Elektromobil od Apple nevyjede: Project Titan byl zameten pod koberec

Ještě nedávno pracovala tisícovka inženýrů v tajných laboratořích Apple na Projectu Titan, což měl být plně autonomně řízený elektromobil, který způsobí revoluci v odvětví a odsune elektromobily Tesla na druhou kolej. V Cupertinu nicméně patrně vyhodnotili, že stavět vlastní auta je zhruba stejný nesmysl jako vyrábět zlaté hodinky, a uložili Project Titan k ledu.

Podle vnitřních informací serveru Bloomberg mohou za zrušení neustálé vnitřní dohady o termínech a o problematické povaze automobilového průmyslu, zejména jeho dodavatelských řetězců. Bývalý vedoucí Projectu Titan Steve Zadesky dokonce hovoří o neuvěřitelném selhání vedení Apple. Firma z Cupertina v polovině letošního roku posadila do čela projektu staronového zaměstnance Boba Mansfelda (více informací), pod jehož vedením došlo k významné změně směru – namísto vlastního automobilu se bude Apple soustředit na vývoj technologických platforem, které by mohly být prodány třetím stranám.

Bob Mansfeld
Bob Mansfeld

Nakousnuté jablíčko tak spíše uvidíme na displejích palubního systému, než na čelní masce automobilu, byť ani o tom ještě není zcela jasno. O budoucnosti Apple v automobilovém průmyslu by se mělo rozhodnout příští rok, kdy manažeři společnosti zasednou ke kulatému stolu, aby se přesvědčili o proveditelnosti a hlavně ekonomické návratnosti vývoje autonomních systémů.

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku