Domů » Bleskovky » FBI se plácla přes kapsu. Odblokování útočníkova iPhone 5c prý bylo velmi nákladné

FBI se plácla přes kapsu. Odblokování útočníkova iPhone 5c prý bylo velmi nákladné

FBI, Apple a uzamčený iPhone 5c – kauza, která vyvolala řadu otázek ohledně bezpečnosti a soukromí moderních smartphonů, v uplynulých týdnech hojně rozvířila internetové diskuze. A pokud vám z nějakého důvodu unikla, ve zkratce vám ji zrekapitulujeme.

Při teroristickém útoku v San Bernardinu přišlo o život 14 lidí a dalších 22 bylo zraněno. FBI se podařilo získat mobilní telefon iPhone 5c, který patřil jednomu z útočníků. Telefon však byl zablokovaný kódem a tak úřad požádal o spolupráci Apple. Jablečný gigant však žádost o odblokování zamítl, jelikož by musel vytvořit speciální verzi iOS. Tímto krokem by však potenciálně oslabil bezpečnost a soukromí miliónů dalších uživatelů. Internetové diskuze se v této kauze rozdělily na dva tábory. Jedni krok Applu chválili, druzí jej za odmítavý přístup kritizovali.

– Tim Cook vs. FBI: Bezpečnost uživatelských dat je důležitější než národní zájem. Souhlasí i Google s Microsoftem

hacker_iPhone_5C

Federální úřad pro vyšetřování tedy hledal další cesty, jak se do zabezpečeného jablečného smartphonu dostat. Netrvalo to dlouho a po pár týdnech se ozvala skupina hackerů. Poskytli úřadu nástroj, který skutečně umožnil odblokovat iPhone 5c. O skupině hackerů se vlastně nic neví, není také jasné, jaké iPhony je možné nástrojem odemknout.

– FBI se dostala do útočníkova iPhonu. Žalobu na Apple stahuje, kauza tím ale nekončí

Spekuluje se také o tom, že by za odemčením mohla stát izraelská společnost Cellebrite, která stojí za řadou nástrojů používaných v bezpečnostních složkách. Poslední informace však uklidňují majitelé novějších zařízení, ti se prý nemají čeho bát.

Kolik FBI hackerům zaplatila?

Oficiálně nebyla zveřejněna žádná konkrétní částka. Objasnit by nám to částečně mohlo vyjádření ředitele FBI Jamese Comeyho na bezpečnostní konferenci v Londýně. Padla totiž otázka, kolik vlastně za hackovací nástroj federální úřad pro vyšetřování zaplatil? „Hodně. Mnohem více, nežli si vydělám do konce mé smlouvy, což je dalších 7 let a 4 měsíce. Z mého pohledu však za to investované peníze stály.“ Samozřejmě to není přímou odpovědí na otázku, pokud si však ředitel nevymýšlel, pak rychlým výpočtem dokážeme zjistit přibližnou cenu nástroje.

FBI_reditel_James_Comey

Veřejné informace o platu ředitele Comeyho nám napovídají, že si měsíčně vydělává zhruba 14 891 dolarů, pokud toto číslo vynásobíme 88 měsíci, což je 7 let a 4 měsíce, pak se dostáváme na cifru 1 310 408 dolarů (zhruba 31,5 milionu Kč). Jakkoliv se tato částka zdá neuvěřitelná, Comey ještě naznačil, že FBI zaplatila mnohem více.

Získal Federální úřad pro vyšetřování nějaké zajímavé informace z útočníkova iPhonu? To se nejspíš nikdy nedozvíme; tak snad to za ty peníze opravdu stály. Comey také upřesnil, že získaný software bude FBI moci využívat i pro odblokování jiných iPhonů 5c se systémem iOS 9.

Daniel Fibikar

2 komentářů

  1. Nj jen mě zaráží, že byl zveřejněn název té izraelské společnosti, němelo by to zůstat v utajení?

    • nikoliv je to marketingová společnost stejně jako česká zbrojovka. Tudíž na tom vlastně vydělali i když by to neudělali.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).