Domů » Bleskovky » Apple zuří. Do vydání iOS 14 zbývá několik měsíců, hackeři jej mají už od února

Apple zuří. Do vydání iOS 14 zbývá několik měsíců, hackeři jej mají už od února

Finální verze iOS 14 by měla spatřit světlo světa někdy v září. Mezi komunitou hackerů, výzkumníků a bloggerů, však podle všeho koluje již od února. Na rozdíl od předchozích leaků došlo k úniku mnohem dřív, a především jde o celý systém – ne pouze fragmenty.

Tip: Applu unikla grafika z iOS 14. Dočkáme se widgetů na hlavní obrazovce?

Server Motherboard částečně zmapoval okolnosti úniku. A jak správně poznamenává, Apple si to asi nebude chtít nechat líbit. Reakce bývaly v minulosti ostré.

Pochybné obchody

Celý příběh podle všeho začal tak, že se ke komusi dostal loni v prosinci iPhone 11 s nainstalovanou vývojovou verzí iOS 14. Jak k tomuto došlo není jasné. Tato osoba nicméně telefon nabídla k prodeji, a kupcem se údajně za několik tisíc dolarů stal neznámý hacker. Ten z telefonu dokázal extrahovat systém a začal ho nabízet komunitě.

iOS 14
ilustrační obrázek

S uniklým softwarem a hardwarem Applu se obchoduje například na Twitteru, kde pod hashtagem #AppleInternals naleznete nabídky anonymních profilů. Jeden prodejce takto nabízel iOS 14 a na žádost ho skutečně serveru Motherboard poskytl. Ten ho předal firmě SIXGEN zabývající se kyberbezpečností.

Podle SIXGENU jde o velmi cenná data, komplexní pohled na dešifrovaný systém měsíce před jeho vydáním. Nelze prý sice jednoznačně říct, že to například umožní rychleji vyvinout jailbreak, ale každopádně jde o velmi užitečný materiál. Motherboard dodává, že minimálně jedna další obdobná firma s iOS 14 již pracuje.

Co na to Apple?

Apple asi stejně jako žádná jiná firma nemá úniky rád. V případě Applu však mnohdy nastupuje i aktivní snaha dopadnout a potrestat viníky, nebo osoby jakkoliv s danou kauzou spojené. Proto když Motherboard oslovil některé zaměstnance Applu, dozvěděl se, že jim byl iOS 14 nabídnut, ze strachu z reakce nadřízených ale odmítli mít s tím cokoliv společného.

Tip: Jak prolomit zabezpečení iPhonu? Hackeři spoléhají na kradené prototypy z Číny

Že je Apple událostí velmi podrážděn, tvrdí i bývalý jailbreaker Will Strafach, nynější CEO a tvůrce bezpečností aplikace Guardian Firewall pro iOS. „Je to šílené. Je mi trochu líto každého, kdo si takhle zahrává, Apple tyto věci nebere na lehkou váhu“, řekl novinářům.

iOS 14 2
ilustrační obrázek

Strafach přitom možná naráží na příběh z roku 2011. Tehdy se u domu Sergia Calderona a jeho rodiny objevila čtveřice lidí v civilu s tím, že do jeho domu vystopovali telefon. Zmatený muž jim pod dojmem, že jde o policii, umožnil prohlídku domu, automobilu a svého počítače.

Prohlídka nic neobjevila, později se nicméně ukázalo, že dům neprohledávala policie, ale dva soukromí vyšetřovatelé Applu. Policisté v civilu pouze dělali stráž před vchodem. Sergio tvrdí, že mu zaměstnanci Applu vyhrožovali, ptali se, jestli všichni členové jeho rodiny jsou v USA legálně, a následně mu nabízeli za ztracený prototyp peníze.

Apple k úniku iOS 14 odmítl vydat oficiální stanovisko.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.

12 komentářů

 1. Ať zuří především na sebe. Co je to za firmu, že jenom tak unikne celý zdrojový kód.

 2. V nadpisu je, že Apple zuří ale z článku jasně vyplývá, že na to Apple doteď nijak nereagoval. Tady to začíná být větší bulvár než LTA.

  • tak každýmu průměrně inteligentnímu dojde, že když se tohle nějaký firmě stane (únik dat), asi tam z toho nebudou bouchat šáňo, ale naopak budou naštvaní :-D

  • Presne tak. Co si pamatuju, tak tenkrat pri uniku iPhone 4 to bylo dost brutalni. Mam snad i pocit, ze ten clovek, co jej nasel (a dokonce i o tom kontaktoval Apple pred vsim moznym), tak to nakonec odnesl dost spatne :/
   Takze jo, interne v Apple s takovymhle unikem to musi zurit celkem dost.

  • Ne, průměrně inteligentní člověk si pod „zuří“ představí úplně něco jiného než netečnost. A tvrdit, že někdo zuří jen na základě toho, že v minulosti to v podobných případech tak bylo je víc než bulvární. Uvědomte si, že všechny ty zmínky z článku jsou k případům v minulosti. K tomu nynějšímu (zatím) žádná nepřišla…a to vůbec žádná, žádná prohlášení, žádné vyhrožování, žádná snaha se s dotyčným domluvit nebo mu vyhrožovat. Prostě totální ignor. A to je přesně ten bulvár.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).