Domů » Bleskovky » Apple má za sebou úspěšné čtvrtletí: oproti loňsku prodal více iPhonů, iPadů i Maců

Apple má za sebou úspěšné čtvrtletí: oproti loňsku prodal více iPhonů, iPadů i Maců

Společnost Apple oznámila své hospodářské výsledky za třetí čtvrtletí letošního roku, které je ve fiskálním roce cupertinské společnosti tím posledním. S výsledky může být Apple spokojen, tržby i čistý zisk oproti stejnému období v loňském roce narostly, jablečné společnosti se navíc dařilo ve všech oblastech, ve kterých podniká.

Tržby v meziročním srovnání vzrostly o 12 procent na 52,6 miliard dolarů (1,16 bilionů korun), čistý zisk narostl o 19 procent na 10,7 miliard dolarů (235,9 miliard korun). Z hlediska prodejů zařízení zaznamenaly největší skok překvapivě tablety iPad – po dlouhotrvajícím pádu prodejů se jich v minulém čtvrtletí prodalo o 11 procent více než ve stejném období v loňském roce.

Podobným tempem rostly i počítače Mac, které zaznamenaly růst z 4,8 na 5,3 milionů prodaných kusů, patrně zejména díky nové generaci notebooků MacBook Pro. Prodeje nových iPhonů se v minulém kvartále ještě příliš projevit nestihly, celkem se v něm prodalo 46,7 milionů jablečných telefonů, což je o 700 tisíc kusů více než loni.

Rekordmanem z hlediska skoku v příjmech jsou pak jednoznačně služby, na nichž Apple v minulém kvartále utržil 8,5 miliard dolarů, což je o třetinu více než loni. Ještě rychleji pak rostly příjmy z prodeje produktů v kolonce „Ostatní“, do níž se řadí hodinky Apple Watch, sluchátka AirPods či Apple TV. Z prodeje těchto zařízení přiteklo Applu do kapes 3,23 miliard dolarů, což je o 36 procent více než ve třetím čtvrtletí loňského roku.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).