FBI, CIA a NSA varují americké zákazníky: nepoužívejte telefony Huawei a ZTE

Čínští výrobci smartphonů rozhodně nemají v USA ustláno na růžích – jelikož se na tamním trhu většina telefonů prodává u operátorů, je zapotřebí telefony dostat do jejich distribuční sítě, a to se podaří málokomu. Své o tom ví například firma Huawei, která měla předjednaný prodej u operátora AT&T, v poslední minutě však byla tato dohoda zrušena.

Spekuluje se, že tato aféra měla politické pozadí, což de facto potvrzuje i současné doporučení šéfů FBI, CIA, NSA a dalších zpravodajských služeb, aby američtí zákazníci nepoužívali produkty čínských značek Huawei a ZTE. U těchto zařízení je prý údajně velké riziko, že jsou odposlouchávána zahraničními vládami, které mohou provádět nedetekovanou špionáž a získané informace zneužívat. Americká politika dlouhodobě označuje Huawei za efektivní prodlouženou ruku čínské vlády, neboť firmu založil bývalý inženýr v čínské lidové osvobozenecké armádě.

Zvláštní je ale hon na ZTE, neboť tato značka se jako jediná z Číny dovedla na americkém trhu alespoň částečně etablovat. Důvody budou patrně stejné jako v případě Huawei. Američtí zákonodárci dokonce zvažují, zda nevydat zákon o zákazu používání telefonů Huawei a ZTE u vládních zaměstnanců.

K situaci se již vyjádřil mluvčí Huawei, podle něhož si je firma vědoma aktivit americké vlády, která záměrně potlačuje podnikání Huawei na americkém trhu. Zástupce společnosti však uvedl, že firma je důvěryhodná pro vlády 170 zemí světa a nepředstavuje žádné větší kybernetické riziko, než jakýkoliv jiný výrobce.

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku