Domů » Bleskovky » Essential potvrdil nový přístroj. Půjde o futuristický smartphone?

Essential potvrdil nový přístroj. Půjde o futuristický smartphone?

Essential Phone spatřil světlo světa v roce 2017 a v té době působil jako zjevení. Elegantní minimalistický design spoléhal na prémiové materiály v podobě titanu a keramiky, zaujal i „čistý“ Android.

Přístroj však byl původně dosti drahý (29 990 Kč) a nenabízel úplně oslnivou kvalitu fotoaparátu. Oba hlavní zápory sice do značné míry vyřešilo následné zlevnění a softwarové aktualizace, k nastartování prodejů to ale nestačilo. Nad značkou tak mnozí lámali hůl. Zástupci firmy však nyní dali najevo, že to ještě nevzdávají.

Futuristický smartphone, nebo fotografický speciál?

Essential v poslední době budil pozornost především rychlostí aktualizací, přes dva roky starý smartphone získal Android 10 ve stejný den, jako Pixely od Googlu. Minulý rok se pak také objevila zpráva, že druhá generace telefonu byla kvůli špatným prodejům první generace zrušena.

Na to nyní poněkud nečekaně navázalo vyjádření mluvčího společnosti pro XDA Developers. Ten potvrdil, že firma připravuje nové zařízení, které je nyní v „brzké fázi testování“. Zástupce Essential dodal, že se v budoucnu rádi podělí o další detaily.

Essential Phone byl jedním z prvních smartphonů s bezrámečkovým displejem s výřezem.

Z tohoto vyjádření se sice moc nedozvíme, nicméně v XDA odhalili zajímavé informace z komunikace vývojářů při snaze opravit jednu softwarovou chybu. Z informací získaných známým portálem vyplývá, že testované zařízení běží na Androidu 10 a je poháněno Snapdragonem 730. Vyčíst lze také informace o hned pěti kamerách: 16Mpx, 48Mpx, 13Mpx a 20Mpx snímače Sony doplňuje 5Mpx snímač od Samsungu.

Takto bohatá fotografická výbava se zdá vcelku nepravděpodobná, nicméně v této fázi opravdu těžko říct, co Essential chystá. V minulosti se totiž mluvilo o tom, že připravují revoluční smartphone, který by měl do značné míry fungovat autonomně a s využitím AI například odpovídat na zprávy.

Zajímavé také je, že v Essentialu místo klasických Google Play Services využívají open-source alternativu „microg“. To by naznačovalo, že se připravovaný přístroj na trh dostane bez služeb Googlu. Proč by něco takového společnost zamýšlela, však není možné odhadnout.

Na novinku si každopádně budeme asi muset ještě chvíli počkat. Během testování se ještě může leccos změnit, nicméně je asi bezpečné předpokládat, že o tuctový smartphone nepůjde.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).