Nový Asus ZenFone 6 láká na špičkovou výbavu a příznivou cenu. Zjistěte o něm více!

Domů » Bleskovky » Tim Cook vs. FBI: Bezpečnost uživatelských dat je důležitější než národní zájem. Souhlasí i Google s Microsoftem

Tim Cook vs. FBI: Bezpečnost uživatelských dat je důležitější než národní zájem. Souhlasí i Google s Microsoftem

Máte-li ve svém iPhonu citlivé soubory, nemusíte mít o jejich bezpečí strach; bez vašeho přičinění se do vašeho jablečného telefonu nikdo nedostane. Vaše tajemství nevyzradí ani Apple, i kdyby za jeho zády stála FBI. Přesně takový případ se aktuálně řeší v Kalifornii.

timcook

Loni v prosinci se v tamním měste San Bernardino odehrál útok, při kterém zahynulo 14 osob a dalších 23 utrpělo zranění. Dva útočníci byli zastřeleni, avšak stále pokračuje vyšetřování, které má objasnit, zda nebyli napojeni na některou z teroristických sítí. Jako důkaz má posloužit i iPhone 5C jednoho z útočníků, který je však zablokován. Vyšetřovatelé se proto obrátili na Apple, aby jim dal do zařízení přístup, neboť po deseti neúspěšných pokusech o vniknutí do zařízení dojde automaticky k jeho vymazání, což by bylo v tomto případě nežádoucí. FBI se snaží Apple přimět, aby tento požadavek u tohoto zařízení odstranil, avšak Apple v bezpečnosti svých zařízení žádné ústupky hodlat nehodlá. Tim Cook dokonce situaci okomentoval v otevřeném dopise.

dopis

V něm uvádí, že bezpečnost dat uživatelů je pro něj prioritou, a jakékoliv narušení by mohlo v budoucnu znamenat nebezpečný precedent, byť Cook v tomto případě chápe správné úmysly FBI. Apple navíc podle jeho šéfa žádný nástroj, který by obešel ochranu zabezpečení, údajně nemá, a jeho vytvoření se mohlo obrátit proti němu, zvláště pak ocitl by se ve špatných rukou. I když vyšetřovatelé požadují odemčení pouze jednoho zařízení, zvolená technika by mohla posloužit k dešifrování libovolného počtu zařízení.

Na stranu Applu se přiklonili i velké technologické firmy jako Google, WhatsApp a také ostatní členové iniciativy Reform Goverment Surveillance, jimiž je například AOL, Dropbox, Evernote, Facebook, LinkedIn, Twitter, Yahoo a Microsoft. V souhrnném prohlášení tyto společnosti uvádějí, že považují za nesmírně důležité bojovat proti teroristům a zločincům, avšak v žádném případě by k tomu neměla sloužit zadní vrátka k technologiím, které uchovávají data uživatelů.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

18 komentářů

 1. Martin II (neregistrovaný)

  Ciste pozerstvo…
  Sud moze rozhodnut ze mozu moj domov prehladat, ze mozu prezriet moje pocitace, ze ma mozu odpocuvat, ze ma mozu sledovvat, ze ma obmadzia na slobode po dobu dlhsiu ako 48 hodin … ale nemoze rozhodnut o pristupnosti k datam na mojom telefone (ak je to technicky mozne)? A to aj v pripade ze sa jedna o vysetrovanie zlocinu ako je terorizmus?
  Silne pochybujem ze im to prejde a dufam ze nie… inak zbohom zdravy rozum…

 2. shepii (neregistrovaný)

  No nevím, kdyby to soud Applu nařídil s tím, že pokud nebude spolupracovat, bude jeho jednání kvalifikovat jako úmyslné bránění v získávání důkazů a maření vyšetřování, kor pokud jde o národní bezpečnost, tak by pak pan Cook asi mluvil jinak.

  • Matej (neregistrovaný)

   Toto nie je súdne nariadenie, len požiadavka

   • max.g (neregistrovaný)

    JE to sudne nariadenie!

    sice len sudu prvej instancie a apple sa odvolal, ale stale to je sudne nariadenie

   • Shepii (neregistrovaný)

    Však taky proto píšu, že KDYBY to soud Applu nařídil…

   • Allahu Akbaris (neregistrovaný)

    Všetky slovenské a české média píšu iba o požiadavke

 3. spellshaper

  Tady se neřeší, jestli data Apple poskytne nebo ne (to v podstatě musí). Cook ale říká, že iPhone je tak bezpečný, že se tam ani sami nedostanou a schválně tam dělat díru nebudou, protože je to nebezpečné i pro normální lidi.
  Mě osobně to přijde jako nesmysl a spíše marketingový tah Apple, než cokoli jiného. Jakoby říkal, podívejte se iPhone je tak super bezpečný, že ani FBI se tam nemůže dostat, zatímco druhou stranou sledují uživatelská data, pozice a další informace (samozřejmě stejně jako ostatní firmy). Doufám, že se ta lež brzy prokáže nějakým domácím hackerem a Apple bude čelit následkům.

  Určitě by se neměla dělat zadní vrátka, ale nevěřím tomu, že je tam tyto firmy nedávají. A jak psal Martin, zpřístupnění dat v telefonu je stejné jako domovní prohlídka, zabavení PC a podobně.

 4. Michal (neregistrovaný)

  Kdo si chce zajistit bezpečnost na úkor svobody, nebude mít nakonec ani jedno.

 5. Iggy (neregistrovaný)

  Můj názor je takový, že svoboda jednotlivce končí tam, kde kde narušuje svobodu jiného (dle zákona) a pak nemá nárok ani na šifrovaná data. Obzvláště při takovém přečinu.

  Spíš jde o to, že asi Apple nemá žádnou obezličku jak na to.

Napsat komentář

Tip: Nechcete pokaždé vyplňovat požadované údaje? Vytvořte si na SMARTmanii uživatelský účet ;-)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.
Vyžadované informace jsou označeny *

Sahifa tracking pixel