Domů » Bleskovky » Dívka zemřela poté, co ji do vany spadl iPhone připojený k nabíječce

Dívka zemřela poté, co ji do vany spadl iPhone připojený k nabíječce

Patnáctiletá Irina Rybniková zemřela ve svém domě v ruském Bratsku poté, co si s sebou do vany vzala chytrý telefon, který v danou chvíle měla připojený k nabíječce. Podle tamních médií zemřela Rybniková ve chvíli, kdy upustila svůj iPhone do vody, což se nám ale nezdá příliš pravděpodobné. Zásah z 5V/2A nabíječky by dívku neusmrtil, spíše ji tedy do vany musela spadnout například prodlužovačka, do které byla připojena nabíječka.

Příčinou smrti se s největší pravděpodobností stal zásah elektrickým proudem a následné selhání srdce. Bezvládné tělo dívky nalezli její rodiče, na záchranu však bylo již příliš pozdě. Podle tamních informací byla dívka v okruhu přátel a rodiny velmi oblíbená. Ve volném čase se věnovala bojovému sportu na pomezí boxu a wrestlingu.

Ruský bloger zbohatl na kryptoměnách. Nyní je po smrti

Podobná úmrtí jsou poměrně výjimečná, přesto se nejedná o první takový případ. V březnu minulého roku zemřel v anglickém Essexu Richard Bull, když nabíjel svůj telefon ve vaně. Elektrický proud ho zasáhl ve chvíli, kdy se část mezi nabíjecím kabelem a samotnou nabíječkou dostala do kontaktu s vodou. V červenci téhož roku zasáhl elektrický proud čtrnáctiletou dívku Madison Coeovou poté, co se dotkla roztřepené části nabíjecího kabele.

V krabičkách od iPhonů pašoval kokain. Dostal trest smrti

Baterie ani elektronické komponenty mobilního telefonu sami o sobě nejsou nebezpečné, což potvrdil také elektrický inženýr Steve Fowler. Riziko představuje především napětí, které proudí adaptérem a nabíjecím kabelem. Pokud je kabel poškozený nebo roztřepený, pád nabíjeného telefonu do vody může skutečně vyústit v zásah elektrickým proudem. Smartphone připojený na nabíječku tedy ve vaně raději nepoužívejte.

Marek Bartík

Redaktor serveru SMARTmania.cz a brněnský student. Vedle toho velký fanoušek videoher, jehož nepřestává udivovat jejich překotný vývoj. Svět kolem nás plyne takovou rychlostí, že se za ním mnohdy nestačíme otáčet, čímž se pro nás stává nepostižitelným.

42 komentářů

 1. Takže je to něco jako přirozený výběr. Jen debil si vezme do vany cokoliv připojené do zásuvky.

  • Johny (neregistrovaný)

   Hlavně je to úplná kravina. Pravděpodobně jí selhalo srdce z nějakého jiného důvodu a pak jí spadl do vany telefon. Dokážeš si představit, že telefonem projde plnej knedlík ze zásuvky? I kdyby se pak nááááhodou přihodilo něco takového, že ten proud dojde tak daleko, měl by každý dům mít dvojité elektrické jištění.

   • Standa (neregistrovaný)

    v Rusku to určitě mají ? jinak máš pravdu proudový chránič by to za normálních okolností vypnul do 20 mls takze by se ji nic nestalo, ovšem i u nas spousta starych baraku jsou u nas jeste na stary síti a ješrě na hliniku takze nic vyjmečného uplne

   • Johny:
    Mrkni se na net jaké elektro-laskominy jsou schopni vymyslet elektrikáři v Rusku a pak tě určitě napadne spousta variant jak se to mohlo stát :-)

   • Johny (neregistrovaný)

    bkf1: máš recht :D Vlastně když o tom přemejšlim, je to štěstí, že se dožila tolika let :D

   • Johny (neregistrovaný)

    BTW na jiném serveru píší, že to skutečně bylo z nabíječky, která spadla do vany, nikoliv telefon. Hlavní ale je, napsat do titulku iPhone někoho zabil :D Klasická smartmania :D

 2. Lol (neregistrovaný)

  To se může stát jenom tupým jablečnákům.

 3. kjkszpj (neregistrovaný)

  Celkom hlupost! Vystup nabijacky je galvanicky oddeleny od siete a samotne napatie na vystupe je mizive. Teda nechapem, ako sa toto mohlo stat…

 4. Tak snad aspon zachranili ten iPhone.. toho by byla skoda.

  • Tak iPhone vzhledem k tomu kili stoji, by skoda byla.
   Jinak buh vi jak to vlastne bylo, tipuji ze mela prodluzku a ta ji spadla do vany, kabely k adapteru byvaji kratke.
   5V/2A neublizi snad ani kardiakovi a nezabije zdravého člověka.

   • LivingLegend

    I kdyby mi spadl celej diseal agregat tak mi sepne chranicka….

    [odkaz]

    Pomalu zacinam chapat proc musi byt chranicka vsude a ne jen v koupelne jako driv….

    zas na druhou stranu nevim jak to maji v zemi kde zitra bylo vcera…

 5. JirkaM (neregistrovaný)

  Redaktor smartmanie má očividně nižší IQ a nechodil na základce na fyziku aby věřil tomu že lightning s 5V jí zabil.

 6. Vítek (neregistrovaný)

  To je zase 3,14covina… Spinany zdroj s vystupem 5V…boze… Ani nabijecka s QuickCharge V10 s vystupem zrejme uz kolem 30V by tohle neumela :-D

  • bigt (neregistrovaný)

   Od kdy zabíjí volty? Taky se jdi učit…

   • Krd (neregistrovaný)

    Vtip je, ze to co jde do telefonu je porad ss -stejnosmerny proud/napeti, takze by max doslo k elektrolyze krve a na to 5-30v stejne nestaci…

   • Karel (neregistrovaný)

    Zabíjí proud procházející tvým tělem, ale aby procházel nebezpečný proud, musí být tvé tělo připojeno k dostatečně vysokému napětí (Ohmův zákon). Samozřejmě, že rozložení napětí ve vaně je relativně složitá úloha, ale v žádném případě nízké napětí pod 50 V nemůže zabít.

   • Doporučuji vrátit se na základní škole a nechat si říct něco o Ohmově zákonu. Mimo jiné z něj plyne, že při konstantním odporu je proud přímo úměrný napětí. Ano, zabije proud, ale ten proud způsobuje napětí. A pokud je napětí nízké, je nízký i proud.

   • Dano (neregistrovaný)

    jech -> skus to vysvetlit bodovemu osvetleniu na 24V, ze roztapa nevhodne zvolene slabe vedenie niekolko amperovym prudom.

   • bob (neregistrovaný)

    jechu nechces nam tvrdit ze cim nizsi pouzivame napeti tak tim nizsi potrebujeme proud

   • Dano> Vůbec nechápu, co jsi tím chtěl říct.

    bob> I = U/R. Co na tomhle vzorečku nechápeš? Pokud budeš mít odpor 1kΩ a připojíš na něj napětí 1V, tak jím poteče 1mA. Pokud ho připojíš na 10V, teče skrz něj… ano správně 10mA. Pokud odpor nahradím lidským tělem, které má cca 5000Ω, pak při 5V teče skrz člověka 1mA. Při 50V to je 10mA, což už brní, a při 500V už teče 100mA (v reálu ještě víc, protože se prorazí kůže, ale tím to nebudu komplikovat), což bude nejspíš zabíjet.

    Samozřejmě to platí v případě, že zdroj je dostatečně pevný, aby byl schopný daný proud dodávat. Pokud je zdroj měkký, pak při jeho vyšším zatížení klesá výstupní napětí. Pokud tedy budu mít například zdroj 5V/1A a připojím k němu odpor 2,5Ω, měl bych dostat proud 5/2,5, tedy 2A. Jenže to se nestane. Maximální výkon zdroje je prostě P = U*I, tedy 5*1 = 5W. Pokud je zatížím odporem menším než 5Ω, začne klesat napětí. Pokud tedy připojím 2,5Ω zátěž, klesne napětí na zdroji. Ze vzorečku P = U^2/R zjistíme, že na přibližně 3,5V. Skrz zátěž nám tedy poteče přibližně 1,4A.

    Je dobré naučit se tyto základní vzorečky a zamyslet se nad tím, jak to celé funguje. Jinak člověk žije v bludu nějakých hloupých dogmat, které mají sice reálný základ, ale vytržené z kontextu nedávají smysl. Například to, že nezabíjí napětí, ale proud. ;-)

   • Presne zabiji proud ne napeti

 7. tomas (neregistrovaný)

  To bude skôr predlžovacka s 220-230V nie iPhone. Skôr jej spadol adapter do vane. Alebo chcela vytiahnuť adapter mokrou rukou vo vani…

 8. Smutné…

 9. Jim (neregistrovaný)

  Tak jestli se nepletu tak v Rusku je síť odělena galvanicky od země. Nemají tam kolík u zásuvek. Takže, když chytnete na živou část tak proti zemi by neměl vést žádný proud. Jen přemýšlím nahlas :-)

  • On ten odpor mezi zemí a člověkem je u nás taky obrovský. Vemte si, že stojíte na betonové podlaze v pantoflích s umělohmotnou podrážkou. Dotek fáze vám toho moc neudělá. Aby člověku elektrika ublížila, musel by být velmi dobře uzemněný nebo se dotknout fáze a nuly (případně zemnícího kolíku).

 10. bob (neregistrovaný)

  ja to vidim na kalibraci EKG ficury

 11. Lojza (neregistrovaný)

  Co je to za experta kdyz tvrdi ze ji zabilo napeti a ne proud? To nikomu nedoslo?

  • Třeba na rozdíl od tebe ovládá Ohmův zákon a tudíž ví, že proud je způsobený napětím a obě veličiny jsou přímo úměrné. Zabije proud, ale jeho výši určuje napětí.

   Smrtelný proud je v řádech desítek až stovek miliampérů. Autobaterie je schopná trvale dodávat proud přes 100A. Slyšel jsi, že by někdy někoho zabila autobaterie? Ne. A proč? Protože v tom okamžiku má odpor lidskýho těla cca 5000 Ohmů. Proud I = U/R, tedy 12/5000 = 0,0024A. Naopak při kontaktu s 220V (v jedné ruce fáze, v druhé nulák) klesne kvůli průrazu kůže odpor na cca 2000 Ohmů a proud je 220/2000 = 0,11A a to už může být smrtelné.

 12. Je to těžké, autorovi evidentně nejde čeština (rodiče nalezlY) ani fyzika. Věta „Pokud je kabel poškozený nebo roztřepený, pád nabíjeného telefonu do vody může skutečně vyústit v zásah elektrickým proudem“ je totální nesmysl. Pokud spadne telefon do vody, je úplně jedno, jestli je kabel roztřepený nebo ne. Tak jako tak se na člověka dostane 5V z nabíječky (maximálně 12V u QuickCharge). Okruh výstupu je u nabíječky galvanicky oddělený od vstupu.

  Jediná možnost, jak by se něco podobného mohlo stát, by byla v případě fatální závady nabíječky nebo v případě, že se voda dostane i do ní, tedy do vany spadne celá prodlužovačka s nabíječkou.

 13. zkill (neregistrovaný)

  Tak to dopadne když má někdo zastaralou elektroinstalaci. Pokud by byla koupelna zapojena na proudový chránič, tak skoro jistě by to přežila. Pokud neměla nějakou srdeční vadu.

  I v Rusku platí normy ohledně zón v koupelnách. Standardní nabíječka by ji tak neměla stačit pro zapojení do zásuvky a pohodlnou manipulaci s mobilem. Pokud ta koupelna nebyla příliš stará a nezapojoval ji místní kutil Ivan Ivanovič, tak je pravděpodobné, že opravdu použila to prodlužku.

 14. Lucaso Stone (neregistrovaný)

  Ja mam 3m usb-c kabel a telefon samsung s9+ a kdyz se koupu koukam na filmy obcas me lezi i na dne a nic se nedeje :-D jednou jsem nahodou ho odpojil tak odesla nabijecka neni nijak mozne aby proud ze zasuvky se dostal do az k telefonu…

  • Martin P. (neregistrovaný)

   No to je super, tak nám slibte že tu pak nebudete obtěžovat zbytečnými brečíky jak Vás vyhodili s reklamací, protože jste ho používáním oddělal. IP68……

 15. Martin P. (neregistrovaný)

  Tak proud a napětí na výstupu z nabíječky pro iPhone, nebo běžný smartphone s USB jí opravdu nezabil.
  Za zprávou je snaha jen o senzaci a jak takovou smutnou událost zpeněžit.

  Celkově ta zpráva je naprosto zbytečná a omáčka …dívka v okruhu přátel a rodiny velmi oblíbená. Ve volném čase se věnovala bojovému sportu na pomezí boxu a wrestlingu…. stím nic neudělá. To je důležité zase jen pro okruhu přátel a rodiny . Pro zbytek světa je to jen statistika.

Napsat komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze. Pokud nechcete neustále vyplňovat pole Jméno a E-mail (nezveřejňuje se), doporučujeme se zaregistrovat. Vyžadované informace jsou označeny *