Domů » Bleskovky » Co se stane s vaším účtem na Facebooku po smrti? Může si někdo přečíst vaše zprávy?

Co se stane s vaším účtem na Facebooku po smrti? Může si někdo přečíst vaše zprávy?

Napadla vás někdy otázka, co se asi stane s daty, které jste za sebou nechali na Facebooku ve chvíli, kdy opustíte tento svět? Dostane se k nim někdo, budou si moci vaši přátelé, rodiče, či kdokoliv jiný, přečíst vaše zprávy? K těmto otázkám se vyjádřila zástupkyně modré sociální sítě, Monika Bickert.

Ta si sama prošla těžkou zkušeností ztráty manžela a nebyla první, koho napadlo, co dělat s uživatelským účtem poté, co vlastník zemře. Řešením, se kterým Facebook přišel, je možnost určení kamaráda ze sociální sítě, který bude moci účet do určité míry ovládat. Může připnout příspěvek na zdi, změnit profilovou fotografii, reagovat na žádosti o přátelství, a nebo nechat celý účet odstranit. Nemůže však měnit již zveřejněné příspěvky, mazat přátele, nebo číst soukromé zprávy. Zvolený kamarád se o vaší volbě nedozví až do chvíle, kdy bude tato funkce potřeba. V tu chvíli se také u profilu objeví věta „Vzpomínáme na tebe.“

Právě soukromé zprávy byly citlivým tématem, nicméně modrá sociální síť vnímá tyto zprávy jako něco, co mělo zůstat pouze mezi odesílatelem a příjemcem, a tak není důvod, aby do korespondence nahlížel i někdo jiný. Kromě toho Facebook přestane z pochopitelných důvodů zobrazovat výzvy přátelům, aby napsali zesnulému přání k narozeninám.

Podobnou dávku empatie sociální síť vyjadřuje i při rozchodu. Ve chvíli, kdy se status uživatele změní ze „zadaný“ na „svobodný,“ dostane uživatel možnost výrazně snížit množství obsahu, kterou bývalá druhá polovička sdílí, aby mu nepříjemná událost nebyla neustále připomínána.

Ačkoliv prozatím nejsou všechny tyto citlivé otázky vyřešeny, Facebook pracuje na tom, aby lidem co nejvíce pomohl tyto životní výzvy překonat. Algoritmy ještě nejsou úplně dokonalé, a tak se občas stane, že se zesnulý člověk, či bývalý partner objeví ve shrnutí vašeho dne, do určité míry to však nemůžeme mít počítači za zlé.

David Preiss

Student vysoké školy žijící v Praze. Rád zkouší nové věci a neustále šilhá po novém telefonu, i když ho nepotřebuje. Fanoušek Elona Muska a jeho projektů, především pak vozů Tesla. Rád běhá, plave a odpočívá na gauči.

24 komentářů

 1. a jak se fb dozvi ze je uzivatel po smrti?

 2. to by mě taky zajímalo :D

 3. Galilleova Invariance

 4. Chci zrušit účet sestře zemřela před 4 roky a nechci aby byla na fb porádi mi někdo. …???

  • David Preiss

   Dobrý den, Jitko,

   zkuste se, prosím, na Facebook obrátit skrze tento formulář, snad pomůže.

   [odkaz]

  • Napsala sem zpravu vyvojarum. Bez problemu mi do tydne vyhoveli.

  • Petra Sivoková

   Prejit do nastaveni-duvod umrti. Musite ale znat pristupove heslo k učtu.Take jsem ze stejneho duvodu rusila učet.

 5. Dokud jsem nepožádala o smazání profilu svého zesnulého otce nikdy by se to nedověděli. A i přesto že jsem byla ochotná doložit jeho smrt ofic.dokumenty vymlouvali se že profil nejde smazat. Podívám-li se na fb, vidím..
  Facebook když jde o vážné věci, je zcela arogantní a lhostejný.

  • Zvláštní,známým se zabil kluk v autě.A druhý den byl FC účet zrušený.Zrusili jej policisté,protože on si natáčel tu nehodu online to zveřejňoval.Policajti ho honili,tak mu hned smázli profil,aby to video nebylo p4istupný

  • Fcb jsou hrozny pitomci,po tom co jsem musel mít po jedné z aktualizací nainstalovaný Messenger,abych si na mobilu mohl přečíst zpravy z fcb,jsem si deaktivoval účet a poslal je do pr….. Málo kdo si uvědomuje,co všechno si fcb o Vás ukládá ;-))

 6. Já jsem mel facebook na tři týdny zhruba před šesti lety a málem se mi ho nepodařilo smazat ani zaživa.Tehdy bylo hodně malým písmem v pravém spodním rohu psané v rámečku,,delete profile,, a vůbec jsem si toho nevšiml,mezi ostatníma nabídkama v nastavení to totiž vůbec nebylo. :-D Jinak policie pokud chce,tak se dostane na každý profil,mail,či historii sms zpráv či volání.To je všem jasné.Taktáž administrátoři.Podle mě by uplně stačilo vyplnit požadavek ve formuláři.A pokud toho někdo zneužije,mělo by to být snadno postihnutelné,stejně tak jako pokud by facebook na výzvy ke smazání nereagoval.

 7. Karel Endler

  Na Facebooku nemám nic, ani fotku, ani pravé jméno či datum narození, ani „přátele“. Ať si ten účet klidně nechají. Používám ho jen jako přihlašovadlo do diskusí.

 8. Hm mě se líbí tvrzení že síť vnímá soukromé zprávy jako něco co by mělo zůstat mezi odesílatelem a příjemcem. A mě byl zrušen účet právě za SOUKROMÉ zprávy, které by dle vyjádření zástupkyně facebooku měly být mezi mnou a příjemcem
  To je fakt dobrý tvrzení …Proto jsem taky účet neobnovil a žiji i bez facebooku a všem vřele doporučuji život je bez něj lepší a klidnější

 9. Takže když někdo umře, kamarád za něj může přijímat nové přátelé, ale staré mazat nemůže??? Co když tomu mrtvému začne nějaký jeho bývalý „kámoš“ psát na profil hnusné věci, to mu nemůže být takový člověk smazán z přátel?? A hlavně! Proč proboha někdo kdo už je mrtev, potřebuje mít profil na FB????? Proč by někdo kdo je mrtev, měl přijímat nové žádosti o přátelství? Proč by si měl měnit profilovou fotku???? To mu tam daj známý fotku z rakve, ze hřbitova nebo co??? Proč by měl mrtvý člověk přidávat příspěvky na zeď?? Co tam jako za něj budou psát?? “ uf, ty schody do nebe to je fuška!“ ?? nebo “ fuj, 3 metry pod zemí to pěkně smrdí nebo co jako??? Místo k narozeninám budou lidi blahopřát k výročí smrti? Někomu kdo je mrtvý a stejně si to nepřečte! Co když člověk před svou smrtí (třeba náhlou) nezvolí žádnou blízkou osobu, která bude mít po jeho smrti možnost omezeně spravovat či smazat jeho profil? To už tam ten profil zůstane navždy? Co chudák ta rodina, která pak nebude mít žádnou jinou možnost ten profil nějak smazat, jelikož heslo také znát nebudou! O takovém případu jsem zrovna nedávno četla třeba.. Mě prostě ta myšlenka, že by na FB měl po něčí smrti zůstávat jeho profil přijde totálně morbidní a úchylná….

 10. facebook má vůbec zvláští pravidla,proto se netěší popularitě jakou by si asi mnozí představovali.Když tam naštvaný člověk napíše trošku peprnější příspěvek okamžitě se správci facebooku ozvou a dotyčný je ihned bloknut.Sám jsem si tímto pravidlem prošel a od těch dob již facebook nepoužívám.Nemíním se handrkovat s facebook blbci o slovíčka.Ať si klidně někdo navštíví můj profil a počte si v něm,na onom světě mne to už bolet či mrzet nebude a jestli si onen dotyčný návštěvník cizího profilu myslí,že si přilepší asi se šíleně plete!!!

 11. facebook má vůbec zvláští pravidla,proto se netěší popularitě jakou by si asi mnozí představovali.Když tam naštvaný člověk napíše trošku peprnější příspěvek okamžitě se správci facebooku ozvou a dotyčný je ihned bloknut.Sám jsem si tímto pravidlem prošel a od těch dob již facebook nepoužívám.Nemíním se handrkovat s facebook blbci o slovíčka.Ať si klidně někdo navštíví můj profil a počte si v něm,na onom světě mne to už bolet či mrzet nebude a jestli si onen dotyčný návštěvník cizího profilu myslí,že si přilepší asi se šíleně plete!!!

 12. Stačilo by smazat profily, na se nikdo např. 1 rok nepřihlásil…

 13. Facebook? Naprosto zbytecna vec k nicemu. Nikdy jsem poradne neoochopl, v cem vlastne by mela byt pro me prinosem v zivote.. Davam fb rok. Nanejvys dva!

 14. Mám na FB bývalého kolegu, který už asi čtyři roky není mezi námi a neustále mu tam lidi přejí k narozeninám a žádají ho o pomoc ve hrách. Neměl tam své pravé jméno, tak patrně z toho důvodu mu profil nemohla zrušit manželka. Jsem jsem tedy pro to, aby tam lidi mohli dávat jen vzpomínkové příspěvky.
  S tím mazáním. Spíše v okolí mám zkušenost, že smažou profil žijícímu uživateli, když se mu mstí nějaký pitomec…

 15. dobry den na fb nemam svoje jmeno ani foto tak jak facebook pozná se jsem po smrti ?

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).