Domů » Bleskovky » Tim Cook vs. FBI: Bezpečnost uživatelských dat je důležitější než národní zájem. Souhlasí i Google s Microsoftem

Tim Cook vs. FBI: Bezpečnost uživatelských dat je důležitější než národní zájem. Souhlasí i Google s Microsoftem

Máte-li ve svém iPhonu citlivé soubory, nemusíte mít o jejich bezpečí strach; bez vašeho přičinění se do vašeho jablečného telefonu nikdo nedostane. Vaše tajemství nevyzradí ani Apple, i kdyby za jeho zády stála FBI. Přesně takový případ se aktuálně řeší v Kalifornii.

timcook

Loni v prosinci se v tamním měste San Bernardino odehrál útok, při kterém zahynulo 14 osob a dalších 23 utrpělo zranění. Dva útočníci byli zastřeleni, avšak stále pokračuje vyšetřování, které má objasnit, zda nebyli napojeni na některou z teroristických sítí. Jako důkaz má posloužit i iPhone 5C jednoho z útočníků, který je však zablokován. Vyšetřovatelé se proto obrátili na Apple, aby jim dal do zařízení přístup, neboť po deseti neúspěšných pokusech o vniknutí do zařízení dojde automaticky k jeho vymazání, což by bylo v tomto případě nežádoucí. FBI se snaží Apple přimět, aby tento požadavek u tohoto zařízení odstranil, avšak Apple v bezpečnosti svých zařízení žádné ústupky hodlat nehodlá. Tim Cook dokonce situaci okomentoval v otevřeném dopise.

dopis

V něm uvádí, že bezpečnost dat uživatelů je pro něj prioritou, a jakékoliv narušení by mohlo v budoucnu znamenat nebezpečný precedent, byť Cook v tomto případě chápe správné úmysly FBI. Apple navíc podle jeho šéfa žádný nástroj, který by obešel ochranu zabezpečení, údajně nemá, a jeho vytvoření se mohlo obrátit proti němu, zvláště pak ocitl by se ve špatných rukou. I když vyšetřovatelé požadují odemčení pouze jednoho zařízení, zvolená technika by mohla posloužit k dešifrování libovolného počtu zařízení.

Na stranu Applu se přiklonili i velké technologické firmy jako Google, WhatsApp a také ostatní členové iniciativy Reform Goverment Surveillance, jimiž je například AOL, Dropbox, Evernote, Facebook, LinkedIn, Twitter, Yahoo a Microsoft. V souhrnném prohlášení tyto společnosti uvádějí, že považují za nesmírně důležité bojovat proti teroristům a zločincům, avšak v žádném případě by k tomu neměla sloužit zadní vrátka k technologiím, které uchovávají data uživatelů.


Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Martin II (neregistrovaný)
Anonym
Martin II (neregistrovaný)

Ciste pozerstvo…
Sud moze rozhodnut ze mozu moj domov prehladat, ze mozu prezriet moje pocitace, ze ma mozu odpocuvat, ze ma mozu sledovvat, ze ma obmadzia na slobode po dobu dlhsiu ako 48 hodin … ale nemoze rozhodnut o pristupnosti k datam na mojom telefone (ak je to technicky mozne)? A to aj v pripade ze sa jedna o vysetrovanie zlocinu ako je terorizmus?
Silne pochybujem ze im to prejde a dufam ze nie… inak zbohom zdravy rozum…

shepii
Uživatel
shepii

No nevím, kdyby to soud Applu nařídil s tím, že pokud nebude spolupracovat, bude jeho jednání kvalifikovat jako úmyslné bránění v získávání důkazů a maření vyšetřování, kor pokud jde o národní bezpečnost, tak by pak pan Cook asi mluvil jinak.

Matej (neregistrovaný)
Anonym
Matej (neregistrovaný)

Toto nie je súdne nariadenie, len požiadavka

greggie
Uživatel
greggie

JE to sudne nariadenie!

sice len sudu prvej instancie a apple sa odvolal, ale stale to je sudne nariadenie

shepii
Uživatel
shepii

Však taky proto píšu, že KDYBY to soud Applu nařídil…

Allahu Akbaris (neregistrovaný)
Anonym
Allahu Akbaris (neregistrovaný)

Všetky slovenské a české média píšu iba o požiadavke

spellshaper
Uživatel
spellshaper

Tady se neřeší, jestli data Apple poskytne nebo ne (to v podstatě musí). Cook ale říká, že iPhone je tak bezpečný, že se tam ani sami nedostanou a schválně tam dělat díru nebudou, protože je to nebezpečné i pro normální lidi. Mě osobně to přijde jako nesmysl a spíše marketingový tah Apple, než cokoli jiného. Jakoby říkal, podívejte se iPhone je tak super bezpečný, že ani FBI se tam nemůže dostat, zatímco druhou stranou sledují uživatelská data, pozice a další informace (samozřejmě stejně jako ostatní firmy). Doufám, že se ta lež brzy prokáže nějakým domácím hackerem a Apple bude čelit… Číst vice »

Martin II (neregistrovaný)
Anonym
Martin II (neregistrovaný)

Jedna sa iPhone 5c a tam sa Apple moze dostat.

Matej (neregistrovaný)
Anonym
Matej (neregistrovaný)

Nemôže. Od iOS 8 sa to už nedá vôbec. Museli by otvoriť zariadenie a použiť výpočtový výkon NSA, trvalo by im to rozšifrovať necelý mesiac.

AIKON
Uživatel
AIKON

Měl tam iOS 9

Martin II (neregistrovaný)
Anonym
Martin II (neregistrovaný)

Matej, AIKON:
Precitajte si toto [odkaz]

AIKON
Uživatel
AIKON

A co tím chtěl básník říct? Já jenom podotkl, že tam měl iOS 9 a né 8.

Michal (neregistrovaný)
Anonym
Michal (neregistrovaný)

Kdo si chce zajistit bezpečnost na úkor svobody, nebude mít nakonec ani jedno.

Martin II (neregistrovaný)
Anonym
Martin II (neregistrovaný)

Tak by sme mali zrusit aj odpocuvanie. Co na tom ze politici by si mohli beztrestne nosit milionove krabice od vina.

uni
Uživatel
uni

To je ale něco jiného pochopitelně.

Martin II (neregistrovaný)
Anonym
Martin II (neregistrovaný)

UNI:
Nepochopitelne! To je najaky iny zasah do sukromia?

steelspace
Uživatel
steelspace

To není zásah do skoukromí, to je zásah do podstaty internetové bezpečnosti.

Iggy (neregistrovaný)
Anonym
Iggy (neregistrovaný)

Můj názor je takový, že svoboda jednotlivce končí tam, kde kde narušuje svobodu jiného (dle zákona) a pak nemá nárok ani na šifrovaná data. Obzvláště při takovém přečinu.

Spíš jde o to, že asi Apple nemá žádnou obezličku jak na to.