Domů » Bleskovky » Apple Watch 3: připlácet za safír se nevyplatí, poškrábe se stejně jako odolné sklo

Apple Watch 3: připlácet za safír se nevyplatí, poškrábe se stejně jako odolné sklo

Když JerryRigEverything testoval loňské i letošní iPhony na odolnost vůči poškrábání, podivil se nízké odolnosti safírového skla, které Apple podle specifikací používá ke krytí čočky hlavního fotoaparátu (více informací).

iPhone 8 v testu odolnosti: jak odolá škrábancům, ohni a ohybu?

Čistý safír by měl podle Mohsovy stupnice dosahovat tvrdosti 9, tzn. že by měl být poškrábatelný pouze materiály s vyšší tvrdostí. Syntetický safír má tyto hodnoty o něco málo nižší, avšak stále by měl vydržet více než běžné odolné sklo, které obvykle kapituluje v kontaktu s materiálem s tvrdostí 6 a vyšší. Čelní sklo u safírové edice HTC U Ultra se například v testu JerryRigEverything podvolilo při kontaktu s hrotem o tvrdosti 8, safír u zařízení Apple je však značně náchylnější.

Scratching the $1300 dollar Apple Watch - is it really 'Sapphire'?

Odolnost jablečného safíru se JerryRigEverything rozhodl ověřit na hodinkách Apple Watch, které jsou se safírovým sklíčkem výrazně dražší než klasický model s běžným odolným sklem. Bohužel příplatek nejde ruku v ruce s vyšší odolností, neboť i do safírového sklíčka se „zakousl“ hrot s tvrdostí 6. Přitom safírové sklo u levnějších hodinek Tissot vydrželo až do hodnoty 8.

Přenosný přístroj pro rozlišení skutečných diamantů od nepravých kamenů prokázal, že Apple skutečně používá safír, avšak podle mikroskopu není nejčistší, což se odráží na jeho celkové tvrdosti. Pokud tedy plánujete investovat do dražších Apple Watch se safírovým sklem z důvodu jeho vyšší odolnosti, můžete bez obav ušetřit zakoupením standardní verze s odolným sklem.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

13 komentářů

 1. Hmmmm, tady je ta prémiová kvalita za kterou si iOvce připlácejí :DDDDDDD. Se musím smát, i můj mobil za necelou 4-ku vydrží víc.

 2. Mohu se zeptat jaky mate mobil za necelou ctyrku a jakou tvrdost skla ma, tedy kolik vydrzí?

 3. Ta rada na konci je poměrně lichá, pokud se nepletu, nemůžu koupit nerez tělo a sklo.

  • Lukáš Křepelka

   Však taky řiká „nekupujte si nerezevou verzi, nebo alespoň ne SPECIÁLNĚ kvůli safíru“. Myšleno jako rada pro někoho, kdo by si řekl, že nerezová verze je nejlevnější cesta k safíru na Apple Watch, tak aby to ten člověk nedělá, jelikož to za to nestojí.

  • Výraz „speciálně“ se na této stránce vyskytuje 1x, tebou zmíněné. Nerozumím, co jiného by měl článek říkat?

  • Předpokládám že tady se odkazuje na originální video od JRE nikoliv článek…

  • Vít (neregistrovaný): K pochopení smyslu článku je třeba jiný článek? Novinářský fail?

 4. Je vidět že Apple se letos nic nepovedlo, iP 8 a iP8 plus jsou výsměch lidí co čekali na něco lepšího, iPhone X v nedohledu a ještě s problémy že se nedostane rychle na trh jak si Apple představoval, ceny jsou k smíchu a kvalita nikde a hodinky jsou toho důkazem že ne vše co má vysokou cenu znamená nutně kvalitu, ale iOvce rádí koupí aby byli IN že mají něco od iJablka :D Doufám že někdy ovce dostanete rozum a nebudete jim to baštit a radši jim ukážete záda at si to strčí do zadele, a zůstante u Applu ale jen nekupujte novinky třeba jednou Apple hlavní ovce dostanou rozum že nemůžou si furt věřit že jim to sežerou i s navyjákem ale to i iOvce by museli dostat rozum ale toho se nedočkáme.

  • Nějaké trauma z dětství? Kopla Vás ovečka do hlavičky, že všude vidíte iovce? Pochopím normální kritiku, ale tohle je jen trapný pláč trolíka, kterého někdo omylem pustil k internetu. Abych předešel označení iovce, tak používám sw/hw produkty od MS, Google i Apple, takže ne nebráním Apple, ale pozastavuji se nad Vaší trapností.

  • Je to můj názor, a tvoje plácání mě nezajímá co tím chcěš říct.

  • Plne souhlasím s kolegou,mate asi nějaký problém ,kupte si co chcete a nechte to samé dělat od jiných lidi !je mi zcela jedno jak funguje Vás telefonu za 4 ku !a jak funguje muj telefon vy nemáte ani páru ,nebot jste nikdy nebyl majitelem iPhonu .

  • No vidíte to. A já si naopak myslím, že Apple poslední dobou naskakuje opět na vlnu a dostává nový impuls. Jejich výrobky mne po delší době velmi baví a jdu do nich (Ipad Pro, Watch, iphone X, Airpods, Macbook).

 5. A to se vyplatí :D Ale ovce to stejně koupí a vysvětlí ostatním, jak je to vlastně hrozně výhodné :D

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).