Anonymous vyhlásili Rusku válku, hackeři cílí na zpravodajské servery

mohammad hoseini hacker bezpecnost anonymous unsplash

Situace na Ukrajině se v posledních dnech a hodinách velmi vyhrotila, což reflektují nejen státy po celém světě, ale také různé organizace. Jednou z nich je známá hackerská skupina Anonymous, která na sociálních sítích vyhlásila Rusku válku. V posledních hodinách se cílem jejich útoku staly především ruské státní weby, jako je zpravodajská stanice Russia Today, webové stránky Kremlu či ruského ministerstva obrany.

DDoS útoky způsobily, že některé weby byly úplně vyřazeny z provozu, jiné pak čelí pouze nepříjemnému zpomalení. Tento typ útoků je bezpečnostními experty považován za poměrně jednoduchý, a proto se proti němu dá i poměrně snadno bránit, například omezením přístupů ze zahraničí.

fabio lucas nft bezpecnost hacker unsplash
Ukrajina začala verbovat hackery na obranu své země

„Pokud vyřadíte pomocí DDoS útoku například stránky Amazonu, může přijít o miliony dolarů během jediné minuty, nicméně v případě webů zaměřujících se na šíření ruské propagandy to až takový problém nepředstavuje. Jen výjimečně je DDoS útok něco víc než pouhou nepříjemností,“ řekl bezpečnostní expert Robert Potter.

Ukrajina začala verbovat hackery pro obranu kritické infrastruktury

Ukrajina se před pár dny stala cílem útoku, který způsobil smazání uživatelských dat a firemních serverů. Stalo se tak v důsledku šíření malwaru HermeticWiper. Nejen z tohoto důvodu začala ukrajinská vláda od čtvrtečního rána shánět dobrovolníky z řad hackerů, kteří by mohli pomoci chránit kritickou infrastrukturu a případně také podniknout proti ruským kybernetickým kapacitám protiútok.

Autor článku
Michael Chrobok
Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku