Domů » Bleskovky » Hořká pilulka pro Intel. Počítače Apple mají za dva roky pohánět vlastní procesory

Hořká pilulka pro Intel. Počítače Apple mají za dva roky pohánět vlastní procesory

Na vývojářské konferenci WWDC v roce 2005 oznámil Steve Jobs světu, že Apple přechází u svých počítačů z platformy PowerPC na procesory od Intelu. Za dva roky by se mohly Macy dočkat další velké procesorové revoluce.

Podle serveru Bloomberg plánuje Apple od roku 2020 nasadit do svých počítačů procesory vlastní výroby. Iniciativa má údajně nést kódové označení Kalamata, zatím je v počáteční fázi vývoje, a jejím cílem je přinést sjednocení platforem macOS a iOS, zejména kvůli vzájemné kompatibilitě aplikací. Projekt už byl prý schválen na nejvyšších úrovních, celý přechod se má odehrávat v několika krocích. První z nich by mohl přijít už letos na WWDC, spekuluje se o představení projektu interně nazvaného Marzipan, který má umožnit provozovat aplikace pro iPhony a iPady na počítačích Mac. Bude se však prozatím jednat o softwarové řešení, které by nicméně mohlo být předzvěstí věcí budoucích.

Budou Macy pohánět ARMové procesory?

iPhony, iPady, Apple Watch i Apple TV pracují na vlastních jablečných čipsetech, které mají základ v architektuře ARM, je tedy možné, že touto cestou půjde Apple i Maců. Koneckonců podobné pokusy nyní provádí Microsoft s Windows 10, avšak první recenze počítačů s ARMovými procesory zatím příliš pozitivní nejsou.

První počítače se Snapdragonem 835 v rukách recenzentů: první dojmy nejsou vůbec pozitivní

Pokud se tyto informace potvrdí, bude to pro Intel poměrně zásadní rána; podle analýzy dodavatelských řetězců od agentury Bloomberg putuje od Applu k Intelu až 5 procent ročních příjmů. Po oznámení této zprávy tak klesly akcie Intelu o 9,2 %, což je největší jednorázový pokles za poslední dva roky. Jeho zástupci však zatím odmítly spekulace týkající se jeho partnerů komentovat.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
30 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments