Domů » Bleskovky » Covid pas aplikace Tečka ke stažení. Poradíme, jak ji zprovoznit

Covid pas aplikace Tečka ke stažení. Poradíme, jak ji zprovoznit

Zatímco očkování proti koronaviru je v plném proudu, na mezinárodní certifikát o prodělaném očkování, nemoci či testování jsme si museli počkat. Spolu s ním připravilo ministerstvo zdravotnictví dvě aplikace, které pomáhají ověřování platnosti certifikátů a také usnadní jejich předkládání pro případnou kontrolu.

covid pass pas koronavirus covid 19 unsplash
Aplikace Tečka i čTečka jsou k dispozici ke stažení

Aplikace čTečka, která primárně slouží pro načítání a ověřování QR kódů z certifikátů, je dostupná už zhruba dva týdny. Běžní občané nicméně vyhlíželi druhou aplikaci s názvem Tečka, která umožňuje ukládání a spravování certifikátů jak jednotlivce, tak celé rodiny. Alternativou k aplikaci je totiž PDF soubor či fyzická kopie, což v 21. století není příliš praktický způsob, jak s sebou nosit certifikát o prodělaném očkování, nemoci či negativním testu.

‎Tečka
Cena: zdarma

Jak ministerstvo slíbilo, tak se také stalo – aplikace Tečka je dostupná pro operační systém Android a iOS. Pro přihlášení do aplikace si lze nastavit PIN či biometrické ověření pomocí otisku nebo skenu obličeje.

Certifikáty lze načíst jak ze serverů ministerstva zdravotnictví skrze NIA, login Portálu občana gov.cz, s pomocí bankovní identity, nebo svépomocí naskenováním QR kódu certifikátu. Jakmile aplikaci spustíte, můžete si skrze ni načíst QR kód na certifikátu (jak jej získat najdete v tomto článku) a zobrazit si všechny „zakódované“ údaje.

V aplikaci Tečka si můžete zobrazit detaily certifikátu nebo si nechat vyhodnotit platnost dle validačních pravidel České republiky. Majitele starších verzí certifikátu potěší také rychlá konverze na nový formát.

Michael Chrobok

Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

27 komentářů

 1. Do Tečky se můžete přihlásit několika způsoby, například skrze NIA, login Portálu občana gov.cz nebo s pomocí bankovní identity.
  Ne, to není přesné. Do aplikace se přihlásíte PINem nebo některým biometrickým způsobem, což si nastavíte po instalaci aplikace. NIA, login Portálu občana gov.cz nebo bankovní identita je potřeba ke stažení certifikátu. Vůbec nejjednodušší je po instalaci a po přihlášení do aplikace naskenovat QR z papírového certifikátu, který jste dostali po očkování.

  • mmm +1, díky za info

  • Přes NIA přihlášení je to opravdu jednoduché. Zvlášť přes MojeID, když mám telefon nastavený jako FIDO2 token. Za tohle mají plus, že to funguje.

  • Michael Chrobok

   Dobrý den,

   děkuji za upozornění, článek jsem upravil.

 2. frantisek sykora

  covid pas

 3. Neslíbil stát aplikaci do konce června? Takže opět vše se spožděním, co také čekat jiného. Hodnocení na Google Play také není z nejlepších.

  • Tuším, že Tečku slibovali na začátek července.

  • Aplikace Tečka byla ke stažení pro iOS v dopoledních hodinách, pro Android v pozdních večerních hodinách dne 30. 6. 2021. To není do konce června? A mimochodem, píše se zpožděním, nikoliv se „spožděním“.

  • na iPhone chyba 500, nejde!!

  • Vaše znalost českého jazyka též není nejlepší… ;)

  • Aplikace Tečka mi nechce načíst QR-kod. Jiná čtečka nainstalovaná ve stejném mobilu QR-kod z certifikátu přečte bez problémů. Chtělo by to Tečku upravit tak, aby také uměla QR-kod přečíst.

