Cena:

Apple zuří. Do vydání iOS 14 zbývá několik měsíců, hackeři jej mají už od února

iOS 14

Finální verze iOS 14 by měla spatřit světlo světa někdy v září. Mezi komunitou hackerů, výzkumníků a bloggerů, však podle všeho koluje již od února. Na rozdíl od předchozích leaků došlo k úniku mnohem dřív, a především jde o celý systém – ne pouze fragmenty.

Tip: Applu unikla grafika z iOS 14. Dočkáme se widgetů na hlavní obrazovce?

Server Motherboard částečně zmapoval okolnosti úniku. A jak správně poznamenává, Apple si to asi nebude chtít nechat líbit. Reakce bývaly v minulosti ostré.

Pochybné obchody

Celý příběh podle všeho začal tak, že se ke komusi dostal loni v prosinci iPhone 11 s nainstalovanou vývojovou verzí iOS 14. Jak k tomuto došlo není jasné. Tato osoba nicméně telefon nabídla k prodeji, a kupcem se údajně za několik tisíc dolarů stal neznámý hacker. Ten z telefonu dokázal extrahovat systém a začal ho nabízet komunitě.

iOS 14
ilustrační obrázek

S uniklým softwarem a hardwarem Applu se obchoduje například na Twitteru, kde pod hashtagem #AppleInternals naleznete nabídky anonymních profilů. Jeden prodejce takto nabízel iOS 14 a na žádost ho skutečně serveru Motherboard poskytl. Ten ho předal firmě SIXGEN zabývající se kyberbezpečností.

Podle SIXGENU jde o velmi cenná data, komplexní pohled na dešifrovaný systém měsíce před jeho vydáním. Nelze prý sice jednoznačně říct, že to například umožní rychleji vyvinout jailbreak, ale každopádně jde o velmi užitečný materiál. Motherboard dodává, že minimálně jedna další obdobná firma s iOS 14 již pracuje.

Co na to Apple?

Apple asi stejně jako žádná jiná firma nemá úniky rád. V případě Applu však mnohdy nastupuje i aktivní snaha dopadnout a potrestat viníky, nebo osoby jakkoliv s danou kauzou spojené. Proto když Motherboard oslovil některé zaměstnance Applu, dozvěděl se, že jim byl iOS 14 nabídnut, ze strachu z reakce nadřízených ale odmítli mít s tím cokoliv společného.

Tip: Jak prolomit zabezpečení iPhonu? Hackeři spoléhají na kradené prototypy z Číny

Že je Apple událostí velmi podrážděn, tvrdí i bývalý jailbreaker Will Strafach, nynější CEO a tvůrce bezpečností aplikace Guardian Firewall pro iOS. „Je to šílené. Je mi trochu líto každého, kdo si takhle zahrává, Apple tyto věci nebere na lehkou váhu“, řekl novinářům.

iOS 14 2
ilustrační obrázek

Strafach přitom možná naráží na příběh z roku 2011. Tehdy se u domu Sergia Calderona a jeho rodiny objevila čtveřice lidí v civilu s tím, že do jeho domu vystopovali telefon. Zmatený muž jim pod dojmem, že jde o policii, umožnil prohlídku domu, automobilu a svého počítače.

Prohlídka nic neobjevila, později se nicméně ukázalo, že dům neprohledávala policie, ale dva soukromí vyšetřovatelé Applu. Policisté v civilu pouze dělali stráž před vchodem. Sergio tvrdí, že mu zaměstnanci Applu vyhrožovali, ptali se, jestli všichni členové jeho rodiny jsou v USA legálně, a následně mu nabízeli za ztracený prototyp peníze.

Apple k úniku iOS 14 odmítl vydat oficiální stanovisko.

Autor článku
Tomáš Krompolc
Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.