Domů » Bleskovky » Standardizovaný evropský covid pas je tu. Poradíme, jak jej získat

Standardizovaný evropský covid pas je tu. Poradíme, jak jej získat

Jen s chytrým telefonem do hospody, do divadla či rovnou na dovolenou? To je cíl standardizovaného evropského covid pasu, díky kterému by se lidé očkovaní proti nemoci covid-19 či ti, kteří nemoc prodělali, nemuseli nechávat pravidelně testovat. Jak digitální variantu evropského covid pasu získáte?

covid certifikat grafika
Covid pas, respektive certifikát o provedeném očkování, má novou podobu

Od 1. června je k dispozici elektronická varianta pasu v podobě QR kódu, který si očkovaní mohou stáhnout do mobilu či vytisknout a kterým se v případě potřeby mohou snadno prokázat. Tento certifikát je v souladu s pravidly Evropské unie a lze ho využít nejen pro vstup do restaurací, hotelů či divadel, ale také při cestování do ostatních zemí EU.

digitalni ocvid certifikat 1
Jak bude vypadat celoevropský covid pas?

Takzvaný zelený certifikát (Digital Green Certificate) je celoevropským projektem, který bude možné uplatnit také v ostatních státech Evropské unie. Bezplatný zelený certifikát bude potvrzovat očkování, negativní test nebo prodělané onemocnění covid-19. Digitální covid pas splňující evropské standardy by měl na celém území EU vstoupit v platnost 1. července, do té doby lze bez větších potíží s certifikátem cestovat do sedmi zemí: Polska, Rakouska, Německa, Slovenska, Maďarska, Slovinska a Chorvatska.

Jak získat certifikát o provedeném očkování?

Certifikát o absolvovaném očkování lze získat na stránkách Očkovacího portálu občana na adrese ocko.uzis.cz ve formátu PDF a slouží jako potvrzení o provedeném očkování nebo posledním provedeném testu na covid-19. Pokud jste někdy měli pozitivní výsledek testu, funguje také jako potvrzení o prodělání nemoci. Po každém úkonu je nutné si certifikát aktualizovat. Například pokud máte certifikát vydaný po absolvování první dávky vakcíny a podstoupíte druhou dávku, je potřeba certifikát stáhnout znovu, aby v něm byly obsaženy všechny aktuální informace.

ockovani covid
Novou podobu certifikátu o provedeném očkování si stáhnete po přihlášení na Očkovací portál občana

Pakliže disponujete starší verzí certifikátu vydanou před 1. červnem, je nutné o něj zažádat znovu, aby splňoval všechny evropské standardy. O výměnu můžete zažádat na Očkovacím portálu občana, případně můžete naskenovat QR kód na starém certifikátu, načež vám bude vydán nový, který si budete moci stáhnout na vygenerované unikátní URL. Ve vývoji je také mobilní aplikace, která by měla být zprovozněna v polovině června.

Aktualizováno 1. července: mobilní aplikace Tečka už je ke stažení jak pro telefony s Androidem, tak i pro iPhone. Podrobnosti o tom, jak ji zprovoznit a jak do ní načíst váš certifikát, naleznete v tomto článku.

Michael Chrobok

Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

33 komentářů

 1. To je prdéél .. Izrael po třech měsících potichu Covid pass zrušil bo je to diskriminační :)
  Israel scraps its redundant vaccine passports
  [odkaz]
  Takže sbohem, s izraelským očkovacím pasem, zeleným pasem. Méně než tři měsíce po vstupu v platnost byl dnes zrušen systém certifikace očkování Covid, spolu s téměř všemi zbývajícími omezeními Covid-19 na veřejných místech.

  [odkaz]
  Vzhledem k tomu, že počet nových případů koronavirů klesl pod 20 za den, Izrael v úterý vyřadil systém Green Pass a nyní umožní očkovaným i neočkovaným občanům stejný přístup k restauracím, sportovním akcím, kulturním aktivitám a podobně.

  • Karel Endler

   Jasně. Podmínkou je vymizení epidemie. Na tom snad není nic divného. Neruší to kvůli nějaké teoretické diskriminaci blbců, kteří se odmítají dát očkovat, ale protože to už prostě nepotřebují.

  • No jasně Karel Endler nechej se napíchat tím nevyzkoušeným svinstvem, které se má testovat až do roku 2023 :) Doufám, že covid pass půjde tam kam erouška, tzn. do brusele :)
   Případy myokarditidy v Izraeli pravděpodobně souvisí s očkováním od Pfizeru
   02.06.2021
   [odkaz]

   V Izraeli prověřují záněty srdečního svalu po očkování mezi mladými muži
   Zdroj: [odkaz]

  • Uz i Britanie plany na domaci pas zavrhla. Vzhledem k tomu ze hranice jsou skrz EU naprosto otevrene, tak je tohle naprosty nadbytecny nesmysl. Ale asi se proste neustale kontroly a strach vsude Evropanum libi no, skoda, myslel jsem si, ze jsme se z tohohle trochu poucili.

  • Vic kontrol vsude, kdyz je ockovani jakz takz dostupne, nez kdyz ockovani ani neexistovalo. Pre-2020 normal uz se fakt zacina stavat utopii :/

  • Tento odpad podporovat nehodlám. Takže jestli tu je zajemce o mou vakcínu, je jeho :):D
   No, myslím že už by tahle uměle vytvořená „pandemie“ a hysterie mohla skončit.
   Je to už je n trapné divadlo na vydělani peněz.

  • anonym: hele jdi někam na sputnik nebo Aeronet, ty jelito :D Šance 250:5 000 000 :D
   „U očkovaných navíc firma nezaznamenala míru myokarditidy vyšší, než je v populaci běžné.“ Vystrašenej jak sousedovic slepice…

  • Nyderrach92: dyť žádnou vakcínu nemáš, tak co nabízíš :D

  • Informace a fakta o tom, že tahle pandemie je uměle vytvořená, jsou uměle vytvořené.

  • Karel Endler

   Anonym: Nikdo tě k očkování nenutí, v klidu si chcípni, tvoje věc.

  • Karel Edler, jsi silne naivni, ze tato vakcina je spasa. A naopak, i ockovany dal roznasi a muze dostat covid. A riziko chcipnuti po teto smakuladni vakcine je jeste vetsi nez byt promoren. Naper si do sebe treba deset davek, stejne te to případne neochrani/nezachrani. Jen tva makovice bude mit falesne placebo, jak jsi dobre udelal.

 2. Karel Endler

  A jak to dostanu do mobilu? Nechce se mi mávat všude lejstrem A4, byť graficky vcelku vydařeným.

  • Jestli nevis, jak dostat PDF do mobilu tak jsi asi na spatnym webu.

  • zmenšil jsem na 50%, přeložil na čtvrtky a mám formát malýho techničáku…
   V pohodě se vlezl do peněženky.
   On papír na téma bezinfekční jediunec se zhusta hodí ( 1. propdělal v prosinci, očkovnej nyní, takže v pohodě)

  • Karel Endler

   PDF A4 v mobilu je, I am sorry, dost k ničemu a aplikace bude bůhvíkdy. Takže s sebou tahat plachtu A4.

   Zajímavé je, že certifikát z webu je dost osekaný proti tomu, který přijde e-mailem.

 3. Pipi Punčocha

  Článek je p možnosti stáhnutí Evropského certifikátu a přitom je tam odkaz na stažení toho našeho prozatimního certifikátu. Takže nadpis hlásí něco jiného a článek taky něco jiného.

  • Jako z tý grafický úpravy českýho certifikátu a představy, že za to zas zaplatil daňovej poplatník mi jímá hrůza. Ono obecně celá identita kampaně boje proti Covidu, která vznikla rok poté, co tu s námi covid je je naprostý peklo.

  • Johny: náhodou o půlnoci pro mě spustí registraci :D. Takže už můžu nabídnout dávku :D. Snad jsi pochopil mou ironií :)

 4. Endler je naprosto vymytý mozek…

  • Dodo je naprosto vymytý mozek…

  • To víš že jo :D Ty se jdi už léčit Dodo :D Počítam, že si převlečenej HTCJirka nebo nějakej podobnej pacient. Jak sem furt lezeš pod několika přezdívkama, mamlasů král.

  • Zrovna vy dva se můžete chytit za ruce a skočit třeba z mostu :-) Naprosto zbytečné existence…

  • Souhlas!
   Výskyt tohoto onemocnění se odhaduje na zhruba 131 případů na milion, i když dle
   názorů odborníků je její skutečně zastoupení v populaci mnohem vyšší. Podle údajů
   z Global Burden of Disease bylo celosvětově dokumentováno roku 2015 přes 2,5 milionu
   případů myokarditid a kardiomyopatií, z toho 156 tisíc případů tvořila akutní
   myokarditida. V obou skupinách byl navíc oproti roku 2005 zaznamenán více než 20 %
   nárůst případů. Myokarditida je navíc v současné době považována za jednu
   z nejčastějších příčin dilatační kardiomyopatie. Významné je také její zastoupení
   v náhlém úmrtí mladých jedinců (zejména sportovců) do 40 let, kdy byla potvrzena ve 2–
   42 % případů.
   To je z let kdy Covid měli jen netopejři!

 5. Celá tahle „pandemie“ hezky ukázala, jak se krajiny nedokážou domluvit prakticky na ničem a ti kteří mají moc ve svých rukou nám ukázali, že jim jaksi chybí mozek v jejich hlavách.

 6. Kdybych chtěl číst o kovidu, tak jdu na idnes. Sakra já už nemůžu otevřít žádnej web, kterej by nebyl kolaborantskej…

 7. Nacpěte si tu psí známku do zadele!

  • No inu někdo ji má někde, já v peněžence a nemusím řešit testy, omezení v dopravě a nic :-)) (a je to zadarmo).
   U nás na firmě, krom jednoho „alternativního“, jsme už všichni očkovaní, mnozí po vyléčení, takže v pohodě.

 8. chtěla jsem se přihlasit do systemu a ukazalo mi že nejsem v systemu a manžel též.
  takže nevim.Oba dva máme za sebou první dávku očkování a za dva dny jdeme na druhou davku
  a jakože nejsme evidovaný???

  • Anno, to je divné. Normálně po zadání rodného čísla a čísla OP byste se měli dostat do systému (přijde vám potvrzovací SMS ještě). Pokud ne, asi bych zavolal na podporu (telefon) provozovatele služby.

  • Je to nějaký „nahryzlý“
   IT SPECIALISTI ŘÍKAJÍ, ŽE DO 3 DNŮ TO DAJ DOKUPY.
   iNU UVIDÍME.

 9. Potřebuji covid pas a nemám zájem se někde přihlašovat a běhat na poštu a kdoví kde. Laskavě mi řekněte kam si pro něj můžu dojít bez zbytečného přihlašování, registrování a co já vím čeho ještě, které slouží jen k možnému zneužití údajů.

  • Když si pro něj někam půjdeš, bez registrování a přihlašování ,bude zneužití tvých osobních údajů stokrát větší. někomu dáš občanku …

 10. Rád bych si stáhl výsledek očkování kdyby opět nebyl šlendrián a totální neschopnost státu. Minulý táden byl prý masivní výpadejk systému a tak se stalo asi ne jen mě, že se údaje o očkování poškodili. Jsem plně očkován ale nemohu se do očkovacího portálu občana přihlásit protože tam nejsou kompletní data o mě a dokáže prý je tam dát jen ten doktor co mě očkoval. Ale jak se k němu dostat když jsem byla očkován na očkovacím centru to mi nikdo nedokáže poradit. Takže opět státní sektor zklamal jak už poněkolikáté se svou počítačovou podporou. Kdyby se tohle stalo u pokladny v tescu tak už dávno neexistuje.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).