Domů » Bleskovky » Futuristický elektromobil od Applu znovu na scéně. Premiéra už příští rok?

Futuristický elektromobil od Applu znovu na scéně. Premiéra už příští rok?

O vlastním elektromobilu se u Applu mluví už delší dobu. Zmínit můžeme například Project Titan, který ani po několika letech nenabyl reálných tvarů. Předpokládaným datem pro uvedení nového Apple auta bylo rozmezí roků 2023 a 2025. Nyní to vypadá, že bychom se jej měli dočkat už v průběhu příštího roku.

Jeden z mnoha konceptů nového vozu Apple

Tchajwanský server Economic Daily News zveřejnil informaci, podle které Apple aktuálně jedná s některými tchajwanskými výrobci automobilových součástek. Z těchto jednání je zřejmé, že Apple chystá představení svého vozu na září příštího roku. To je mnohem dříve, než se původně očekávalo.

V tchajwanských fabrikách je nyní celkem rušno. Ačkoliv některé z nich už delší dobu zásobují součástkami Teslu, nyní se připravují na příchod dalších dvou technologických gigantů. Kromě Applu na svém elektromobilu pracuje i Amazon ve spolupráci s Rivianem. Ten by svůj vůz měl představit v srpnu příštího roku.

amazon rivian 3
Elektrická dodávka Amazon

Vzhledem k tomu, že jde o projekt elektrické dodávky pro doručování zboží, nebude se jednat o přímého konkurentu Applu ani Tesly. I tak bude ale otázkou prestiže, komu se podaří termín dodržet a s vlastním vozem opravdu přijde. Druhá polovina roku 2021 tedy bude z hlediska nových elektromobilů poměrně zajímavá. 

tesla model x 2020 1
Tesla Model X

Tyto informace bychom ale měli brát s rezervou. Asijští výrobci poměrně rádi mažou med kolem pusy svým západním partnerům v otázce předběžných termínů. Když ale přijde na věc, často se vše mění – termíny nevyjímaje. Navíc v aktuální situaci, která výrobě nových produktů vůbec nenahrává, nelze zaručit prakticky nic. I letos jsme mohli vidět, jak pandemie zpozdila vydání iPhonu 12 nebo nových sluchátek AirPods Max. 

I pokud Apple vyrobí určité množství prototypů svého vozu, čeká jej ještě dlouhá cesta v podobě testování a ladění. Střízlivě je tedy nutno uznat, že i kdybychom se dočkali představení na konci příštího roku, do prodeje může jít nový vůz klidně o několik měsíců nebo celý rok později. U automobilek to není nic nezvyklého. 

Adam Bělunek

Baví mě Apple, kvalitní audio-video technika a obecně chytrá řešení, která fungují. Volné dny se snažím trávit v bikeparcích a trailcentrech na svém kole, nebo na horách s batohem na zádech. Užívám si dobrou hudbu, občas zajímavou knihu a moc rád cestuji.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).