 4. pokus o přihlášení na Android 11:
  při přihlášení Bankovní identitou (ČSpoř. – nemám s tím nikde jinde problém) mi to opakovaně hlásí „Chyba 200206“ s tím, že „relace vypršela nebo váš prohlížeč nemá povolené cookies“ – tzn. buď relace vyprší v řádu vteřin… nebo k tomu musím mít nějak nastavený prohlížeč
  proč není požadavek na nastavení prohlížeče uveden PŘED zadáním přihlášovacích údajů??? případně i výčet jaké prohlížeče jsou použitelné?
  za mne jednoznačně palec dolů – autoři se zřejmě s netestováním moc neobtěžovali – jak už bohužel dnes bývá obvyklé…

 5. Mám dotaz, poraďte….
  Naistaloval jsem do mobilu program TEČKA. Vše funguje O.K. Jsem spokojen.
  Chci se ale zeptat na postup, jak mám ukončit tento program? Nenašel jsem nikde ikonu nebo text pro ukončení programu. Je nutné tento program ukončovat nebo se program sám ukončí po nějaké době, kdy bude telefon v jiné funkci.
  Děkuji za radu a odpověď. Zdravím.

  • Není potřeba nic ukončovat, Tečka se chová jako jakákoliv jiná aplikace v mobilu :-)

 6. Na jednom tel. jde na druhém nejde, špatné !!

 7. Dobrý den,

  dokážete mi někdo poradit? Společně s manželkou jsme se nechali očkovat a nainstalovali na mobily obě aplikace (Čtečka a Tečka). Když jsem přes Tečku najel na QR kód svého certifikátu, hned se do aplikace načetl a vše OK. Když to zkusila se svým certifikátem a mobilem manželka, tak žádná reakce. Zkusil jsem tedy její certifikát načíst přes můj mobil a bez problémů se mi uložil. Mám tam tedy sebe i ji. Když to opět zkoušela manželka se svým mobilem na svém i mém certifikátu, tak nic. Chyba tedy není v QR kódu, ale zřejmě někde v mobilu. Já mám Xiaomi Redmi 7, ona Xiaomi Poco. Oba mobily mají android v. 6. Ví někdo co s tím? Bylo by fajn, aby měla ten certifikát i ve svém mobilu. Přece jen, ne vždy jsme spolu… Díky moc předem za případnou pomoc!

  • Pardon, android není samozřejmě verze 6, ale 10…

  • Aplikaci čtečka používat nemusíte, ta je spíš pro organizace, pro vás je potřeba Tečka. Je možné, že její telefon nemá tak kvalitní fotoaparát a jednoduše nedokáže ten QR kód rozpoznat. Zkoušel jste v jejím mobilu načíst váš certifikát? Pokud by to nefungovalo přes aplikaci manželce, pořád se může prokázat uloženým PDF certifikátem v telefonu :)

  • Jj, zkoušel jsem v jejím mobilu i můj certifikát a taky nic. Asi to bude tím fotoaparátem, i když vypadá relativně kvalitně. To PDF mne nenapadlo. Jako nouzovka by to mohlo pomoc. Díky!

 8. Poradíte prosím jak změnit jazyk na angličtinu? Zkoušela jsem nastavení/aplikace/tečka, ale tam se mi změnu jazyka najít nedaří. Ani na Galaxy S10, ani S6…. Angličtinu v mobilu nainstalovanou mám, ale výchozí jazyk je čeština.

 9. dobrý den,
  jak se dostanu do aplikace tečka, když zapomenu heslo?

 10. Dobrý den, mám stejný problém jako píše Zolty. Já mám Moto G30 (android 11) a přes aplikaci Tecka mi VŮBEC nejde naskenovat QR kod z vytisklého potvrzení, ale když si zapnu samostatně foťák, tak úplně v pohodě se mi QR kod načte. Ale bohužel přes Tecku vůbec nic. Manželka má Honor 7C a té se její i můj QR kod načte do aplikace Tecka taky úplně v pohodě. Tak to vypadá, že naši soudruzi udělali chybu v odladění aplikace ……. za cenu rychlosti a uznání že oni jsou ti nejlepší …. tak to dopadlo tak jako vždy, když se v ČR dělá něco digitálně.

 11. Nejjednodušší, nejlevnější a nejméne energeticky náročné.
  Příhlásit se na [odkaz], stáhnout PDF, zmenšit na 50% vytisknout, zaříznout na formát A5, přeložit na fotmát malýho techničáku a vložit do peněženky.
  Náklady minimální, hmotnost zanedbatelná, všude to akceptují a nežere to baterku, dá se kdykoliv obnovit(vytisknout) znovu.
  V SK jsem ukázal orgánovi občanku a tohle, a byl spokojenej, neprudil, jelo se dál.
  Neptřeba aplikací, aplikátorů…
  a divných placiček, kterým se, nevím proč, dostalo přívlastku „chytrý“.

 12. Dobrý den, jak postupovat, když jsem zapomněla PIN pro přihlášení do Tečky? Děkuji

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).