Domů » Bleskovky » Huawei údajně chystá vlastní operační systém, pokud se Android vymkne Googlu z rukou

Huawei údajně chystá vlastní operační systém, pokud se Android vymkne Googlu z rukou

Společnost Huawei vybavuje své smartphony operačním systémem Android, který je však důkladně zahalen do vlastního kabátku s názvem EMUI. Toto prostředí může vzdáleně připomínat systém iOS, za což je čínský výrobce mnohdy kritizován; z tohoto důvodu loni najmul designérku Abagail Brody, aby příští verzi prostředí EMUI 5 zbavila „jablečného“ designu. Abagail Brody přitom dříve pracovala pro Apple a pomáhala navrhovat první verze iOS.

emui

Podle informací serveru The Information však v Huawei nepracují pouze na úpravách Androidu, ale vyvíjí i vlastní operační systém. Jeho vývoj údajně probíhá ve Skandinávii a má jej na starosti úzká skupina lidí, v níž nechybí ani bývalí zaměstnanci finské Nokie. Vlastní systém Huawei má být jakési pohotovostní řešení pro případ, kdy by Google významně změnil podmínky pro využívání systému Android v neprospěch výrobců třetích stran.

samsung-tizen

Na tento případ je připraven i Samsung, který má svůj vlastní operační systém Tizen; jeho nasazení ve světě smartphonů je však zatím velmi sporadické a setkáváme se s ním jen ve světě nositelné elektroniky a chytrých televizorů. Pokud by se však Android vymknul Google z rukou, má Samsung (a v budoucnu zřejmě i Huawei) v rukách plán B.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
13 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments