Domů » Bleskovky » Facebook má další průšvih. Poslouchá vaše hlasové zprávy, ale nevysvětlil proč

Facebook má další průšvih. Poslouchá vaše hlasové zprávy, ale nevysvětlil proč

Facebook není zrovna dobrým příkladem společnosti, která dbá na soukromí svých uživatelů. Vlastně by se dalo říct, že se jedná o přesný opak. Nejde jen o skandály typu Cambridge Analytica, ale tak nějak i o obecný přístup k nakládání s daty uživatelů.

Nedávno vyšlo najevo, že Facebook platí stovky externích zaměstnanců, kteří poslouchají hlasové zprávy a přepisují jejich obsah. Najatí kontraktoři však netuší, k čemu to po nich sociální gigant chce. A příliš sdílný není ani samotný Facebook.

Reklamy? Sociální inženýrství? Podle Facebooku jen konspirační teorie

Poté, co informace o cíleném poslouchání hlasových zpráv lidmi vyšla najevo, Facebook oznámil, že prozatím tento projekt pozastavil. Cílem je údajně porovnávat lidské přepisy s těmi strojovými a zjistit, jestli umělá inteligence správně interpretuje význam zpráv. V oficiálním vyjádření dále stojí, že že aplikace přistupuje k mikrofonu pouze tehdy, když uživatel využívá specifickou funkci vyžadující audio záznam. Tím se v tomto případě myslí tlačítko pro nahrávání hlasových zpráv.


CEO Facebooku Mark Zuckerberg při svém vystoupení v americkém Kongresu, kde vysvětloval zneužití desítek milionů uživatelských dat společností Cambridge Analytica.

Tím však Facebook zrovna nevysvětlil, proč vůbec chce znát význam hlasových zpráv ze soukromých konverzací. Logicky by se nabízelo, že se tak snaží lépe cílit reklamu, případně přímo upravovat obsah zobrazovaný uživatelům v timeline. Tuto teorii však CEO Mark Zuckerberg poměrně nedávno odmítl v americkém Kongresu.

Zuckerberg v Kongresu dokonce označil podezření, že audio nahrávky využívají k cílení reklam a obsahu za „konspirační teorie“. Pokud mu budeme věřit, je pak ale velkou otázkou, proč stovky lidí tráví přepisem zpráv čas.


Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
lukass71
Uživatel
lukass71

Novy den, novy prusvih se soukromim u Facebooku. Achjo, kez by se tahle firma uz nejak poucila.

bkf1
Uživatel
bkf1

no hlavně voda na mlýn lidí, kteří si myslí, že všichni hackeři světa mají zájem ukrást jim fotky z dovolené, pár posledních tisíc na účtu apod.

Mirek
Anonym
Mirek

Proc by se poucili? Maximalne jim dal nekdo par milionu/miliard pokuty – neprijemnost, ale rekl bych ze s tim jejich business plan pocita. A jede se dal.

Jsou prilis velci/pouzivani/duleziti. A pokud by proti nim nekdo zakrocil, tak tady mame novou VRSR (pro plno lidi svoboda slova a psani prispevkou na Facebook jsou jedno a totez a nejake privacy problemy jsou jim u zadele a berou je jen jako zaminku censoru omezit svobodu slova).
Co lidi chteji to maji. Na soukromi bohuzel vetsina lidi dlabe. „Ti dobri se prece nemaji ceho bat ze, jen darebaci neco taji.“ Bohuzel tohle je budoucnost.

JoeBlack
Uživatel
JoeBlack

Jsou to reklamy pro FB či dodavatele nebo analýza pro AI asistenta.
Co jiného by to vůbec mohlo být?

Olda
Anonym
Olda

Kdyby to bylo jen tohle, tak by to asi ten Zuckerman rekl, nemyslis?

lukass71
Uživatel
lukass71

No, „tohle“. Ono prodat ty data spatnemu klientovi (ie Cambridge Analytica) a uz tim nejaka politicka kampan muze hybat svetem – Trump, Brexit..

JoeBlack
Uživatel
JoeBlack

By řekl :-D ne neřekl, proč? Protože akcie.

Ondrys
Anonym
Ondrys

Děti dávají dobrovolně této dětské síti zájem a svá data, tak ať nesou následky.

lukass71
Uživatel
lukass71

Aha a proto je dnes facebook snad z poloviny duchodci :D

Ondrys
Anonym
Ondrys

Na facebooku jsou deti a pokud dospelaci, tak to je skupina zastydlych pubertaku.

lukass71
Uživatel
lukass71

Jo jasne, jirko:)