Domů » Bleskovky » Dopadne Huawei stejně jako ZTE? Ministerstvo spravedlnosti USA rozjíždí vyšetřování

Dopadne Huawei stejně jako ZTE? Ministerstvo spravedlnosti USA rozjíždí vyšetřování

V únoru letošního roku varovaly zpravodajské služby USA zákazníky, aby nekupovali a nepoužívali zařízení značek Huawei a ZTE.

FBI, CIA a NSA varují americké zákazníky: nepoužívejte telefony Huawei a ZTE

První jmenovaná značka měla v plánu velkou expanzi na americký trh, dokonce byla domluvena s operátory Verzion a AT&T na prodeji na prodeji svých zařízení. Dohoda byla na poslední chvíli zrušena a americké zpravodajské služby uvedly jako možné riziko odposlouchávání zařízení Huawei čínskou vládou. Nyní navíc americké ministerstvo spravedlnosti rozjelo vyšetřování, zda firma náhodou neporušila sankce USA vůči Iránu.

Pokud by byla Huawei v této oblasti prokázána vina, mohla by čelit velkým trestním postihům podobně jako zmíněná značka ZTE. Ta kvůli opakovanému porušování sankcí a nedůslednému trestání viníků dostala zákaz 7 let používat americké technologie, včetně mobilních čipů a softwaru. ZTE pochopitelně s trestem nesouhlasí a bude bojovat, pokud by však tento soubor vyhrála americká vláda, znamenalo by to pro ZTE téměř jistý konec.

Přijde Huawei o Android?

Společnost Huawei sice souboj o americký trh prakticky vzdala, avšak potenciální omezení přístupu k americkým technologiím by ji velmi výrazně poškodilo globálně. Huawei má ale oproti ZTE výhody v produkci vlastních čipů a podle informací z roku 2016 dokonce pracuje na vlastním operačním systému.

Huawei údajně chystá vlastní operační systém, pokud se Android vymkne Googlu z rukou

Nutno podoktnout, že vyšetřování Huawei je zatím na startovní čáře, a je možné, že nakonec k tak tvrdému obvinění jako v případě ZTE nedojde.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

16 komentářů

 1. ty amíci jsou fakt idioti

 2. Až Čína zakáže dovážet a prodávat výrobky Apple, to teprve bude rána. Mohla by je i zakázat vyrábět…

 3. Je to jasný. Apple a Samsung is nechtěj nechat pustit nikoho do rybníčku, tak si vymyslíme, že nás odposlouchává Čajna ;)

  • Myslim, ze zrovna v Apple maji ted asi stazene pulky a lobuji proti zakazu cinskych telefonu v USA, aby Cina nezatrhla Apple. Nejake ZTE nebo Huhlavej nejsou pro Apple konkurenci.

 4. Čínský značky si vytvoří vlastní operační systém, síly na to mají dost, a Google se pak bude moct jít zahrabat, Američani zpláčou nad výdělkem, a ostatní, co používali android taky… USA si hraje z ohněm.

  • Kdo mimo Cinu (krome uniho) by dobrovolne kupoval nejaky ChinaOS?

  • Čínských značek jsou stovky, certifikaci u Google dělají jednotky.

   Tam kde nebudou moci Android telefon prodávat Číňani, budou prodávat Korejci, Japonci, Amíci, Thajci….

  • No tak se ti zmensi vyber, uz zadne TCL, zadne Lenovo, no co uz nadelas. Nekoupis si mobil jednou za 5 let ale jednou za 10 let :)

 5. Je to marný,je to marný,je to marný….USA nic nepochopily,Čína má jejich technologie obšlehnuté,vyrábí jejich iphony,vyrábí výkonné procesory,paměti,prostě všechno co potřebují.Vývoj ve státech táhnou už desetiletí cizinci(indové,číňani apod).Domácí studenti jsou tupí a líní a věnují se pavědám typu ekonomie.Nikdo je za pár let nebude potřebovat i s tím jejich vynuceným dolarem podpořeným vojenskou silou….

  • Jurík… ????

  • Přesně tak, podívám-li se do kterékoliv jejich firmy, sedí tam Číňan, Ind.

  • No zrovna Indy bych raději moc nezmiňoval. Pokud se budeme bavit ICT tak možná 5% je jich schopných a ti jsou ve státech či dělají pro velké korporace jako je Microsoft či Google. Zbytek Indů v ICT je neskutečný odpad.

   Stačí se zeptat kohokoliv kdo zažil outsourcing IT či programátorů do Indie. Co chtít od země, kde existují firmy, které že zabývají vydáváním falešných univerzitních diplomů…

  • „Domácí studenti jsou tupí a líní a věnují se pavědám typu ekonomie“
   Mozna kdyby si tehle „pavede“ trochu rozumel, tak bys nenapsal takovou p*covinu.. Btw hrozne se mi libi jak se Cechacci povysujou nad intelekt Americanu, kdyz ve vetsine pripadu jsou na tom hur..

  • Ale ekonomie není věda,je to ideologie chlapečku,všimni si,že nejvýkonnější ekonomikou je dirigovaná ekonomika v Číně,ne volný trh v USA apod.Chápu,že ten primitivní obor studuješ-nebo jsi jej vystudoval,ale je to k h.vnu,platí 1+1=2,ne žádné blue chips,ENRON a podobná letadla….Ty vaše rady jak investovat si strčte do pr…le
   A Ti tvoji chytří američané,mají pocit,že středem vesmíru je jejich finále Super Bowle-primitivové s pocitem nadřazenosti

  • Slusnej material lol
   PS: Ekonomii momentalne nestuduju.

 6. A co jejich Microsoft? Ten nešpehuje a neposílá data o využívání všeho když se to nepovypíná? :-)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).