Domů » Články » Apple a vlastní výroba komponentů: vybíráme 5 nejpravděpodobnějších

Apple a vlastní výroba komponentů: vybíráme 5 nejpravděpodobnějších

Apple u svých výrobků stále ve velké míře spoléhá na dodávky součástek od třetích stran, což vede k takovým kuriozitám, jako že Samsung vydělává na iPhonech X více než na vlastních vlajkových lodích.

Pro Apple je na jednu stranu jednoduché se spolehnout na již ozkoušené technologie samostatných výrobců a kupovat hotové produkty, ale nese to s sebou také spoustu problémů. Kromě zjevné finanční nevýhodnosti to jsou také problémy s výrobními kapacitami partnerů a samozřejmě i nemožnost si zcela přizpůsobit konkrétní součástku k obrazu svému.

Dosavadní taktika nakupování dílů z nejrůznějších zdrojů však může relativně brzy skončit. Nedávno pronikly na veřejnost informace o tom, že Apple začne vyrábět vlastní ARMové čipy pro Macy a nahradí jimi doposud používané chipsety Intelu. To ale není jediná oblast, v níž může jablečná společnost svou závislost na třetích stranách snížit.

Pojďme se podívat na pět komponent, které si Apple v budoucnu bude pravděpodobně vyrábět sám!

1) Baterie

Koncem února některé zdroje informovaly o tom, že Apple vstoupil do přímých jednání s těžaři kobaltu, kovu životně důležitého pro výrobu současných akumulátorů. Cílem je údajně zajištění si dodávek několika tisíc tun kobaltu ročně, což by Applu dalo jistotu, že na něj „vyjde“ dostatek materiálu, který se díky neustále rostoucí poptávce nestíhá dostatečně rychle těžit.

S takto získaným kobaltem může Apple naložit v podstatě dvěma způsoby – předá ho dosavadním partnerům, kteří ho využijí exkluzivně na výrobu baterií pro něj, nebo si je začne vyrábět sám.

Apple jedná s těžaři: cílem je zajistit několik tisíc tun kobaltu ročně

Vlastní výroba by mu teoreticky umožnila získat kontrolu nad jedním z velmi důležitých dílů pro téměř celé jeho portfolio zařízení. Nemusel by se tak spoléhat na včasné a dostatečné dodávky od partnerů a také by se mohl lépe vyvarovat případným konstrukčním problémům.

2) Displeje

Nedávno jsme psali o tom, že v Applu pracuje tým zhruba 300 lidí na vývoji MicroLED displejů, které by výhledově měly nahradit OLED displeje, oproti nimž nabízí vyšší jas, lepší pozorovací úhly, menší energetickou náročnost, a hlavně nehrozí vypalování barev.

Ačkoliv je tato technologie pravděpodobně ještě roky od komerčního rozšíření, je právě na ní vidět, že Apple do budoucna počítá s produkcí zásadních komponent pro své výrobky. OLED displeje totiž v současné době nakupuje od konkurenčního Samsungu, což je samozřejmě nejen marketingově nevýhodné.

MicroLED displejů od Applu se dočkáme nejprve pravděpodobně u hodinek Apple Watch, avšak úplné prvenství to zřejmě nebude – Samsung představil prototyp MicroLED panelu již počátkem tohoto roku.

3) Koprocesory

„Téčkové“ koprocesory Apple produkuje již v současnosti a najdeme je u MacBooku Pro a iMacu Pro. U těchto počítačů se starají o zajišťování mnoha doplňkových funkcí, jako je dotykový OLED proužek u MacBooku Pro, nebo třeba bezpečností prvky v iMacu Pro.

Podle serveru Bloomberg však v průběhu tohoto roku uvidíme až tři nové macOS přístroje, které by měly všechny být vybavené nějakým typem koprocesoru. Ty se tak časem pravděpodobně rozšíří na většinu platformy macOS, minimálně do plného přechodu na vlastní CPU.

Nasazení vlastních specializovaných koprocesorů je poměrné logické, Applu to umožňuje zajistit maximální optimalizaci různých „vychytávek“, které tak nezatěžují výkon hlavního procesoru. To v případě přenosných zařízení také samozřejmě vede ke snížení spotřeby a tedy prodloužení výdrže.

4) Procesory pro Macy, iMacy a MacBooky

Nejen koprocesory, ale i klasické „velké“ CPU pravděpodobně již brzy začne produkovat přímo Apple. Tato problematika byla naznačena již v úvodu a nedávno jsme o ní také psali samostatný článek, proto tento bod shrneme jen krátce.

Hořká pilulka pro Intel. Počítače Apple mají za dva roky pohánět vlastní procesory

Apple v současnosti u Maců a MacBooků používá procesory Intelu, ale dle informací serveru Bloomberg v roce 2020 začne nasazovat čipy vlastní, pravděpodobně založené na platformě ARM. To by mělo umožnit jednak sjednocení iOS a macOS aplikací, o čemž se spekuluje již nějakou dobu, ale samozřejmě také lepší optimalizaci a s ní spojenou sníženou spotřebu energie.

To je důležité zejména kvůli zachování konkurenceschopnosti vůči různým (budoucím) přenosným zařízením s Windows 10, která se pomalu učí používat ARMové procesory. A ačkoliv první generace Windows zařízení s ARM procesory nijak neohromí, v budoucnu lze očekávat odladění mnohých „dětských nemocí“, což by pro Apple mohl být poměrně problém. V oblasti výdrže by mohl těmto strojům totiž konkurovat jen těžko.

Vlastní chipsety by Applu také umožnily lépe reagovat na bezpečností hrozby, jako byl nedávno široce diskutovaný Meltdown a Spectre.

5) Specializované čipy

V telefonech a další elektronice najdeme celou řadu menších jednoúčelových čipů, které ale výrobce také někde musí brát. Jedná se například o LTE modemy, paměťové čipy, nebo čipy řídící distribuci elektřiny.

A právě tyto výše vyjmenované součástky Apple zřejmě plánuje v nepříliš vzdálené budoucnosti „vzít pod svoje křídla“. Nejblíž tomu je pravděpodobně u modemů, které v současnosti nakupuje od Intelu a Qualcommu, což je poněkud nešťastné – modemy se totiž výkonnostně liší a za určitých podmínek může být rychlost internetu poměrně znatelně rozdílná. Apple se s Qualcommem navíc dlouhodobě soudí o patenty, což také není zrovna ideální situace.

iPhone X má LTE modemy od různých výrobců. Jejich rychlost se může výrazně lišit

Brzy se dočkáme pravděpodobně i vlastních čipů pro řízení spotřeby, které dle některých zdrojů zamíří do iPhonů již za rok.

Paměťové čipy pak už do značné míry Apple „produkuje“ v současnosti – je součástí konsorcia ovládajícího bývalou divizi Toshiby pro vývoj NAND pamětí.

Vyloučené samozřejmě nejsou ale ani jiné součástky, z dlouhodobého hlediska bude pravděpodobně strategií Applu si vyvíjet co nejvíce hardwaru „osobně“.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
109 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments