První počítače se Snapdragonem 835 v rukách recenzentů: první dojmy nejsou vůbec pozitivní

Již brzy se začnou prodávat první počítače s Windows 10, které nepohání klasický x86 procesor, ale ARMový čipset původně určený pro mobilní zařízení. Microsoft na něj svůj operační systém připravil a této rukavice se chytili první výrobci – Asus s počítačem NovaGo, HP s modelem Envy x2 a Lenovo s konvertiblem Miix 630. První dvě jmenovaná zařízení se již dostala do rukou světových médií, a tak se můžeme podívat na první dojmy z nich. Bohužel nejsou nijak pozitivní.

Redaktor Dan Seifert z TheVerge například kritizuje velmi slabý výkon klasických desktopových aplikací. Na počítač sice lze nainstalovat prohlížeč Google Chrome, jeho používání je však spíše utrpením – stránky se pomalu načítají, sekaně posouvají, a i přesun mezi záložkami není nijak svižný. Rychlostí neoplýval ani Adobe Photoshop. Bohužel ani s kompatibilitou x86 aplikací to není stoprocentní, některé aplikace například po prvním spuštění „padají“, byť by s jejich provozováním neměl být problém.

Always On Always Connected PC: Epic Battery Life

Na Google Chrome si stěžují i novináři z Laptop Magazine, mnohdy jej nebylo možné po opakovaných pokusech spustit a prohlížeč nedokázal překreslovat stránky za použití dotykového gesta pinch-to-zoom. Padající či pomalu běžící aplikace jsou pak prý na denním pořádku, například aplikace OpenVPN údajně zahlásí chybovou hlášku při připojení k virtuální síti, přestože je 32bitová.

Always On Always Connected PC: Instant On

S Google Chrome překvapivě neměl potíže novinář Paul Thurott, ten ale zase bojoval s faktem, že Windows 10 on ARM nepodporují 64bitové aplikace, takže spousta titulů a her z tohoto důvodu na zařízeních s tímto systémem nefunguje.

Always On Always Connected PC: Runs Cool to Stay Fast

Ani vychvalovaná výdrž prý údajně není taková, jakou Microsoft a výrobci hardwaru slibovali. Např. Asus NovaGO má přislíbenou výdrž 22 hodin, přesto se redakci The Verge vybil v polovičním čase., redakci Laptop Magazine vydržel o hodinu déle. Lépe si počínal model HP Envy x2, který zvládl na jedno nabití pracovat 15 hodin.Nepřehlédněte

Dell je skeptický vůči Windows 10 on ARM. První generaci vynechá

Podtrženo sečteno, zahřívací kolo ARMových počítačů s Windows 10 zatím nedopadlo příliš dobře. Dan Seifert z TheVerge se po používání Asusu NovaGO nemohl dočkat, až se vrátí ke klasickému počítači s procesorem od Intelu, redaktoři Laptop Magazine spíše doporučují používat s ARMovými čipsety Chromebooky. Koncept Windows on ARM prý může fungovat u nejméně náročných uživatelů, jimž stačí k životu Microsoft Edge a minimum nástrojů třetích stran.

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku