Domů » Bleskovky » Apple nikam nespěchá. Podporu 5G do iPhonů přidá až v roce 2020

Apple nikam nespěchá. Podporu 5G do iPhonů přidá až v roce 2020

V příštím roce se začnou objevovat první smartphony, které přinesou podporu sítí 5G. Prvními průkopníky budou zejména speciální edice vlajkových modelů poháněné čipsetem Qualcomm Snapdragon 855, do kterých výrobci ještě navíc implementují 5G modem Snapdragon X50. Ten však bude za poměrně tučný příplatek, což může dostupnost nové technologie zpočátku zbrzdit; většina zákazníků patrně sáhne po levnějších modelech bez podpory 5G.

I MediaTek má svůj vlastní 5G modem

Nižší cenu by mohly nabídnout smartphony s čipsetem od MediaTeku. Ani tento čínský výrobce nechce zůstat pozadu, v minulém týdnu dokonce na konferenci Ghina Mobile Global Partner představil vlastní 5G modem Helio M70. Ten slibuje stahovací rychlost až 5 Gbps a navíc nabízí zpětnou kompatibilitu se sítěmi 4G, 3G a 2G.

Díky tomu může být jediným modemem v telefonu, což zjednoduší jeho návrh; u telefonů se zmíněným Snapdragonem 855 vždy narazíme na modemy dva – Snapdragon X24 4G integrovaný přímo do čipsetu a separátní 5G modem X50.

MediaTek bude svůj modem patrně párovat s chystaným čipsetem Helio P90, který má podle prvních upoutávek nabídnout dechberoucí schopnosti v oblasti umělé inteligence.

U Applu si na 5G počkáme

Apple ve svých iPhonech donedávna používal modemy od Qualcommu, poté se však obě společnosti rozkmotřily soudními spory, a tak gigant z Cupertina přešel na modemy od Intelu. I ten má již vyvinuté své 5G modemy, avšak Apple je zatím použít nehodlá; podle zprávy, kterou v minulém týdnu zveřejnila agentura Bloomberg, budou iPhony podporovat 5G nejdříve v roce 2020.

Apple tak chce zřejmě vyčkat na rozšíření dostupnosti sítí a vychytání všech dětských nemocí, které zpravidla při nasazování nové technologie přicházejí. Ostatně iPhony nebyly pionýry ani v podpoře 3G a 4G.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

44 komentářů

 1. uni (neregistrovaný)

  Apple v podstatě jediný inovativní

  • LufyCZ (neregistrovaný)

   Kde v článku padlo slovo o inovaci ?

  • Uni spatne, Apple je dnes vlastne jediny neinovativni. Jen kopiruje a paberkuje co uz je davno vymyslene. Uz je i to zkopirovane líný vylepsit, takze casto takova zkopirovana vec na Apple zarizenich funguje hure nez u konkurence., Ted uz Apple vyslovene lovi zakazniky na detske lakadla typu EKG apod nesmysly.
   Priste presneji, bermudske trojuhleniky te drzi uz delsi dobu ve velke zmatenosti.

   • qam (neregistrovaný)

    Ty vidíš uni a působí to na tebe jak červený hadr na býka. Měl by ses Jiříku trochu zklidnit, už ti ta diskuze leze na mozek. Tohle je fake uni, někdo si dělá srandu z jeho nedávného výroku, ale to by chtělo příště více přemýšlet.

   • To je uplne jedno, jestli je to fake uni nebo nefake uni, stejne nesmysly hlasa i on a jeho jablecni blazni, takze ma slova plati. Reaguji na kazdeho, i na fake uniho. Uplne jedno kdo to pise synku.

   • Stále borče neumíš rozlišit nick +/- 20 znaků? ???

   • lukass71

    Jemu je to uz fuk, vidi Apple, komentar od „uni“ a hned prska

   • Uni:uniNahlásit | 9. 12. 2018 v 11:50
    A prskají a prskají, poslední dobou to mají těžké no, Apple v podstatě jediný inovativní, tak mají alergickou reakci?

    A to jsi nepsal ty? Takže v podstatě jestli někdo napsal za tebe smyslově to samé co jsi psal ty předtím je úplně jedno.

   • xzeit: No ty kráso, teď ses snad pasoval na krále Vermud, prý je jedno, kdo píše, hustý ? A navíc další borec, co nerozliší 20 písmen je/není. Bože, tady o fakt upadá…

   • uni: Jde o to, že je to tvůj výrok. Takže jsou možnosti, buď ses zapomněl přihlásit, a nebo to za tebe napsal někdo jiný. Pokud je to ta druhá možnost, tak ti jenom ulehčil práci. Stejně by jsi to napsal. No jo, už je úterý.

   • xzeit: Už min 4 roky jsem nenapsal nic jako neregistrovaný a nikdy nic od jiným nickem, toto přenechání k zábavě děckám a slabším jedincům ???
    Jak píšeš, úterý a už taková skupinová krize intelektu, na více frontách. Asi ještě někteří přes popraskané displeje z víkendu nevidí na obsah ?

   • UNI: Dobře, budu ti teda věřit, že jsi to nebyl ty. Na druhou stranu ten výrok je od tebe, takže svůj podíl na tom máš :-)

    A jak píšeš, vím moc dobře, o kterých jedincích píšeš. Někdy je to jeden jedinec pod třema nickama atd.

   • uni (neregistrovaný)

    Výrok je pár dní starý autentický od uniho (registrovaného). Jen jsem ho pošoupnul do diskuse k článku, pod kterým lépe vynikne. Předpokládám, že za pár dní se na jeho pravdivosti nemohlo nic změnit.

 2. shepii (neregistrovaný)

  Konkrétně pro nás žádná škoda, i tak přijdou iPhony s 5G dříve, než tady bude rozšířena síť na použitelnou úroveň.

  • Filip (neregistrovaný)

   To jo, ale přidej 5let podpory a užívání iPhonu, a pak je docela pravděpodobné ze 5g bude dřív než můj nový iPhone.

   • shepii (neregistrovaný)

    Tak to je ale už jen tvůj problém. Nic ti přeci nebrání koupit si iPhone s 5G hned jak se začne prodávat. Dneska má pět let ten samý smartphone minimum uživatelů, vlastně dodnes jsem věděl jen o jednom.

 3. Jarmila Vlhká (neregistrovaný)

  Uživatel UNI má pravdu. Apple, a ještě LG G6, to jsou výrobci, co za svou cenu nabídnou uživateli nejvíce. Ne žádný lagujici systém a vypálený OLED. Dodnes nemají konkurenci, hlavně že ovečky za předražené šunty platí kolikrát 3nasobek.

 4. Může mi zde nějaký tiskový mluvčí Apple vysvětlit, jaktože je neustále deklarovaný „technologický leader“ opět v implementaci technologií poslední? Určitě to musí mít nějaký racionální důvod, který si rád poslechnu.

  • M (neregistrovaný)

   Neboj uni je tu hned a ten ti vsetko vysvetli.

  • to vies ako, apple nic neimplementuje co nema na 100% vychytane a nema to pre uzivatela pridanu hodnotu. Alebo nejako tak to tu nem beeekaju tote ovce.

  • Noxi (neregistrovaný)

   Oni to nepotřebují.

  • To je jednoduché, nikdo nemá vše. Někdo má 5G, někdo displej d rozlišením tlaku. Atd. atd. Je to dáno mnoha faktory. To máš třeba jako u aut. Také nemáš vůz, který má „všechno“. To prostě není možné, výrobce se soustředí na určité věci, je kterým máš přístup, dává jim prioritu nebo to vychází z kompromisu.
   Škoda, že těmhle věcem vůbec očividně nerozumíš, pak musí vznikat vysvětlující texty jak z knížek Už vím proč… ?

   • shepii (neregistrovaný)

    Tak ona podpora mobilní sítě je u smartphonu celkem prioritní funkce, jen hlupák dokáže vyvážit její absenci v nejmodernějším provedení skoro nic nepřinášející technologií, která jen usnadňuje některé funkce OS. To jak kdybys tvrdil, že nikdo nemůže mít vše, Apple sice nemá baterii, ale za to má krásné smajlíky… Ale že se u tebe vůbec divím.

   • Je to priorita, to bezesporu. Pro IoT, ne pro mobily.
    Apple určitě nemá baterii, má akumulátor, LiPod se zvýšeným počtem cyklů. Krásné emoticons má, moderní komunikace si žádá.

   • shepii (neregistrovaný)

    Ok, takže tobě by stačil smartphone bez internetového připojení? V dnešním světě, kde data ukládáme do cloudu, kde třičtvrtě aplikací potřebuje přístup k internetu, všechny messengery, sociální sítě? To by ses připojoval jen doma na wifi? Tak jestli ti to takhle stačí, tak v pořádku, potom pro tebe podpora sítě není priorita. Ale mám takový pocit, že jsi nejspíš jediný, kdo má takový názor, nečekaně… A pokud jde o smajlíky, tak ty jsi s nimi v komunikaci spokojený? Počkat, ty je vlastně nemůžeš používat. No, asi stačí.

   • Hnutí zmatenců shepii (neregistrovaný) dobývá nových hlubin:)

   • shepii (neregistrovaný)

    Sice jsem už zvyklý na tuhle tvojí otřepanou frázi, kterou používáš, když už nevíš kudy kam, protože ti došly argumenty, ale občas by ses mohl ještě alespoň pokusit si to hloupost nějak obhájit, protože takhle pak před ostatními tady vypadáš jako hlupák, který sám neví, co to vlastně napsal. ;)

   • shepii
    Tak ono se to nějak dá, dnes je Wifi na každém rohu. Ale je to takové krkolomné. Data jsou data :).

   • shepii (neregistrovaný)

    On ale život neexistuje pouze ve velkých městech, kde je wifi na každém rohu. Ona totiž drtivá většina území ČR není pokryta wifi.

   • shepii (neregistrovan): Pro jistotu, narážel sem na vaše čekání na 5G, abyste se přes mobilního operátora připojili k internetu…

   • shepii (neregistrovaný)

    A on tady snad někdo píše, že na 5G čeká? Asi sis zase spletl vlákno, článek, web..?

   • Spíš bych se vrátil zpátky k otázce, na kterou jsem se ptal. A ta byla: „Může mi zde nějaký tiskový mluvčí Apple vysvětlit, jaktože je neustále deklarovaný “technologický leader” opět v implementaci technologií poslední?“

    uni: S těmi auty jsi mě naprosto rozsekal. Už se na ta srovnání vyprdni, desáté a desáté naprosto zcestné a vedle. Smartphony jsou totiž narozdíl od aut takřka homogenní produkt – všechny stejně vypadají, umí plus mínus to stejné a hlavně jsou určené k jedné jediné věci. Což u aut, budeš se divit neplatí. S tvou hloupou příměrou by pak Mini muselo mít motor Porsche. Třeba. U smartphone se tyto věci nevylučují, může mít dobrý displej a foťák zároveň.

    Ale zpět k otázce.

   • Menty: Mobil se skládá z hromady subdodavatelů, jako automobil. Mobil je určen na mnohem mnohem více věcí než automobil. Mobil má v sobě obrovské množství technologií ta jako automobil. Mobil dnes nahrazuje status místo automobilu (pro mladé).

    K otázce: „uni 11. 12. 2018 v 8:06“

   • uni: Tak zaprvé, reaguješ primárně na můj post „10. 12. 2018 v 20:37 “ – na to jsem odpověď stále nedostal, takže čekám.

    Jenže dle tvojí příměry by dodávka, která nenahradí sporťák byla v mobilním světě fotomobil, který ale nemůže mít dobrý displej. A jak píšu. Smartphony jsou skoro homogenní produkt, všechny můžou mít dobrý displej a současně dobrý fotoaparát. Tudíž to „že všichni nemůžou mít všechno“, to je samozřejmě lež. Toto platí u aut, kde dodávka nenahradí sporťák a naopak. Trochu ses nám do toho zamotal.

   • A neodbíhejme od tématu, mě nezajímají tvoje přirovnání k autům, mě zajímá, jaktože je technologický leader opět poslední v implementování určité technologie.

   • Menty: K téma: „uni 11. 12. 2018 v 8:06“.

   • uni: Nikoliv. Ale tak chápu, zmatení vrcholí, tak ze sebe radši uděláš hlupáka, že ani nevíš, na co jsi vlastně reagoval, než mi vysvětlil, proč je Apple zas poslední :D

    První post je můj z 10. 12. 2018 v 20:37 a na ten reagují všichni ostatní. Chápeš? Asi ne.

    Nicméně na odpověď stále čekám. Čekám, že když se vyjadřuješ k mému příspěvku, tak máš co říct k tématu.

   • Jo, on je asi problém uni, že ta diskuze je jako „strom“, což je možná na tebe až moc složité. Ještě jednou tedy položím otázku, snad už se zorientuješ:
    Může mi zde nějaký tiskový mluvčí Apple vysvětlit, jaktože je neustále deklarovaný “technologický leader” opět v implementaci technologií poslední?

   • uni (neregistrovaný)

    Menty: Tak ona to není žádná záhada. Technologický leader si počká, jak se technologie vyvrbí, nechá vychytat mouchy první generací a pak koupí buď hotovou implementaci, implementační tým nebo celou firmu – takhle už technologický leader vyvinul čtečku otisků, vlastní SoC, 3D snímač obličeje.

   • uni: Tak jsme doma, chápu. Tomuhle ty říkáš technologický leader. Tak to pak jo. Tomu, čemu ty říkáš technologický leader, to je v normálním světě obyčejná montovna ze součástek konkurence a implementování nápadů konkurence. Což Apple bezpochyby dělá. A jelikož je pouhou montovnou, tak je jasné, že 5G nemůže nasadit dřív než konkurence.

    Technologický leader je pak něco uplně jiného. Technologický leader nečeká, až technologii nasadí konkurence (což Apple čeká), ten se aktivně zapojuje, je jejím průkopníkem, je mezi prvními a hlavně, hlavně docela dramaticky ovlivňuje dění na scéně (např. že operátoři zrychlí implementaci technologie apod). Posledně byl technologickým leaderem Apple loni, když po deseti letech po konkurenci nasadil Qi. A to jsme všude četli, jak je to revoluce. No žádná revoluce to nebyla a nebylo to ani technologické vůdcovství.

   • A ještě jednou, je to zmatení pojmů. Huawei taky neni technologický leader, protože má vlastní CPU. 3D sken obličeje je technologie stará taky cca deset let. A to je to ono, zmatení pojmů a dojmů.

    Montovnu si splést s technologickým leaderem, to je vtip dne.

 5. mir (neregistrovaný)

  Ano honem at uz to mají všichni a všichni poletíme do jizni korea kde je jedina funkcni 5G . Jste tady jen banda tupych hovad.

Napsat komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze. Pokud nechcete neustále vyplňovat pole Jméno a E-mail (nezveřejňuje se), doporučujeme se zaregistrovat. Vyžadované informace jsou označeny *