Domů » Bleskovky » Další schéma iPhone 8: tady byste čtečku otisků prstů rozhodně nečekali

Další schéma iPhone 8: tady byste čtečku otisků prstů rozhodně nečekali

I když měl mít původně Galaxy S8 čtečtku integrovanou přímo do displeje, kvůli zpoždění při vývoji technologie se nakonec Samsung rozhodl přestěhovat ji na zadní stranu, za což si vysloužil vlnu kritiky. Ostatně i my v naší recenzi jsme přítomnost čtečky na zadní straně vytýkali.

Koncept iPhone 8 vytvořený na základě nových informací
Koncept iPhone 8 vytvořený na základě nových informací

Stejná očekávání nyní platí pro iPhone 8, který by jako jeden z prvních mohl nabídnout čtečku integrovanou přímo do zobrazovacího panelu. Nicméně nově zveřejněné schéma, které má pocházet přímo z čínské továrny Foxconnu, odhaluje prostor pro čtečku otisků na zadní straně kousek pod nakousnutým jablkem.

iphone8_schema

Je možné, že na návrhu je pouze některý z vývojových prototypů. Je totiž všeobecně známo, že výrobci vždy testují několik modelů s různou konfigurací a s různým rozmístěním prvků. Větší iPhone 8 by měl disponovat 5,8″ OLED displejem a díky bezrámečkovému designu také menšími rozměry, než má 5,5″ iPhone 7 Plus (šířka 72,5 mm, výška 149,5 mm). Menší iPhone 8 by měl mít výšku 137,5 mm a šířku 67,5 mm. Další novinkou má být duální fotoaparát s vertikálním uspořádáním čoček.

Další z konceptů iPhone 8, tentokrát s čtečkou integrovanou přímo do displeje
Další z konceptů iPhone 8, tentokrát s čtečkou integrovanou přímo do displeje

Podle vyjádření některých analytiků by prý, podobně jako u Samsungu, za přesunutím čtečky na záda neměl stát problém s nedostatkem času na dokončení vývoje této technologie, ale strach Applu z nedostatečných zisků, jelikož umístění čtečky na záda vyjde mnohem levněji, než při integraci do displeje. Bude tedy zajímavé sledovat, který z výrobců nakonec jako první s tímto řešením přijde – bude to Samsung s Galaxy Note8, nebo Apple s iPhone 8?

iPhone 8 na podrobných schématech: tenké rámečky, symetrické tělo a duální kamera

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

28 komentářů

 1. Ta zadni strana je fakt divna :D
  Ovsem čtečka v zadu je mnohem pohodlnejsi, nez u displaye

  • No představa, že u Plus varianty je Reachibility pohodlnější kdesi vzadu než na Home pod displejem je dost úchylná….sorry jako.

   • No sorry jako, ale překrucovat ruku ještě u tak velikeho displaye, abych tam ten palec dal je strasna. :D prst dozadu davam automaticky, takze je to naprosto prirozene. A to i když jej zvedam ze stolu, nemusim nesmyslne kroutit rukou. Nebo ty zvedáš mobil stylem, ze se dotykas home buttonu?

   • On právě ten mobil zvedat ze stolu nemusí – díky čtečce zepředu :-)
    A stejně tak v dalších situacích je čtečka zepředu nejdostupnější a nejpoužitelnější :-)

   • No každý polozi mobil jinak ano. ☺ jenže zvedáš li je, pak to tak příjemný není ☺ furt to ma pro a proti no

   • Proti má hlavně čtečka zezadu (pořád se bavíme o čtečce otisků). Když vezmu mobil do ruky že stolu, tak či onak odemknu mobil v obou případech úplně v pohodě. Palcem přes čtečku zepředu, ukazováčkem přes čtečku zezadu. Rozdíl je v tom, ze tim palcem už mám mobil v ruce tak, jak jej pak budu jednou rukou ovládat. Klávesnice, je taky dole. Virtuální tlačítka na displeji – dole. Horší už je, že přes čtečku zezadu neodemknes když leží na stole, horší je to taky v držáku (auto, kolo apod), dokovaci a dobíjecí stanice.

    Další posun bude čtečka v celém displeji, už aby tady byla.

   • saz (neregistrovaný): Nikdy jsem nepochopil, kvůli Home ruku nepřekrucujeme. Kvůli čtečce na STEJNÉM MÍSTĚ ruku překrucujeme? Jako sorry, jako vážně?:D

  • Neni. Jedine spravne umisteni ctecky je vepredu pod displejem.

   • Sprâvné umístění je na boku přístroje

   • A nebo přímo v celém displeji – nabízely by se nové možnosti.
    To už raději fakt spodní rámeček nechat, než to dávat zezadu.

   • No zkus si co je pohodlnejsi. Kroutit rukou, abych polozi l prst na home button? To je vam prijemnejsi, nez polozit ukozavacek na místo, kam jej stejne pokladame navíc u vetsi telefonu?

    Plus zvedani mobilu ze stolu. Opet kroutit rukou na home button, nebo velmi pohodlne zvednout telefon palcem a ostatními prsty krom ukazovacku, kterz automaticky smeruje na zada? :D

   • Take jsem si rikal, jaka je to kravina, ze je ctecka v zadu, dokud jsem to nevyzkousel. Ten rozdil pohodli tam fakt je

   • saz (neregistrovaný): Nevím o jakém kroucení je tady řeč. Když tedy vezmeš mobil ze stolu a chceš jej ovládat jednou rukou, jakým prstem to děláš?
    Za další, když chci vzít mobil do ruky a chci jej odemknout, u čtečky zepředu mám dvě možnosti. Odemknu jej ležící na stole (třeba ukazováčkem – žádné kroucení ruky), a nebo jej vezmu do ruky a odemknu palcem – kterým pak ovládám mobil, pokud tedy mobil držím v jedné ruce a chci jej tou rukou také ovládat. Čtečka zezadu – jen jedna možnost a to vzít mobil do ruky, což v různých případech není třeba.

   • Tedy to mi prslo trosku zvláštne polozeny mobil nechat polozen a ovládat je takto. ???? no ok, chápu. A pokud chci zkontrolvat hovory, pak ke tu diodka, glance, ci dvojpoklep. Nebo zmacknout home tlačítko.

   • Saz: xzeit a uni trpi pomerne vzacnym onemocnenim zpusobujicim krome jineho ineprirozene zkrouceni prstu. Pro normalniho cloveka je to samozrejme nesrovnatelne lepsi, tak jak pises ty. Mejme slitovani.

   • Petr (neregistrovaný): jasně ty joudo, zase bavíš :-) jakým prstem tedy ovladas mobil, když jej držís a ovladas v jedné ruce? :-)

   • saz (neregistrovaný): bohužel, zklamu tě. Představ si, že máš zabezpečení na takové úrovni, že sice víš jaká notifikace ti přišla, ale nevíš obsah. Tedy: přijde SMS, chci si ji přečíst, musím odemknout mobil (nejlépe samozřejmě přes čtečku). Mobil leží na stole, odemknu, přečtu chci/nechci reagovat. To samé platí pro emaily, různé messengery, chci se podívat na počasí, chci mobil použít jako kalkulačku… Tady je mobil na stole prostě super řešení, zvláště když druhou ruku používáš k něčemu jinému.

   • Zadny normalni clvek tak mobil nepouziva. Ale to uz jsme probirali.

   • Petr (neregistrovaný): Kde probůh vznikla teorie, že se telefon používá jen v ruce a ne na stole, v kolíbce, držáku,…???

   • Petr (neregistrovaný): Zase se předvádíš. Někdo prostě mobil položený na stole nějakým způsobem používá, někdo ne. Tak jak někdo jí maso a někdo ne….

   • UNI: To je jeho teorie, v jeho vesmíru. Petrova teorie používání mobilního telefonu :-)

   • „Kde probůh vznikla teorie, že se telefon používá jen v ruce a ne na stole, v kolíbce, držáku,…???“

    Z podtstaty veci, je to mobil, ne psaci stroj, zaspal si dobu. Budu se smat kdyz Apple presune ctecku dozadu, ihned ti to zacne davat smysl:)

   • lol (neregistrovaný): Podstata věci? Mobil je dneska univerzální zařízení. Lze jej používat jak v ruce, tak na stole, v dokovací stanici viz DeX-samsung,Continuum-MS, brýle pro VR, v držáku na kole, držáku na navigaci….ne, opravdu není mobil ve všech případech brát do ruky….vzít jej do ruky je jen jedna z několika možností. To tady hodně lidí jaksi prostě nechápe….

 2. jestli vy „překrucovací“ ocásci to nemáte pomotané. ja mam telefon velikosti apple 7+ a nikdy nedrzim mobil zpusobem že bych ho musel zezadu podpírat prstem a nedej buh jestě tam trapně hledat nějakou čtečku :-D
  navic tahem dostanu kdykoli jednou rukou na cely display. jestli vy ty prstíky nemate nějaky mrzácky pochroumany :-D

 3. Cist tuto diskuzi za 5let bude velmi usmevne.

 4. Čtečka vzadu znamená v podstatě konec většiny pouzder, pokud tam bude otvor, tak to bude jak u blbých na dvorku.
  Z mého hlediska je tedy čtečka na zádech doslova idiotský nápad.

 5. Z vlastni zkusenosti musim rict, ze pro ME je nejhorsi reseni v zadu. V soucasne dobe pouzivam iphone se, xperii z5 a Huawei P9 lite. A reseni ve predu a nebo naboku se mi zda lepsi….

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).