TOPlist

Apple M2 přináší další porci živé vody pro jablečné počítače

macbook macos unsplash lewek gnos

Před dnešní úvodní keynote vývojářské konference WWDC se hodně spekulovalo o tom, zda Apple představí i nějaký nový hardware, což v minulých letech zase tak obvyklé nebylo. Gigant z Cupertina nás ale mile překvapil – odhalil totiž nové počítače MacBook Air a MacBook Pro, které sdílí jednu důležitou komponentu, a to zbrusu nový čipset Apple M2.

Apple M2 1

Apple svůj nový počítačový čip představil přesně dva roky po odhalení první generace. Apple M1 způsobil značný poprask, neboť nabídl nevídaný výkon vzhledem ke spotřebě. Apple M2 nabízí výkonu ještě o něco víc.

Novinka je opět vyrobena 5nm procesem, ovšem oproti předchůdci disponuje o 20 procent větším množstvím tranzistorů. Čip může být nově spárován až s 24 GB unifikované operační paměti, přičemž její propustnost narostla na 100 GB/s.

Apple M2 2

Ve srovnání s Apple M1 máme dostat o 18 procent vyšší výkon a téměř 2× větší výkon, než jaký mají konkurenční 10jádrové x86-64 procesory, přestože disponuje „pouze“ 8 jádry (4 výkonnými a 4 efektivními).

Co se grafického výkonu týče, tak ten mezigeneračně narostl o 35 procent. Integrovaný grafický čip se pyšní 10 jádry. Díky speciálnímu media engine může přehrávat několik 8K a 4K streamů najednou. Apple M2 také získal nový 16jádrový neurální engine, jehož výkon dosahuje 15,8 bilionů operací za vteřinu.

Apple M2 9

Apple M2 bude nejprve dostupný v počítačích MacBook Air a MacBook Pro, později jej ale uvidíme i v dalších strojích. Zejména se těšíme na jeho výkonnější varianty Pro a Max v dražších modelech.

Autor článku Jakub Karásek
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých smartphonů.

Kapitoly článku