Domů » Bleskovky » Apple Watch 3: připlácet za safír se nevyplatí, poškrábe se stejně jako odolné sklo

Apple Watch 3: připlácet za safír se nevyplatí, poškrábe se stejně jako odolné sklo

Když JerryRigEverything testoval loňské i letošní iPhony na odolnost vůči poškrábání, podivil se nízké odolnosti safírového skla, které Apple podle specifikací používá ke krytí čočky hlavního fotoaparátu (více informací).

iPhone 8 v testu odolnosti: jak odolá škrábancům, ohni a ohybu?

Čistý safír by měl podle Mohsovy stupnice dosahovat tvrdosti 9, tzn. že by měl být poškrábatelný pouze materiály s vyšší tvrdostí. Syntetický safír má tyto hodnoty o něco málo nižší, avšak stále by měl vydržet více než běžné odolné sklo, které obvykle kapituluje v kontaktu s materiálem s tvrdostí 6 a vyšší. Čelní sklo u safírové edice HTC U Ultra se například v testu JerryRigEverything podvolilo při kontaktu s hrotem o tvrdosti 8, safír u zařízení Apple je však značně náchylnější.

Odolnost jablečného safíru se JerryRigEverything rozhodl ověřit na hodinkách Apple Watch, které jsou se safírovým sklíčkem výrazně dražší než klasický model s běžným odolným sklem. Bohužel příplatek nejde ruku v ruce s vyšší odolností, neboť i do safírového sklíčka se „zakousl“ hrot s tvrdostí 6. Přitom safírové sklo u levnějších hodinek Tissot vydrželo až do hodnoty 8.

Přenosný přístroj pro rozlišení skutečných diamantů od nepravých kamenů prokázal, že Apple skutečně používá safír, avšak podle mikroskopu není nejčistší, což se odráží na jeho celkové tvrdosti. Pokud tedy plánujete investovat do dražších Apple Watch se safírovým sklem z důvodu jeho vyšší odolnosti, můžete bez obav ušetřit zakoupením standardní verze s odolným sklem.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Subscribe
Upozornit na
guest
13 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments