Domů » Bleskovky » Dopadne Huawei stejně jako ZTE? Ministerstvo spravedlnosti USA rozjíždí vyšetřování

Dopadne Huawei stejně jako ZTE? Ministerstvo spravedlnosti USA rozjíždí vyšetřování

V únoru letošního roku varovaly zpravodajské služby USA zákazníky, aby nekupovali a nepoužívali zařízení značek Huawei a ZTE.

FBI, CIA a NSA varují americké zákazníky: nepoužívejte telefony Huawei a ZTE


První jmenovaná značka měla v plánu velkou expanzi na americký trh, dokonce byla domluvena s operátory Verzion a AT&T na prodeji na prodeji svých zařízení. Dohoda byla na poslední chvíli zrušena a americké zpravodajské služby uvedly jako možné riziko odposlouchávání zařízení Huawei čínskou vládou. Nyní navíc americké ministerstvo spravedlnosti rozjelo vyšetřování, zda firma náhodou neporušila sankce USA vůči Iránu.

Pokud by byla Huawei v této oblasti prokázána vina, mohla by čelit velkým trestním postihům podobně jako zmíněná značka ZTE. Ta kvůli opakovanému porušování sankcí a nedůslednému trestání viníků dostala zákaz 7 let používat americké technologie, včetně mobilních čipů a softwaru. ZTE pochopitelně s trestem nesouhlasí a bude bojovat, pokud by však tento soubor vyhrála americká vláda, znamenalo by to pro ZTE téměř jistý konec.

Přijde Huawei o Android?

Společnost Huawei sice souboj o americký trh prakticky vzdala, avšak potenciální omezení přístupu k americkým technologiím by ji velmi výrazně poškodilo globálně. Huawei má ale oproti ZTE výhody v produkci vlastních čipů a podle informací z roku 2016 dokonce pracuje na vlastním operačním systému.

Huawei údajně chystá vlastní operační systém, pokud se Android vymkne Googlu z rukou

Nutno podoktnout, že vyšetřování Huawei je zatím na startovní čáře, a je možné, že nakonec k tak tvrdému obvinění jako v případě ZTE nedojde.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
avatar
600
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
peripsen
Anonym
peripsen

ty amíci jsou fakt idioti

Karle
Uživatel
Karle

Až Čína zakáže dovážet a prodávat výrobky Apple, to teprve bude rána. Mohla by je i zakázat vyrábět…

dsf11
Anonym
dsf11

Je to jasný. Apple a Samsung is nechtěj nechat pustit nikoho do rybníčku, tak si vymyslíme, že nás odposlouchává Čajna ;)

zipiik
Uživatel
zipiik

Myslim, ze zrovna v Apple maji ted asi stazene pulky a lobuji proti zakazu cinskych telefonu v USA, aby Cina nezatrhla Apple. Nejake ZTE nebo Huhlavej nejsou pro Apple konkurenci.