Domů » Bleskovky » Amazon odhalil podobu elektrických dodávek, mají i asistentku Alexu

Amazon odhalil podobu elektrických dodávek, mají i asistentku Alexu

Spolupráce internetového giganta Amazonu a firmy Rivian byla zveřejněna již před více než rokem. Rivian v té době slíbil doručit 100 000 elektrických dodávek, které Amazon využije k rozvážení zásilek. Ačkoli v té době neměl Rivian na silnici žádný vůz a poptávku mohla pokrýt Tesla, spekuluje se, že Jeff Bezos, zakladatel Amazonu, americkou automobilku neoslovil kvůli osobním sporům s Elonem Muskem.

elon jeff
Elon Musk a Jeff Bezos. Konkurenti na poli letů do vesmíru, i u žen.

Spolupráce s Rivianem však konečně nabírá reálné obrysy a internetový obchod zveřejnil podobu svých vozů. Ty mají vzbuzovat nadšení jak v řidičích, tak i v příjemcích zásilek, kteří je netrpělivě vyhlížejí. Vozy mají disponovat 360° rozhledem díky kamerám, stejně jako určitého stupně autonomního řízení, konkrétnější však firma prozatím nebyla.

Amazon's first custom 100% electric delivery vehicle

Zveřejnění se týkalo především designové stránky, o technologické Amazon příliš neprozradil. Není tedy známý dojezd vozu ani výkon, jistotou však má být integrace hlasové asistentky Alexy, která má pomoci řidičům s navigací. Dveře na straně šoféra mají být vyztužené pro zvýšení jeho bezpečnosti.

Prvních 10 000 dodávek má Rivian dodat během roku 2022, zbylých 90 000 pak do roku 2030. V tom mu má pomoci i obrovské množství investic, které v posledních dvou letech přesáhly 4 miliardy dolarů (přes 89 miliard Kč) kromě jiných i od automobilky Ford.

David Preiss

Student vysoké školy žijící v Praze. Rád zkouší nové věci a neustále šilhá po novém telefonu, i když ho nepotřebuje. Fanoušek Elona Muska a jeho projektů, především pak vozů Tesla. Rád běhá, plave a odpočívá na gauči.
Subscribe
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments