Domů » Články » FBI se dostala do útočníkova iPhonu. Žalobu na Apple stahuje, kauza tím ale nekončí

FBI se dostala do útočníkova iPhonu. Žalobu na Apple stahuje, kauza tím ale nekončí

V posledních týdnech se ve spojení s Applem řeší kauza, v rámci které FBI požadovala odemknutí iPhonu 5c, který patřil útočníkovi, jež loni v prosinci v San Bernardinu usmrtil 14 osob a dalších 22 zranil. Ještě v únoru se vyšetřovatelé obraceli na Apple, aby jim dal do zařízení přístup, neboť po deseti neúspěšných pokusech o vniknutí do zařízení dojde automaticky k jeho vymazání, což by bylo v tomto případě nežádoucí.

Apple však žádným takovým softwarem, který by dokázal obejít zabezpečení telefonu, nedisponuje a společnost se již dříve nechala slyšet, že v zabezpečení svých zařízení žádné ústupky hodlat nehodlá. Tim Cook dokonce minulý měsíc celou situaci okomentoval v otevřeném dopise.

Žaloba na Apple stažena, FBI získala přístup do iPhonu

FBI se kvůli tomu snažila hledat i jiné způsoby, jak se do útočníkova iPhonu dostat, a jak se zdá, nyní se jim to skutečně povedlo, což pro Apple samozřejmě nevyznívá příliš pozitivně, jelikož na bezpečnosti jablečných zařízení byla z části postavena i celá firemní strategie.

Americké ministerstvo spravedlnosti minulý týden na žádost FBI zrušilo naplánované sezení s Applem, neboť Federální vyšetřovací úřad údajně obdržel návod na způsob, jak předmětný iPhone odemknout bez asistence Applu, a jak se zdá, FBI se do telefonu skutečně dokázala dostat.

timcook

Vládě se nyní úspěšně povedlo získat data z útočníkova iPhonu a pomoc Applu již není potřebná,“ stojí v prohlášení Amerického ministerstva spravedlnosti. FBI rovněž stahuje žalobu, nicméně Apple z toho rozhodně jako vítěž neodchází. Podle Applu tato kauza nikdy neměla přijít před soud a je jasné, že jablečný gigant se nyní bude snažit zjistit, jak se FBI povedlo zabezpečení překonat.

Tato informace ale s největší pravděpodobností zůstane utajena a my se tak nedozvíme, jakým způsobem se FBI do iPhonu dostala. Podle serveru CNN byl způsob získání přístupu specifický právě pro iPhone 5c a na jiné zařízení jej (zatím) nelze aplikovat. V tuto chvíli se rovněž neví, kdo za prolomením pro FBI stojí, ale spekuluje se o izraelské firmě Cellebrite, která stojí za řadou nástrojů používaných v bezpečnostních složkách.

Získáním přístupu do útočníkova iPhonu celá kauza nekončí. Naopak se otevírá otázka, jak v takových případech postupovat v budoucnu; tedy kam až je možné v rámci spolupráce zajít při vyšetřování podobných zločinů a zda Americké ministerstvo spravedlnosti či další orgány budou moci nařizovat firmám spolupráci za účelem získání dat.

Vyjádření Amerického ministerstva spravedlnosti

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytrých zařízení, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů. Máte zájem o spolupráci? Ozvěte se na redakce@smartmania.cz.
Subscribe
Upozornit na
guest
20 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments