Domů » Bleskovky » Android Q klepe na dveře. Na jaké novinky se můžeme těšit?

Android Q klepe na dveře. Na jaké novinky se můžeme těšit?

Nová verze operačního systému Android s kódovým označením Q se nezadržitelně blíží, což s sebou nese také postupné odhalování nových funkcí, na které se můžeme těšit. Jednou z chystaných novinek je optimalizace podpory RCS, která usnadní nasazení nového protokolu vývojářům třetích stran. Ti mohou své aplikace přizpůsobit pro použití RCS u podporovaných operátorů. Až dosud byla totiž podpora omezena pouze na partnery Googlu, kterých je sice poměrně dost, nicméně jejich propojení v rámci různých operátorů není na nejlepší úrovni.

Tip ke čtení – Android Q beta je tady: jaké přináší novinky a jaké telefony jej podporují?

Android ovládání gesty

Operátoři celou situaci nijak neulehčují, nicméně díky novince v chystaném Androidu Q se pro koncového uživatele situace značně zjednoduší, neboť nebudete muset migrovat na jinou aplikaci jen kvůli podpoře RCS. Druhou chystanou novinkou je podle XDA Developers větší míra kontroly nad chováním aplikací a nad pravomocemi, které jim dávají přístup k různým systémovým funkcím.

Co bychom rádi viděli v Androidu Q? Tohle 9 věcí, které nesmí chybět

Android Q dá větší kontrolu nad zařízením do rukou uživatelů

V uniklé rané verzi Androidu Q se objevila řada nových pravomocí a upozornění, která pravděpodobně budou sloužit uživatelům k mnohem větší kontrole nad tím, co vlastně která aplikace provádí a k čemu má přístup. Mezi ně patří například rozhodnutí, zda má mít aplikace přístup k poloze i v případě, že běží na pozadí, omezení přístupu aplikací k informacím zkopírovaným do schránky nebo určení, ke kterým místům v úložišti bude mít aplikace přístup a ke kterým nikoli. Novinky sice na první pohled nezpůsobí žádnou revoluci, rozhodně se ale jedná o dobrý krok vpřed.

Michael Chrobok

Nestranný fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments