Anonymous vyhlásili válku Putinovi. Příběh tohoto hnutí je fascinující

hacker_anonymous_unsplash
  • Anonymous vyhlásili kybernetickou válku ruskému režimu – chtějí podpořit Ukrajinu
  • Hnutí vzniklo počátkem tisíciletí na serveru 4chan, původně ani nemělo název
  • Skupina je decentralizovaná a jejím členem se může stát každý, kdo se jím prohlásí

V souvislosti s ruskou agresí proti Ukrajině se v médiích opět začíná skloňovat název Anonymous. Lidé označující se za členy této komunity se podílí na hackerských útocích proti ruským cílům a před pár dny zveřejnili široce sdílené video, v němž deklarují válku Putinovu Rusku.

Jak ale asi víte, současné aktivity Anonymous nejsou zdaleka prvními, které vzbudily pozornost širší veřejnosti. Ne každý ale možná ví, co nebo kdo vlastně Anonymous jsou, o co jim jde, jak fungují.

V tomto článku se proto podíváme na určité epizody z historie tohoto hnutí a zaměříme se také na to, jaké úspěchy jsou jim připisovány v současné kampani proti ruskému režimu.

Vznik Anonymous

Určit přesný okamžik vzniku hnutí Anonymous není jednoduché. Jak si totiž řekneme dále, nejde o žádnou organizovanou skupinu s jasnými cíli. Těžko tak hovořit o konkrétních datech.

Počátky hnutí však určitě souvisí se známým internetovým fórem 4chan, na němž se členové volně a v zásadě ad hoc organizují, byť nelze mluvit o tom, že by šlo – zejména v současnosti – o nějakou jejich oficiální „klubovnu“.

Dalo by se říci, že Anonymous byli jako pojem stvořeni do značné míry médii. V roce 2004 totiž došlo na 4chanu k rozhodnutí, že všichni uživatelé budou u svých příspěvků označeni jako „anonymous“ – tedy „anonymní“. Tito tzv. anonové, jak se slangově říká, se čistě pro zábavu angažovali ve všemožných internetových akcích, které nelze označit ani za hacking.

Jedním z prvních známějších kousků je například akce „pool is closed“. Náhodní uživatelé 4chanu se jednoho dne rozhodli hromadně přihlásit do finské hry s prvky sociální sítě Habbo. V ní pomocí svých avatarů zablokovali přístup k hernímu bazénu ostatním hráčům s tím že „bazén je zavřený kvůli AIDS“.

Tímto způsobem uživatelé prováděli všemožné pranky či kyberšikanu, přičemž jejich aktivita se šířila na všemožné platformy a služby.

Americká média v té době začala o různých jejich kouscích informovat a z důvodu neznalosti fungování fóra 4chan je začala označovat jako skupinu Anonymous. V tu dobu šlo však fakticky jen o náhodné internetové vtipálky s výchozí přezdívkou „anonymní“.

Spojení s hacktivismem

Za okamžik spojení Anonymous s hackerstvím lze označit tzv. Project Chanology. V roce 2008 se na internet dostalo video, kde Tom Cruise vychvaluje scientologickou církev. Video nebylo určeno ke zveřejnění a scientologové se pokusili docílit jeho odstranění z internetu prostřednictvím stížností na porušení autorských práv.mohammad hoseini hacker bezpecnost anonymous unsplashNepřehlédněte

Anonymous vyhlásili Rusku válku, hackeři cílí na zpravodajské servery

Toto se vzhledem k obecnému odporu ke scientologii v USA té doby setkalo s odporem internetových uživatelů, kteří se rozhodli reagovat „protiútokem“. Prostřednictvím 4chanu a IRC kanálů se tak začali koordinovat dobrovolníci s lidmi se zkušenosti s hackerstvím. Na cíle spojené se scientologií tak začaly mířit všemožné útoky, především klasické DDoS. Objevily se ale například i snahy o tzv. black faxy, tedy faxové zprávy vedoucí k tištění souvislé černé barvy, jejichž cílem je vyprázdnit tonery příjemce.

Skupina uživatelů navíc nahrála na YouTube video, v němž s dnes již typicky pozměněným hlasem v podstatě jako vtip sdělila lídrům scientologické církve, že je „pro dobro následovníků i lidstva a pro legraci vyloučí z internetu.“ Video se stalo virálním, získalo statisíce zhlédnutí a zesílily i hackerské útoky.

anonymous scientologie protest
Protestující proti scientologické církvi v maskách nyní typických pro Anonymous (Zdroj: David Shankbone)

Vzhledem k tomu, že mnozí uživatelé podílející se na útocích neměli s hackingem dosud žádné zkušenosti, stali se snadno identifikovatelní. Policie jich tak několik zatkla a zrodila se určitá aura disidentství. V souvislosti s protesty proti scientologii se navíc začali objevovat na veřejnosti někteří členové v maskách Guye Fawkese, neúspěšného atentátníka ze 17. století. Maska byla v té době populární díky úspěšnému filmu V jako Vendeta z roku 2005, ale rychle se stala symbolem celého hnutí.

Anarchistický hacktivismus

Hnutí, pokud tak vůbec o tomto velmi volném uskupení lze mluvit, se v následujících letech zapojilo do celé řady nejrůznějších akcí. Snažit se je všechny nějak podrobně popsat je mimo možnosti tohoto článku, proto zmiňme jen některé významnější.

V roce 2010 došlo například k tzv. Operaci Payback. Šlo o reakci na snahu všemožných institucí bránit se porušování autorského práva, například na torrentovém katalogu The Pirate Bay. Hackeři sdružení pod hlavičkou Anonymous útočili například na Aiplex Software, indickou softwarovou společnost nabízející filmovým studiím nástroj pro DoS útoky na porušovatele autorských práv. Cílem útoků se ale stala i samotná filmová studia, vládní instituce mající na starost ochranu copyrightu, hudební vydavatelství a podobně.

anonymous maska
Maska je dnes neodmyslitelný symbol skupiny, proslavil ji film V jako Vendeta

Ve stejném roce pak přišla vlna útoků na finanční instituce a poskytovatele webových služeb, kteří se postavili proti serveru WikiLeaks. Ten tehdy začal zveřejňovat velké množství diplomatických zpráv amerických představitelů. Výsledkem těchto útoků byly mimo jiné finanční ztráty v řádech milionů dolarů. Řadu zúčastněných následně zatkla FBI.

Obdobně reagovali Anonymous na americké vypnutí serveru Megaupload, odůvodněné porušováním autorských práv. Cílem útoků se tehdy staly především vládní instituce.

S příchodem tzv. arabského jara se ale začali Anonymous angažovat i v těchto událostech, ať už přímo útoky na vládní weby tamních států, nebo podporou opozičních představitelů.Zakladatel WikiLeaks Julian Assange byl po letech ukrývání se na ambasádě zatčen, hrozí mu vězeníNepřehlédněte

Julian Assange (WikiLeaks): šest faktů, o kterých jste ještě neslyšeli

V dalších letech se cíle Anonymous začaly čím dál tím více týkat otázek občanských práv. Útoky směřovaly například na čínské vládní weby, ale také na americké organizace proti homosexuálům či Ku Klux Klan.

S reakcí na vzestup teroristické skupiny ISIS kolem roku 2015 pak Anonymous vyhlásili „válku“ těmto extremistům a začali cílit na jejich weby. Paradoxně se však hněv skupiny obrátil i třeba proti kanadským úřadům, které dle Anonymous přijetím protiteroristických zákonů pošlapávaly základní práva.

Nedávná historie

V posledních letech se pak aktivity hnutí staly dosti nepřehlednými, což je dáno i jejich naprostou decentralizací a odlišnými zájmy jednotlivých členů. Objevila se tak například jakási africká frakce, která se věnuje útokům na kontroverzní politické strany a představitele některých afrických zemí.

V USA se jejich aktivita dostala do médií v souvislosti s velmi medializovanou smrtí George Floyda. Anonymous vyhrožovali útoky proti policejním oddělením, avšak kromě několika krátkých DoS útoků vůči webovým stránkám ničeho významného nedosáhli. Zveřejněny byly sice údajné úniky policejních dat, avšak později vyšlo najevo, že jde o podvrhy.

anonymous pochoden
Anonymous se v poslední době angažují v širokém spektru oblastí

Většího úspěchu v západním světě dosáhli Anonymous po delší odmlce až minulý rok. Tehdy v reakci na striktní protipotratovou legislativu přijatou v Texasu zahájili tzv. Operaci Jane. Výsledkem bylo odstavení webu Republikánské strany Texasu a masivní únik dat kontroverzního poskytovatele webových služeb Epik, který krátce poskytoval webhosting pro-life iniciativě Right to Life. Zveřejněna byla řada osobních dat včetně přihlašovacích údajů či kompletní bootovatelný obraz serverů společnosti. Uniklo také několik interních dokumentů texaské frakce Republikánské strany.

Celkově by se dalo říct, že se aktivity iniciativy Anonymous přesunuly od otázek autorského práva a svobody projevu na internetu k reálné politice a aktuálním kauzám. Anonymous vystupují většinou z anarchistických pozic a jejich útoky (alespoň formálně) směřují k ochraně či získání některých občanských práv.

Generalizovat jejich činnost je však dnes snad ještě složitější než kdy jindy, neboť decentralizace a široké spektrum zájmů je z jejich akcí velmi patrné.

Ruská agrese a protiútok Anonymous

Ukázkou vystoupení z tradiční sféry zájmu Anonymous jsou například právě v úvodu zmiňované aktuální útoky proti ruským cílům. Ve zveřejněné deklaraci krátce rozebírají svou motivaci pro rozhodnutí spustit tuto akci, přičemž v souladu s jejich dřívějšími pozicemi přijímají ruskou kritiku některých předchozích vojenských akcí Západu. Říkají ale že cizí chyby nemohou být ospravedlněním pro vlastní agresi. Video zakončují vyhlášením kyberválky.

Anonymous Declares Cyber War Against Russia

Mnohé účty např. na Twitteru v uplynulých dnech publikovaly všemožné záměry a výhrůžky, často se skloňují útoky proti klíčové ruské infrastruktuře, jako je například energetická síť. Pokud se ale podíváme na dosavadní reálné úspěchy, jsou zatím spíše méně významné.

Několik úspěchů si ale přesto Anonymous v souboji s Kremlem připsali. Tím nejjednodušším, ale zároveň pro většinu Rusů asi nejvíce patrným, je neustálé přetěžování stránek DDoS útoky. Jde o weby ministerstev, propagandistických státních médií a tiskových agentur apod. Je však otázkou, nakolik lze toto připisovat výhradně Anonymous, a nakolik je to výsledkem práce lidí z celého světa, kteří hromadně na svých počítačích provádějí DDoS útoky pomocí webových stránek, které byly k tomuto úkolu vytvořeny.

Co lze Anonymous připsat s jistotou jsou ale útoky na některé weby, včetně oficiální tiskové agentury TASS, které umožnily na nich krátce zveřejnit vlastní obsah. Rusové tak měli po nějakou dobu přístup k výzvě, aby „zastavili toto šílenství a neposílali své muže a syny na jistou smrt“. Stránka dále zobrazovala informaci o tom, že se Rusko dostává do mezinárodní izolace, v důsledku čehož prý brzy „budou žít jako v KLDR“.

Významnějším úspěchem je pak odcizení 200 GB dat z databáze ministerstva obrany. Soubory obsahují emailové adresy, telefonní čísla, hesla a jména konkrétních osob. Hackeři je umístili volně na internet. Obdobný kousek se jim povedl i u běloruského výrobce zbraní Tetraedr, který prý poskytl logistickou podporu ruské agresi.

Z dalších úspěchů lze zmínit například napadení vysílání ruských propagandistických televizí, které o největším vojenském konfliktu v Evropě od konce druhé světové války informují jako o speciální operaci na Donbase. Tyto hlásné trouby režimu po nějakou dobu vysílaly ukrajinskou hymnu a reálné záběry z války. Zde však není jasné, jak byl útok přesně proveden a co vše ovlivnil. Lze se domnívat, že se Anonymous podařilo narušit nějaké IPTV vysílání, avšak nikoliv klasické pozemní.

Anonymous hacks Russian TV channels & EV charging station with pro-Ukraine messages

Zdařený byl také útok na nabíjecí stanici elektromobilů v Moskvě. Tam se po útoku hackerů na displejích stojanů zobrazoval nápis: Sláva Ukrajině! Sláva hrdinům! Putin je č**ák! Smrt nepřátelům!

Ne každému prohlášení lze věřit

Objevují se i naprosto nepotvrditelné zprávy, jako je získání přístupu k datům z jaderného institutu či pokus o způsobení fyzického poškození ruské rozvodné sítě. Vzhledem k tomu, že jde o informace pocházející z víceméně náhodných účtů na sociálních sítích a nelze je ověřit, těžko k nim lze říci cokoliv bližšího. Jisté je že Ukrajinci se na sociálních sítích z každého oznámeného úspěchu radují a minimálně určitou motivační funkci tyto zprávy mají.

Potenciálně asi nejzásadnějším z dosavadních útoků je údajné ovládnutí řídícího satelitního střediska Roskosmosu. Tento úspěch oznámila skupina NB65 spolupracující s Anonymous, přičemž pro podložení svých tvrzení zveřejnila i screenshoty z rozhraní systému. Nakolik jde o reálný úspěch, to je však opět těžké ověřit. Šéf Roskosmosu uvedl, že šlo pouze o testovací rozhraní a ruské satelity jsou nadále plně pod kontrolou. Jde nicméně o tvrzení člověka spojeného s režimem, podle nějž tisíce civilních obětí na Ukrajině neexistují a Rusko provádí pouze omezené útoky na vojenské cíle. Nelze tak čekat, že by případnou ztrátu kontroly potvrdil.

charkiv ukrajina valka
Ulice ukrajinského Charkova po zásahu raketou Iskander v rámci tzv. mírové operace (Zdroj: UNIAN)

Další a další případy skutečných i vymyšlených útoků se na sítích objevují prakticky každodenně. Ten nejaktuálnější je starý jen několik hodin – Anonymous se na Twitteru pochlubili, že vyřadili z provozu webové stránky ruské tajné služby. Od vypuknutí konfliktu se Anonymous podařilo nabourat přes 2 500 webových stránek Ruska a Běloruska včetně státních médií, bank, nemocnic, letišť a proruských hackerských skupin.

anonymous hack
Webové stránky ruské Federální bezpečnostní služby vyřadila z provozu skupina Anonymous

Útoky navíc míří oběma směry a ne vše lze připsat jen dobrovolníkům – samotné invazi na Ukrajinu předcházela řada kybernetických útoků a napadení čelí i některé západní státy. O nedostupnosti stránek v důsledku DoS útoku informovala i Policie ČR. Kyberprostor je prostě jednou z dimenzí probíhajícího konfliktu.

Závěr

Anonymous jsou nehomogenní hnutí bez jakékoliv centralizované struktury, podle čehož vypadá i jejich historie a stále se měnící cíl zájmů. Historicky už ale určitě prokázali, že pokud pro danou věc dokáží získat dostatečné nadšení komunity, nemají problém docílit i dlouhodobých a významných následků. Zde můžeme zmínit například útoky na Sony z roku 2011, které po několik týdnů držely PlayStation Network offline. Zakončeny byly únikem osobních dat 77 milionů uživatelů a celkově byla způsobena škoda minimálně v řádech milionů dolarů.

anonymous les

Příznivcům Ukrajiny tak nezbývá než doufat, že i současné útoky proti ruskému režimu povedou k citlivým ztrátám, a především pak k šíření informací mezi běžné Rusy. Ti totiž ve většině případů nemají kvůli propagandě a cenzuře v zemi nejmenší potuchy, co jejich armáda páchá v sousedním státě.

Autor článku
Tomáš Krompolc
Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku