Anonymous zase řádili. Tentokrát smazali data ruskému úřadu civilního letectví

ruské letadlo společnosti aeroflot

Hackerské hnutí Anonymous je po vyhlášení války Ruské federaci mimořádně aktivní. Po útocích na německou pobočku ropného giganta Rosněfť, šíření (pro Rusko nepříjemných) informací o probíhající válce na Ukrajině skrze sociální síť VKontaktě či zveřejnění utajovaných zpráv z cenzurního úřadu Roskomnadzor mají hacktivisté na svém kontě další „zářez“. Tentokrát se jim podařilo ochromit ruský úřad civilního letectví Rosaviatsia.

Na celou událost upozornil server The Aviation Herald. Podle něj se hackerům podařilo odcizit databázi o přibližné velikosti 65 TB a rovnou jí také smazat. Právě smazání dat je pro ruský úřad největší problém – neexistuje totiž žádná digitální záloha, ze které by mohli jeho administrátoři data obnovit. Úřad Rosaviatsia oficiálně žádný útok nepotvrdil, nicméně někteří zaměstnanci hovoří o „poruše počítačových systémů.“

Dle The Aviation Herald se hackerům podařilo smazáním dat uvrhnout Rosaviatsiu prakticky „do doby kamenné“. Úřad se totiž musel vrátit zpátky k papírovým registracím a formulářům, přičemž pro komunikaci mimo úřad musí využívat místo elektronické pošty klasické dopisy. V jaké míře se útok podepíše na letecké dopravě nad Ruskou federací se ukáže až v následujících dnech.

Autor článku
Michael Chrobok
Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku