Domů » Bleskovky » Huawei údajně chystá vlastní operační systém, pokud se Android vymkne Googlu z rukou

Huawei údajně chystá vlastní operační systém, pokud se Android vymkne Googlu z rukou

Společnost Huawei vybavuje své smartphony operačním systémem Android, který je však důkladně zahalen do vlastního kabátku s názvem EMUI. Toto prostředí může vzdáleně připomínat systém iOS, za což je čínský výrobce mnohdy kritizován; z tohoto důvodu loni najmul designérku Abagail Brody, aby příští verzi prostředí EMUI 5 zbavila „jablečného“ designu. Abagail Brody přitom dříve pracovala pro Apple a pomáhala navrhovat první verze iOS.

emui

Podle informací serveru The Information však v Huawei nepracují pouze na úpravách Androidu, ale vyvíjí i vlastní operační systém. Jeho vývoj údajně probíhá ve Skandinávii a má jej na starosti úzká skupina lidí, v níž nechybí ani bývalí zaměstnanci finské Nokie. Vlastní systém Huawei má být jakési pohotovostní řešení pro případ, kdy by Google významně změnil podmínky pro využívání systému Android v neprospěch výrobců třetích stran.

samsung-tizen

Na tento případ je připraven i Samsung, který má svůj vlastní operační systém Tizen; jeho nasazení ve světě smartphonů je však zatím velmi sporadické a setkáváme se s ním jen ve světě nositelné elektroniky a chytrých televizorů. Pokud by se však Android vymknul Google z rukou, má Samsung (a v budoucnu zřejmě i Huawei) v rukách plán B.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

13 komentářů

 1. Jestli se k podobnému kroku bude chystat každý větší výrobce, tak se máme na co těšit.. co takhle použít něco funkčního a osvědčeného? Třeba Sailfish nebo OS10. Stejně to ale dopadne tak, že pokud android postihne nějaký kolaps, tak všichni hromadně přejdou na w10m

 2. No to si najali tu pravou designerku, dělá další omalovánky?

  • thegrid (neregistrovaný)

   Popravdě co bych za ty omalovánky z iOS dal. Ne ten uzavřený systém nechci, ale design je to jediný, co Applu závidím. Google a jeho předpotopní Material. Hm. Oužas.

 3. kropovez (neregistrovaný)

  Že by se to už začalo srovnávat? Tím androidem už jsou všichni zblblí moc dlouho.

 4. pedes (neregistrovaný)

  Co je pravdy na článku je těžko říct. Každopádně v diskuzi zmiňovaný Sailfih není špatný, je dobré si ho před kritikou otetsovat. Noia dřívě měla MeeGo, pokud by u něj zůstala, třeba dnes byla jinde. každopádně tyto systémy mají s Androidem společný základ vycházející z Linuxu a tudíž je výhodou oproti BB nebo WP to, že lze v zásadě používat aplikace pro Android. Takže pokud by nový systém stál na linuxu a umožňoval používáníaplikací třetích stran snadno, byl by to pochopitelný krok. Huawei je silný hráč, v Číně je mnoho šikovných programátorů a ve spojení s Finskem lze vytvořit zajímavé věci. Výhoda EMUI spočívá v přehlednosti a upravenosti, kterou čistý adroid tak nějak postrádá. Navíc Čína má dost velý potenciál k nákupům a tak není od věci minimálně pro tamní trh uvést vlastní OS, který když se osvědčí mlže jít i dál.

  • Používám Blackberry passport a android aplikace mi jedou bez problemu (googlemaps, mapycz, sygic, cg transit, era smartbanking a heartstone)

 5. Kdybyste neposlouchali sra*ky ale heavy metal od Kinga Diamonda, tak víte, že to jméno je Abigail a ne Abagail :-) Je to Abigail Sarah Brody a přetáhli ji myslím z Apple …

  • Olli Baal (neregistrovaný)

   Mimochodem, to LP bylo asi nejlepší, co King vydal

   • Já jsem začínal až s myslím následným Them. To jsme tehdy překládali, typický opis přes psací stroj :-) Jinak se mi líbilo i Conspiracy.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).