Domů » Bleskovky » Co se stane s vaším účtem na Facebooku po smrti? Může si někdo přečíst vaše zprávy?

Co se stane s vaším účtem na Facebooku po smrti? Může si někdo přečíst vaše zprávy?

Napadla vás někdy otázka, co se asi stane s daty, které jste za sebou nechali na Facebooku ve chvíli, kdy opustíte tento svět? Dostane se k nim někdo, budou si moci vaši přátelé, rodiče, či kdokoliv jiný, přečíst vaše zprávy? K těmto otázkám se vyjádřila zástupkyně modré sociální sítě, Monika Bickert.

Ta si sama prošla těžkou zkušeností ztráty manžela a nebyla první, koho napadlo, co dělat s uživatelským účtem poté, co vlastník zemře. Řešením, se kterým Facebook přišel, je možnost určení kamaráda ze sociální sítě, který bude moci účet do určité míry ovládat. Může připnout příspěvek na zdi, změnit profilovou fotografii, reagovat na žádosti o přátelství, a nebo nechat celý účet odstranit. Nemůže však měnit již zveřejněné příspěvky, mazat přátele, nebo číst soukromé zprávy. Zvolený kamarád se o vaší volbě nedozví až do chvíle, kdy bude tato funkce potřeba. V tu chvíli se také u profilu objeví věta „Vzpomínáme na tebe.“

Právě soukromé zprávy byly citlivým tématem, nicméně modrá sociální síť vnímá tyto zprávy jako něco, co mělo zůstat pouze mezi odesílatelem a příjemcem, a tak není důvod, aby do korespondence nahlížel i někdo jiný. Kromě toho Facebook přestane z pochopitelných důvodů zobrazovat výzvy přátelům, aby napsali zesnulému přání k narozeninám.

Podobnou dávku empatie sociální síť vyjadřuje i při rozchodu. Ve chvíli, kdy se status uživatele změní ze „zadaný“ na „svobodný,“ dostane uživatel možnost výrazně snížit množství obsahu, kterou bývalá druhá polovička sdílí, aby mu nepříjemná událost nebyla neustále připomínána.

Ačkoliv prozatím nejsou všechny tyto citlivé otázky vyřešeny, Facebook pracuje na tom, aby lidem co nejvíce pomohl tyto životní výzvy překonat. Algoritmy ještě nejsou úplně dokonalé, a tak se občas stane, že se zesnulý člověk, či bývalý partner objeví ve shrnutí vašeho dne, do určité míry to však nemůžeme mít počítači za zlé.

David Preiss

Student vysoké školy žijící v Praze. Rád zkouší nové věci a neustále šilhá po novém telefonu, i když ho nepotřebuje. Fanoušek Elona Muska a jeho projektů, především pak vozů Tesla. Rád běhá, plave a odpočívá na gauči.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
24 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments