Anonymous vrací úder. Odhalili jména ruských vojáků, kteří se podíleli na masakru v Buči

muž s maskou Guye Fawkse

Koncem března se centrem pozornosti v probíhajícím konfliktu na Ukrajině stalo malé město Buča. Záběry mrtvých lidí ležících na ulici a masových hrobů šokovaly svět, ačkoli Moskva vytrvale tvrdí, že za tyto události nenese odpovědnost. Hnutí Anonymous však je, i na základě satelitních snímků, jiného názoru, a proto na sociální síti Twitter zveřejnilo kompletní seznam vojáků ruské armády, kteří se v té době údajně nacházeli na území města.

V seznamu se mají nacházet vojáci z 64. motoristické brigády, která obsadila Buču před 31. březnem. Kromě jmen jsou v seznamu uvedeny i hodnosti a pasové údaje. Celé PDF, které si může stáhnout kdokoli, sestává z celkem 87 stránek, má formu přehledné tabulky a nachází se v něm 1 648 záznamů.

Jakým způsobem se hackeři k tomuto seznamu dostali není jasné, neboť touto informací se nepochlubili. Vzhledem k tomu, že tyto údaje podléhají utajení, není možné jednoduchým způsobem ověřit jejich pravost. Někteří uživatelé Twitteru se nicméně pustili do hledání zmíněných vojáků a začali zveřejňovat jejich fotografie jak ze sociálních sítí, tak v některých případech i přímo z bojiště.

V souvislosti s masakrem v Buči vyzvalo hnutí Anonymous k odvetě se slovy „dokud nebude dosaženo spravedlnosti.“ Jakým způsobem si spravedlnost představují už neuvedli.

Anonymous už zaznamenali celou řadu úspěchů

Anonymous se před nedávnou dobou pustili do války s Ruskou federací. Již nyní si mohou připsat úspěchy v podobě smazání dat ruskému úřadu pro civilní letectví, napadení sociální sítě VKontaktě, odcizení zhruba 20 TB dat z německé pobočky giganta Rosněfť či zveřejnění tajných dokumentů cenzurního úřadu Roskomnadzor.

Autor článku
Dominik Vlasák
Redaktor, cestovatel, fanoušek technologií, Star Wars a dobré kávy.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku