Anonymous napadli největší ruskou sociální síť. Jejich vzkaz viděly miliony lidí

Muž s maskou Guye Fawkse, Anonymous

Zatímco ve světě je populární sociální síť Facebook, v rusky mluvícím prostoru se uchytila síť VKontakte. Ta se nyní stala terčem hackerské skupiny Anonymous, jež v souvislosti s vojenským konfliktem na Ukrajině vyhlásila Ruské federaci válku. Anonymous se ovšem nepokusili sociální síť vyřadit z provozu – namísto toho se rozhodli ukázat uživatelům pravdu o „speciální vojenské operaci“, jak ruská propaganda referuje o invazi.

První uživatelé se ke zprávě dostali už v neděli a někteří z nich jí začali přeposílat dále. Ve zprávě stojí, že ruská armáda je v tomto konfliktu agresorem, bombarduje civilní infrastrukturu a jde o okupaci. To je v rozporu s oficiálním stanoviskem, které tvrdí, že se jedná o speciální vojenskou operaci s cílem denacifikovat Ukrajinu a bombardovány jsou pouze vojenské cíle. „Žádný ze stanovených cílů speciální operace nebyl dosažen, Ukrajinci jsou semknutí a agresorovi vzdorují,“ uvedli Anonymous ve své zprávě.

Anonymous toho mají v Rusku na triku už víc

Pro hackerskou skupinu se nejedná o první útok namířený proti Putinovi a jeho režimu. Dříve se jim podařilo odcizit z německé pobočky Rosněfťu 20 TB citlivých údajů a za výrazný zásah do pečlivě vykonstruované propagandy lze považovat také hacknutí cenzurního úřadu Roskomnadzor, jehož mnohé utajené zprávy byly obratem zveřejněny. Jejich útokům se nevyhnuly ani zpravodajské servery, které byly dočasně mimo provoz.

Autor článku
Michael Chrobok
Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku