Cena:

Covid pas aplikace Tečka ke stažení. Poradíme, jak ji zprovoznit

covid pass pas koronavirus covid 19 unsplash

Zatímco očkování proti koronaviru je v plném proudu, na mezinárodní certifikát o prodělaném očkování, nemoci či testování jsme si museli počkat. Spolu s ním připravilo ministerstvo zdravotnictví dvě aplikace, které pomáhají ověřování platnosti certifikátů a také usnadní jejich předkládání pro případnou kontrolu.

covid pass pas koronavirus covid 19 unsplash
Aplikace Tečka i čTečka jsou k dispozici ke stažení

Aplikace čTečka, která primárně slouží pro načítání a ověřování QR kódů z certifikátů, je dostupná už zhruba dva týdny. Běžní občané nicméně vyhlíželi druhou aplikaci s názvem Tečka, která umožňuje ukládání a spravování certifikátů jak jednotlivce, tak celé rodiny. Alternativou k aplikaci je totiž PDF soubor či fyzická kopie, což v 21. století není příliš praktický způsob, jak s sebou nosit certifikát o prodělaném očkování, nemoci či negativním testu.

‎Tečka
Cena: zdarma

Jak ministerstvo slíbilo, tak se také stalo – aplikace Tečka je dostupná pro operační systém Android a iOS. Pro přihlášení do aplikace si lze nastavit PIN či biometrické ověření pomocí otisku nebo skenu obličeje.

Certifikáty lze načíst jak ze serverů ministerstva zdravotnictví skrze NIA, login Portálu občana gov.cz, s pomocí bankovní identity, nebo svépomocí naskenováním QR kódu certifikátu. Jakmile aplikaci spustíte, můžete si skrze ni načíst QR kód na certifikátu (jak jej získat najdete v tomto článku) a zobrazit si všechny „zakódované“ údaje.

V aplikaci Tečka si můžete zobrazit detaily certifikátu nebo si nechat vyhodnotit platnost dle validačních pravidel České republiky. Majitele starších verzí certifikátu potěší také rychlá konverze na nový formát.

Autor článku
Michael Chrobok
Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.