni najdou všechno. Nedávno jsem v Praze našel zajímavou a pěknou vilu, byla schovaná za křovím kolem kterého jsem jezdil denně půl roku autobusem domů. V povídání se často člověk dozví i mnoho zajímavostí (třeba k té vile jsem našel, kdo významný tam bydlel). Třetím důvodem je pak hledání cesty k cache. Ono to zní sice pěkně a jednoduše, chodit podle šipky v přístroji s GPS. Bohužel (nebo naštěstí) GPS ukáže, že krabička je 100 metrů doleva. Jenže již neukáže, že na těch sto metrech je jezero a vysoká skála. Pak nezbývá než chodit kolem a hledat cestu nahoru. Nebo to vzít hrubou silou a ten strmý kamenitý sráz nějak vylézt. Včera jsem tak stál podle navigace 20 metrů od krabičky a přesto jsem jí hledal hodinu a půl… a nakonec jsem ji nenašel. A ještě teď mě bolí ruce a nohy, neboť jsem celou tu hodinu a půl lezl po skále a v křoví. Není to tedy jen o chození, často to chce i dost urputně přemýšlet, kudy vlastně jít. Ve městě lovit správnou ulici, v přírodě správný strom. Při cestě ve více lidech je o to více zábava a nikdo nezůstane nepotřebný.

Tak například včera jsem chodil v Prokopském údolí. Krásná přírodní část uprostřed Prahy, o které turisti nemají ani tušení. Jsou tam lesy, louky, skály i potok. Je tam klid a pohoda. Hledal jsem čtyři cache a při jejich hledání jsem několik hodin nepřetržitě chodil. Samotné krabičky jsem našel hned, ale dojít k nim bylo trochu těžší. Nachodil jsem 8 km, přestože jsem 4 hodiny trvale chodil. Přitom jsem byl celou dobu maximálně šest zastávek tramvaje od domova.

Přitom není problém si najít cache třeba v Pardubicích, Jeseníkách, Německu, USA, Austrálii. Díky tomu, že je umisťují normální lidé, jsou všude po světě. Pokud nestačí místo bydliště, stačí sednout do auta, vlaku nebo letadla a jet se podívat po světě. Několik cache někde v cizině vydá na skvělý výlet plný zážitků a poznávání míst, kam člověka žádná cestovní kancelář nevezme. Na místa o kterých zpravidla neví ani lidi, kteří tam bydlí.

A pokud vám nestačí jen hledání jedné krabičky, poslouží zde skvěle multicache, ve kterých souřadnice vedou jen na začátek. Tam se například spočítají stromy, lavičky, domy a tahle čísla se dosadí do vzorečku, pomocí kterého se spočítá další souřadnice. Takových kroků bývá zpravidla v rozmezí dvou až deseti. A na konci je pak samotná krabička. Typů cache je několik a dost se liší a také nabízí dost odlišný zážitek při hledání. Zpestřením jsou také geocoiny (speciální mince) nebo travelbugy (nějaký předmět) jejichž imaginárním cílem je někam docestovat. Umisťují se do krabiček, a kdo chce pomoct, vezme tenhle předmět a přemístí jej do jiné krabičky. A takhle postupně cestuje.

Možnosti jsou tak hodně široké a na své si přijde každý, kdo chce poznat okolí svého domu i někdo kdo rád pozná celý svět. A když už nestačí hledání, je na čase nějakou krabičku připravit, někam schovat a sledovat jak se jejím hledáním trápí ostatní a jak ostatní poznají (pro vás) zajímavý kout světa.

- - - -
GCz II: Ideální nástroj pro geocaching (Windows Mobile)

Pokud se rozhodnete geocaching zkusit, nezapomeňte na slušnost a opatrnost. Neničte krabičky, neberte z nich věci, které se z nich brát nemají a ani neničte věci v okolí. Užijte si procházku a nové znalosti. Je to hra, tak ji nepokazte (sobě ani ostatním). A pokud jste ještě nikdy geocaching nezkoušeli a chystáte se na něj, nebo jste právě nalezli svoji první cache, můžete nám to napsat do komentářů. A klidně můžete doplnit, jaký program a jaké zařízení používáte; třeba tím pak inspirujete ostatní.

A pokud hledáte nějaký program na geocaching pro Windows Mobile, můžete vyzkoušet třeba freeware aplikaci GCz II.

carnero

29 komentářů

 1. Thompson (neregistrovaný)

  No, super o tom fakt musí vědět každý mudla…

 2. nofxsak (neregistrovaný)

  geocaching je v pohode, po koupi diamonda jsem hned zacal – je to lepsi nez se jenom nekde bezcilne courat
  s GCz II v kombinaci s google maps (pres to co je prave dostupne GPRS ci HSDPA) je to fakt parada

 3. TomasNM (neregistrovaný)

  Hlavne na to nepouzivajte Qualcommy! Ani TP,ani Xperia to nezvladaju. Kym pri pomalej rychlosti(chodza) zisti,ktorym smerom vlastne idem,uz som davno inde. Navyse je dost nepresny a suradnice preletuju dost rapidne. Najlepsi stroj co na to mam je Toshiba G710 so SirF3 cipom,ktory pochopi ze sa prechadzam po balkone panelaku a ukaze smer aj s polovicnym poctom satelitov(tam Qualcomm ani fix nechyti). Bohuzial akosi na nej nedokazem napisat kruzok(stupne) a momentalne zistujem ze ani na TP to neviem. Soft pouzivam BeelineGPS a na Smarte Efficasoft GPSTools.

 4. carnero (neregistrovaný)

  TomasNM: Já na to Qualcomm používám a bez nejmenších problémů. Novější typy (alespoň můj Touch Pro2) tím, co popisuješ, vůbec netrpí.

 5. TomasNM (neregistrovaný)

  Jo,som zabudol,tak trochu OT:
  Keby mi nahodou niekto vedel poradit,ako sa ten kruzok da napisat(hlavne na Smarte),budem mu hoooodne vdacny.

 6. Thompson (neregistrovaný)

  Já jsem dneska vyluštil jsou 3 mysterku….zitra se na ní půjdu podívat.Jinak používám Richesse GPS+Geoscout 2.

 7. Radek Hübl (neregistrovaný)

  KAISER a GeoScout 2.1 – S ním mám odloveno přes sto keší a žádný problém. Jediné co tak to je Statická Navigace ale i s ní se to v pohodě.

 8. zebra11 (neregistrovaný)

  Akorát je to ztráta času a nic jinýho…

 9. Thompson (neregistrovaný)

  zebra: To rozhodně ne.MAO: Jde nějak v Geoscoutu napsat souřadnice a navádět?

 10. Standa (neregistrovaný)

  Tohle je náhodou perfektní zábava. Ode mně to teda zní divně, protože já geokešing neprovozuju, ale lepší spojení moderní technologie, sepětí s přírodou, sportu a „lovení“ snad neexistuje .
  A dotaz: existuje dostatek keší i pro horské cyklisty nebo je nutná i pěší část? Ptám se proto, že bych rád tuto činnost spojil s horským kolem, které je mým velkým koníčkem.
  OT: s nepoužitelností Qualcommu pro GPS musím souhlasit. Mám dlouhodobější zkušenost s Touch HD a X1. S mým Garminem 60Cx se nemůžou rovnat ani náhodou. Nejdřív jsem myslel, že nepřesnost je v programu, co jsem si pro GPS napsal, ale jelikož používá knihovnu přímo od MS, je bohužel moje chyba vyloučena .

 11. xHeretic (neregistrovaný)

  Sam mam HTC Kaiser, tedy qualcom, a mam uz pres 100 kesi. Vubec si na presnost GPSky nemuzu stezovat.
  Thompson: Ano, do Geoscout se souradnice dopsat daji. Musite mit verzi Geoscoutu 2, vyberete nejakou kes, prepnete se na zalozku „Waypoints“ pripadne „Wpt“ a dole v liste klinete na to zlute plusko pro pridani waypointu.
  Je to vhodne napr. pro pridani parkoviste nebo u multikesky pro dopisovani dalsich stage.

 12. Radek Hübl (neregistrovaný)

  Jde to tam ale jako ompas pputivam jiny soft: RichesseGPS.

 13. nofxsak (neregistrovaný)

  ja nevím, ale já mám taky diamond s tím pekelným qualcommem a zatím mě vždycky dovedl na správné souřadnice s přesností na 6-8m… možná máte špatné verze radia nebo spíš stojíte než chodíte

 14. hitman27 (neregistrovaný)

  Nevím pro mě hledání s windows mobile zatim to pravé ořechové nebylo (HTC Diamond), ale ted vyzkouším GCZ 2 a uvidím. Jinak keší mam již kolem tříset a převážně používam Garmin Colorado.

