Domů » Bleskovky » Tim Cook vs. FBI: Bezpečnost uživatelských dat je důležitější než národní zájem. Souhlasí i Google s Microsoftem

Tim Cook vs. FBI: Bezpečnost uživatelských dat je důležitější než národní zájem. Souhlasí i Google s Microsoftem

Máte-li ve svém iPhonu citlivé soubory, nemusíte mít o jejich bezpečí strach; bez vašeho přičinění se do vašeho jablečného telefonu nikdo nedostane. Vaše tajemství nevyzradí ani Apple, i kdyby za jeho zády stála FBI. Přesně takový případ se aktuálně řeší v Kalifornii.

timcook

Loni v prosinci se v tamním měste San Bernardino odehrál útok, při kterém zahynulo 14 osob a dalších 23 utrpělo zranění. Dva útočníci byli zastřeleni, avšak stále pokračuje vyšetřování, které má objasnit, zda nebyli napojeni na některou z teroristických sítí. Jako důkaz má posloužit i iPhone 5C jednoho z útočníků, který je však zablokován. Vyšetřovatelé se proto obrátili na Apple, aby jim dal do zařízení přístup, neboť po deseti neúspěšných pokusech o vniknutí do zařízení dojde automaticky k jeho vymazání, což by bylo v tomto případě nežádoucí. FBI se snaží Apple přimět, aby tento požadavek u tohoto zařízení odstranil, avšak Apple v bezpečnosti svých zařízení žádné ústupky hodlat nehodlá. Tim Cook dokonce situaci okomentoval v otevřeném dopise.

dopis

V něm uvádí, že bezpečnost dat uživatelů je pro něj prioritou, a jakékoliv narušení by mohlo v budoucnu znamenat nebezpečný precedent, byť Cook v tomto případě chápe správné úmysly FBI. Apple navíc podle jeho šéfa žádný nástroj, který by obešel ochranu zabezpečení, údajně nemá, a jeho vytvoření se mohlo obrátit proti němu, zvláště pak ocitl by se ve špatných rukou. I když vyšetřovatelé požadují odemčení pouze jednoho zařízení, zvolená technika by mohla posloužit k dešifrování libovolného počtu zařízení.

Na stranu Applu se přiklonili i velké technologické firmy jako Google, WhatsApp a také ostatní členové iniciativy Reform Goverment Surveillance, jimiž je například AOL, Dropbox, Evernote, Facebook, LinkedIn, Twitter, Yahoo a Microsoft. V souhrnném prohlášení tyto společnosti uvádějí, že považují za nesmírně důležité bojovat proti teroristům a zločincům, avšak v žádném případě by k tomu neměla sloužit zadní vrátka k technologiím, které uchovávají data uživatelů.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
18 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments