Domů » Bleskovky » Covidová aplikace čTečka ke stažení. Špatně zvolený název působí problémy

Covidová aplikace čTečka ke stažení. Špatně zvolený název působí problémy

Očkování proti viru covid-19 již probíhá nějaký ten pátek, stejně jako schvalování mezinárodního certifikátu o prodělaném očkování, nemoci či testování právě na koronavirus.

covid pass pas koronavirus covid 19 unsplash
První aplikace covid pasu už je k dispozici

Zatímco nejpozději začátkem července budou certifikáty uznávány v celé Evropské unii, Česká republika už nyní připravuje aplikace, s nimiž bude snazší se certifikáty nejen prokazovat, ale také je ověřovat.

aplikace tecka ctecka
Aplikace čTečka

Název aplikace je originální, avšak nepraktický

Pod ministerstvem zdravotnictví vznikají dvě aplikace, které usnadní prokazování se certifikátem o očkování či negativním testu. Zatímco na aplikaci Tečka, která má v sobě sdružovat všechny certifikáty, stále ještě čekáme, kontroly již mohou využívat aplikaci čTečka, která slouží ke čtení QR kódů umístěných na certifikátech.

‎čTečka
Cena: zdarma

Ačkoli je aplikace rychlá a přehledná, má jednu zásadní nevýhodu. Tou je její název. I když v rámci kreativního procesu mám pro slovní hříčku aplikací Tečka a čTečka pochopení, pokud v obchodě s aplikacemi zadáte jejich název, budete se k té správné „čtečce“ muset prokousat velkým počtem jiných aplikací (čteček QR kódů). Název aplikace byl v tomto případě zvolen opravdu nešťastně.

Stačí jen načíst QR kód

Jakmile aplikaci spustíte, můžete si skrze ni načíst QR kód na certifikátu (jak jej získat, najdete v tomto článku) a zobrazit si všechny „zakódované“ údaje. V případě, že se vám po načtení QR kódu objeví hláška o neplatném certifikátu, v drtivé většině případů to znamená, že váš certifikát ještě není platný (tzn. neuplynula například ještě potřebná lhůta od ukončeného či prvního očkování).

Pokud po načtení QR kódu kliknete na tlačítko Podrobnosti, objeví se další detaily z vašeho certifikátu (platnost, typ vakcíny, počet dávek, členský stát…).

Jen pro upřesnění – aplikace čTečka neslouží jako mobilní covid pas, ale pouze pro načítání informací z QR kódu na certifikátu. Jako covid pas bude fungovat druhá aplikace Tečka, která by měla být dostupná na začátku července.

Michael Chrobok

Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

6 komentářů

 1. Holt člověk musí umět hledat. Třeba zadat „čtečka ministerstvo zdravotnictví“.

  • Mě stačilo jen „čtečka ministerstvo“

  • Na Google Play když dám „čtečka ministerstvo“, tak ji mám asi na 15. místě. A to je určitě fráze, která běžný uživatele (třeba moje rodiče) napadne :-D

 2. No já si dal záložku nové aplikace a byla asi pátá…a stačilo to čtečka ?.ú

 3. V app store na dotaz “čtečka” vyskočí na druhém místě a to nejspíš jen proto, že první app je sponzorovaná.

  Jinak to nejspíš bude tím, že android nemá nativní čtečku QR jako iPhone, takže existuje spousta QR aplikací s názvem čtečka..

  • Android má nativní čtečku nejen QR kódů přímo jako součást aplikace fotoaparátu, Google Lens.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).