 15. agilka (neregistrovaný)

  …dobrý článek, GC je asi opravdu jeden z nejlepších způsobů jak spojit „nezdravý“ pobyt u PC s něčím mnohem prospěšnějším pro tělo i mysl, čili pobytem v přírodě a navís s objevováním všech těch dosud neznámých a krásných míst…
  to: Standa …ano i na horském kole se dá i na horách dojet přímo k mnoha zajímavým keším tzn. že jsou doslova na dohled od cesty, ale že by byly nějaké speciální MTB cache to asi ne. Ale není přece problém někde kolo dobře uschovat, zajistit a na vrchol či jinam si pak pro keš dojít…já to tak běžně dělám.
  K navádění používám PDA Mio A701, dříve se sw GpsTuner, ten byl však šíleně pomalý a neohrabaný i když jinak fajn, nyní však k mé plné spokojenosti chodím a jezdím na keše se SmartMaps. To slůvko „jezdím“ musím zdůraznit, protože konečně nemusím přepínat mezi autonavi a outdoorovou, což mému strojku opakovaně moc nevědčilo a hlavně to s úspěchem mohu používat i na kole….
  Právě po zkušenosti s předchozím GT musím konstatovat, že dobrá mapa na LCD je někdy opravdu velkej pomocník, to platí jak v outdooru, tak i ve městech. Šipka samotná byť kvalitní je jen jedna strana mince a jak zde již někdo psal, když nevím co je přede mnou, tak mě pak může náhle dovést do těžko řešitelných problémů a pak tedy spíše škodí. Přesněji hlavně škodí to, když jí někdo bezhlavě podlehne. Nač se drápat trním do šíleného kopce, když na mapce vidím, že tam vede cesta anebo se to dá krásně někudy obejít průsekem napříč vrstevnicemi.
  Pro ty co rádi pracují s mapami mohu SM s klidem doporučit, navíc ta cena je velice příznivá. Když si představím co času jsem promarnil sháněním map nebo pak jejich nekonečným kalibrováním….ne to už nikdy.
  A přesnost navádění? – ta je relativní, protože dobře vím jak mnoho je zde ve hře ovlivňujících faktorů, ale s mým Miem a zmíněným sw jsem leckdy až neskutečně překvapen, opravdu není vyjímkou mít tam 0-3m a keš je opravdu doslova pod rukou. No ale standartně bývá přesnost tak do 10m. To znamená když je keš perfektně zaměřená, z nebe zrovna nepadají trakaře, nejsem ve skalách ani v lese či mezi výškovými budovami. Tam všude pak pomůže právě ta hodně podrobná mapa (alespoň 1:50 000 pro terén). SM používají bitmapy,čili „kreslené“ mapy (ve městech i jinde vždy ocením podklad 1:10 000), takže pak třeba právě u městských keší i při rozhozeném signálu vidím, že keš je např. u levého rohu 2 budovy v ulici nebo asi 5m od chodníku vlevo a už vlastně šipku ani nepotřebuju. Vektorové mapy ve městech nemají vykreslené jednotlivé budovy, takto jsou výhodné hlavně pro autonavigace. Garmin používá právě v. mapy a to i ty turistické, mají však cesty hodně kostrbaté nebo naopak napřímené, není tam ta jemnost. Líbilo se snad jen to, že každá vrstevnice je aktivní, čili úkáže ihned n.v. a že mají podstatně nižší objem dat.
  Měl jsem možnost asi týden zkoušet na vypůjšeném přístroji Colorado, ale s radostí jsem jej zase vrátil, navíc to na něm bylo nějak mizerně vidět. Po všech těch zkušenostech v tomto směru bych již neměnil a nejspíš už proto ani nic jiného nebudu vyhledávat…..
  Takže stručně a jasně nakonec…..GC a všem co mu propadli i těm co tak teprve učiní zdar

 16. Thompson (neregistrovaný)

  xheretic: Díky.MAO: Já právě používám RichesseGPS jen na mysterky a multi, kvuli souřadnicím…

 17. Thompson (neregistrovaný)

  4nS: Pokud je keška dobře ukrytá, tak se s ní moc neděje, ale pokud tam chodí hodně lidí a je blbě ukrytá, tak se to stát může….já našel 29 kešek a z toho byla 1 poničená…promáčklá armádní krabka a věci vyházeny okolo.

 18. Aspire (neregistrovaný)

  geocaching je predevsim pro lidi, kteri nenchteji jen sedet doma a nadavat na zivot. To jen k tomu komentari, ze geocaching je zptrata casu.
  Rozhodne je super pro deti, protoze si to vzdy uzasne uzivaji.
  Ja osobne jete hledam aplikaci, ktera by mi vyhovovala.

