Page Speed.Live Website Performance Monitoring

Domů » Bleskovky » Android Q klepe na dveře. Na jaké novinky se můžeme těšit?

Android Q klepe na dveře. Na jaké novinky se můžeme těšit?

Nová verze operačního systému Android s kódovým označením Q se nezadržitelně blíží, což s sebou nese také postupné odhalování nových funkcí, na které se můžeme těšit. Jednou z chystaných novinek je optimalizace podpory RCS, která usnadní nasazení nového protokolu vývojářům třetích stran. Ti mohou své aplikace přizpůsobit pro použití RCS u podporovaných operátorů. Až dosud byla totiž podpora omezena pouze na partnery Googlu, kterých je sice poměrně dost, nicméně jejich propojení v rámci různých operátorů není na nejlepší úrovni.

Tip ke čtení – Android Q beta je tady: jaké přináší novinky a jaké telefony jej podporují?

Android ovládání gesty


Operátoři celou situaci nijak neulehčují, nicméně díky novince v chystaném Androidu Q se pro koncového uživatele situace značně zjednoduší, neboť nebudete muset migrovat na jinou aplikaci jen kvůli podpoře RCS. Druhou chystanou novinkou je podle XDA Developers větší míra kontroly nad chováním aplikací a nad pravomocemi, které jim dávají přístup k různým systémovým funkcím.

Co bychom rádi viděli v Androidu Q? Tohle 9 věcí, které nesmí chybět

Android Q dá větší kontrolu nad zařízením do rukou uživatelů

V uniklé rané verzi Androidu Q se objevila řada nových pravomocí a upozornění, která pravděpodobně budou sloužit uživatelům k mnohem větší kontrole nad tím, co vlastně která aplikace provádí a k čemu má přístup. Mezi ně patří například rozhodnutí, zda má mít aplikace přístup k poloze i v případě, že běží na pozadí, omezení přístupu aplikací k informacím zkopírovaným do schránky nebo určení, ke kterým místům v úložišti bude mít aplikace přístup a ke kterým nikoli. Novinky sice na první pohled nezpůsobí žádnou revoluci, rozhodně se ale jedná o dobrý krok vpřed.


Michael Chrobok

Nestranný fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
jura55
Uživatel
jura55

Vrátí ti osli z googlu možnost nahrávat hovory?

Michal
Anonym
Michal

Nevrátí, bohužel..ochrana osobních údajů..