 19. jilke (neregistrovaný)

  Prosím o pomoc jak použít tu aplikaci GCz II. Stáhl, nainstaloval , zadal svuj nick a heslo na ceochaing.com gps polohu najde. Ale když chci vyhledat kešku, dám souřadnice tak mi to bud napise ze nema pristup k netu a kdyz ma tak mi to hodi nejake bla bla v internet exploreru… moc diky

 20. HTCKlorec (neregistrovaný)

  Po precitani tohoto clanku mi bolo jasne, ze moja dobrodruzna dusa, musi nieco taketo okusit. Stiahol som GCzII, absolvoval rychlokurz geniality a hor sa hladat!
  Mam ale jeden problem. Ked som nasiel cache, v GCzII je pri danej keske v menu volba Found/DNF. Ked ju otvorim mam FOUND a DIDNT FOUND zasedle a pouzitelne iba CLEAR. Ked kliknem na CLEAR tak sa (aspon podla mna) nic nestane. Kto mi prosim poradi ako spojazdnit FOUND a DIDNT FOUND? Vopred velmi pekne dakujem.

 21. Radek Hübl (neregistrovaný)

  jilke: Tak si to nech otevrim v prohlizeci ktery podporuje javu (ja to mam nastaveny aby se mi oteviralo v Opere) a pak ti naskoci jen smlouva, tu musis potvrdit a pak vsechno slape jak ma…

 22. maravy (neregistrovaný)

  to Standa:
  nevim jak jsi HTC Touch HD testoval, ale GPS, presneji citlivost a presnost navigacniho chipu je u neho vyrazne vyssi nez u outdoor navigaci Garmin. Uz asi rok pouzivam Garmin Oregon a od unora mam TouchHD a ten je opravdu mnohem presnejsi nez Garmin. Nebyt toho ze mnohdy vypadnu lovit kese na cely den kde potrebuji aby navigace slapala treba 12 hodin v kuse, Garmina bych uz ani nevytahl.

 23. Standa (neregistrovaný)

  Já jsem porovnával s Garminem 60Cx a HD i X1 byly nepřesnější. Já mám teď půjčenou externí sirfovou gps, tak to otestuju a porovnám.

 24. carnero (neregistrovaný)

  HTCKlorec: Tuhle položku jsem nepochopil (ona tam nedávno ani nebyla). Ale běžnou cestou je „Post Log“ a pak vybrat „Found It“ nebo „Did not found“ a dopsat kratky komentar k tomu. Ulozit. Komentar a stav se objevi i na serveru geocaching.com.

 25. HTCKlorec (neregistrovaný)

  Vdaka, uz som (aj) na to prisiel, a uz mam aj odchytene 3 kese. GC je super!

 26. nofxsak (neregistrovaný)

  jo, to teď taky řeším GCzII
  vím že to jde zalogovat tak jak píše carnero, ale nevím jak to udělat, aby se mi to na účtu zaznamenalo bez nutnosti psát komentář…

 27. Picolik (neregistrovaný)

  Taky jsem tomu před rokem a půl propadl. škoda jen že už mám kešky cestou do práce vysbírané Používám MDA Compact II a Evolve GoTraxx a funguje to dobře. Jako soft používám SmartMaps. Jediné co ještě doporučuji je kompas, protože třeba v lese když stojíte a víte že máte jít třeba 20m, ale nevíte kterým směrem tak se může hodit.

 28. uni (neregistrovaný)

  K plné spokojenosti používám Mio P360 a SmartMaps, v Miu mám vypnutou statickou navigaci, pomocí SM se nechám navigovat kam zrovna jedu, pak ťuk na virtual tl. (přepnu citlivost SM na GPS signál), druhý ťuk na virtual tl. (zobrazím si POI s importovanými keškami) a dohledám, nasednu do auta, 2x ťuk a jedu dál. Ideální

 29. Misha kulicka (neregistrovaný)

  Ještě aby šly použít nějaké turistické mapy a je GCz ideální.
  Google mapy jsou dobré tak do města…ale v přírodě a obvzlášť v lesích na nich prostě žádnou polňačku neuvidím.

Napsat komentář

Tip: Nechcete pokaždé vyplňovat požadované údaje? Vytvořte si na SMARTmanii uživatelský účet ;-)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.
Vyžadované informace jsou označeny *